سه شنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶
چچ
2YbZgti0INmF2K/Zitix2YrYqiDYtNmH2LHZiiDZh9mI2LTZhdmG2K8g2K/YsSDYp9m+2YrYr9mF2YrZiNmE2YjamNmKINmF2YfYr9mKINmB2YfZhdmK2K/ZhyA=

نقش مدیریت شهری هوشمند در اپیدمیولوژی مهدی فهمیده

شهرداری ها می توانند در سطح محلات و نواحی ستاد بحران مقابله با بیماری های اپیدمی از جمله پیشگیری از ویروس کووید 19 تشکیل دهند تا ضمن آموزش مردم و پرسنل، به پیشگیری از بیماری های اپیدمی بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، همه‌گیرشناسی یا اِپیدمیولوژی به معنای مطالعه نحوه انتشار بیماری‌ ها و عوامل بیماری ‌زا، توزیع بیماری ‌ها در زمان‌ ها ، مکان‌ ها، نژاد ها یا فرهنگ‌ های خاص یا تمامی عوامل مربوط به سلامت است. این اصطلاح ابتدا به مفهوم «علم بررسی همه‌گیری بیماری ‌های عفونی» به کار برده شد ولی امروزه با پیشرفت تمام علوم و از جمله علم پزشکی و کنترل بسیاری از همه‌گیری ‌ها و تحولات اپیدمیولوژیک علل بیماری ‌ها دامنه آن وسعت بیشتری پیدا کرده ‌است.
اپیدمیولوژی به مفهوم «علم بررسی انتشار و علل بیماری ‌ها» تلقی می شود و از نظر لغوی کلمه «Epi» به معنی روی، کلمه «Demos» به معنی مردم و کلمه «Logus» به معنی بررسی و شناخت بوده که معنی لغوی این اصطلاح عبارت است از «شناخت آنچه بر مردم می‌گذرد». مسلما پروژه های شهر هوشمند در تمام جهان رو به گسترش و افزایش است.
واژه شهر هوشمند زیرمجموعه های بسیار زیادی را شامل می شود؛ مانند حمل و نقل هوشمند، محیط هوشمند و بهداشت و درمان هوشمند. در این میان، بهداشت و درمان هوشمند نیز می تواند به بهبود و ارتقای سلامت جامعه و شهر کمک شایانی کند. در شرایط حساس و بحرانی کنونی، نقش بهره مندی زیر ساخت های شهر هوشمند بسیار حیاتی تر از همیشه است. از این رو مدیریت شهری هوشمند می تواند نقش به سزایی در اپیدمیولوژی و راه های کنترل و پیشگیری از بیماری های مسری از جمله کووید 19 داشته باشد.
شهرداری ها می توانند در سطح محلات و نواحی ستاد بحران مقابله با بیماری های اپیدمی از جمله پیشگیری از ویروس کووید 19 تشکیل دهند تا ضمن آموزش مردم و پرسنل، به پیشگیری از بیماری های اپیدمی بپردازند.
در سطح نواحی اکثر شهرداری های مناطق شهر مشهد، ظرفیت بسیار بالا وجود سوله های چند منظوره بحران است که این ظرفیت خوبی به عنوان مرکزی در جهت آموزش و پیشگیری و انتقال تجارب در زمینه های مورد نظر(اپیدمیولوژی) است. در این راستا شهرداری های مناطق در اولین قدم نسبت به آموزش مداوم و مرحله ای پرسنل خدمات شهری از جمله نظافت و رفت و روب، اتوبوسرانی، قطار شهری، تاکسیرانی-و ... از طریق آموزش شناخت ساختار ویروس و بیماری، آموزش افزایش مراودات غیر حضوری، روش های ابتلا به بیماری، فاصله گذاری هوشمند و تفهیم این واژه، ضد عفونی کردن صحیح و روش های پیشگیری و کنترل بپردازند که این امر می تواند گام مهمی در جهت پیشگیری از بیماری داشته باشد.

همچنین اطلاع رسانی و افزایش آگاهی به معتمدان و افراد عضو در شورای اجتماعی محلات به عنوان نیروهای توانمند در مراکز ستاد بحران واقع در ساختمان های بحران مناطق نقش مهمی در انتقال اخبار و اطلاعات صحیح و کارشناسی به مردم دارد. آماده سازی زمینه های تحقیق مطالعات اپیدمیولوژیک از طریق هوشمند سازی شهری، استفاده از هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، اینترنت اشیا به منظور نظارت و مدیریت شهری شهری کارآمد و تهیه اطلاعات پایه داده های تولید شده از منابع مختلف می توانند به شهرها کمک کنند تا نظارت کافی بر بیماری های خطرناک داشته باشند و پاسخ مناسبی نیز به آن بدهند. این موضوع به ویژه در مقابله با کرونا ویروس کنونی از اهمیت بالایی برخوردار است و داده کاوی توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان بهره جست که از این طریق و با ایجاد ساختار هوشمند سازی شهری می توان سریع تر از انتشار و اپیدمی بیماری پیش رفت .
در پایان مدیریت شهری به استناد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری ها در جهت پیشگیری از بیماری های مسری و مردم به عنوان مسئولیت اجتماعی که از مصادیق حقوق شهروندی است؛ که هر فرد به عنوان نقشی از اجتماع در مقابل بیماری که شهروندان دیگر را تهدید می کند، وظیفه دارد که در برابر کاهش خطر، پیشگیری و درمان آن تلاش کند و در جهت کنترل و پیشگیری و از بین بردن ویروس کووید 19 و امثال چنین بیماری هایی اقدام کنند که تنها راه مبارزه با بیماری های اپیدمی انسجام، بسیج همگانی و استفاده از فناوری بروز هوشمند سازی شهری است.
*دکتری مدیریت بحران شهری 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.5737066268921
Qt: 1.3466203212738