جمعه, ۱۱ مهر ۱۳۹۹ ۲۳:۳۵ ۱۶۳
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • مصاحبه
  • پرتال مشهد
چچ
2KfZgtiv2KfZhdin2Kog2LXZiNix2Kog2q/YsdmB2KrZhyDYr9ixINi32LHYrSDYqtix2YXZitmF2Yog2YXYtNmH2K/YjCDZgtin2KjZhCDZgtio2YjZhCDYp9iz2Ko=

رییس کمیسیون حقوقی شهر مشهد؛

اقدامات صورت گرفته در طرح ترمیمی مشهد، قابل قبول است

رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مشهد به عنوان اولین شهر ترمیمی اقدامات قابل قبولی در زمینه های مختلف انجام داده است. یکی از موضوعات اساسی آن، طرحی است که برای معتادان متجاهر، متکدیان، زنان و دختران در معرض آسیب و کودکان کار در نظر گرفته شده است که به صورت موضوعی- ترمیمی برای شهر مشهد پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید محسن حسینی پویا در خصوص حقوق مکتسبه موجود در اطراف حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: زمانی که طرح تفصیلی تصویب شد، حقوقی برای شهروندان مطابق قانون ایجاد کرد و در صورت اصلاح برخی مسائل در طرح تفصیلی بعدی باید به حقوقی که مطابق قانون ایجاد می شود، احترام گذاشت.
وی اضافه کرد: در صورتی که نیاز به اصلاح طرح اطراف حرم مطهر باشد، باید حقوق مکتسبه رعایت شود و نمی توان برخلاف این حقوق قاعده جدیدی وضع کرد.
رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد درباره احقاق حقوق شهروندان در خصوص آلودگی های صوتی ناشی از ساخت و ساز در سطح شهر، گفت: یک سالی می شود که این موضوع از اولویت های ما بوده است، اما متاسفانه قاعده خاصی راجع به ساخت و سازها نداریم. به طور مثال در هیچ قانونی عنوان نشده است که افراد در چه بازه زمانی و در چه روزهایی می توانند نسبت به عملیات ساخت و ساز اقدام کنند.
حسینی پویا اضافه کرد: در جهت تهیه دستورالعمل های لازم نیازمند اقدامات پژوهشی هستیم که منابع داخلی و تجربه های بین المللی در آن دیده شود. در این زمینه باید به جمع بندی های لازم دست پیدا کنیم، حدود 7 ماه دیگر این موضوع را در قالب یک مصوبه در زمینه ساخت و ساز و پروتکل ها و قواعد رفتار شهرنشینی در رابطه با ساخت و ساز به شورا ارائه خواهد شد.
وی در خصوص طرح شهر ترمیمی، گفت: مشهد به عنوان اولین شهر ترمیمی اقدامات قابل قبولی انجام داده است. یکی از موضوعات اساسی آن، طرحی است که برای معتادان متجاهر، متکدیان، زنان و دختران در معرض آسیب و کودکان کار در نظر گرفته شده است که به صورت موضوعی-ترمیمی برای شهر مشهد پیگیری می شود.
رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: تاکنون اقدامات خوبی در جهت حل و فصل مشکلات و مسائل شهر توسط خود شهروندان و مشارکت خودشان انجام شده است و امید داریم برنامه های پیش رو نیز با اجرا به صورت ترمیمی مسائل و مشکلات خود را رفع کنیم.
 
حسینی پویا در رابطه با اظهار نظر مجلس در خصوص بازنگری انتخابات شورای شهر، بیان کرد: پایه های جهموری اسلامی ایران در قانون اساسی، بر آرای عمومی و مردمی بنا شده و شورای اسلامی شهر نیز بر این مبنا پیش بینی شده است. در حال حاضر با پیش روی در قوانین عادی به مرور متوجه آن شدیم که اختیارات مردم در زمینه انتخاب نمایندگان خود را کم و کم تر کرده ایم.
وی ادامه داد: در گذشته در انتخاب اعضای شورا آزادی عمل وجود داشت که متاسفانه با قوانین بعدی اختیارات مردمی محدود شده است.
رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: اگر نظارت زیادی بر شوراها و کاندیده های آن از سوی ارگان دولتی و حکومی صورت گیرد، از قدرت مردم کاسته شده و این امر با پایه های نظام که بر ( مردم سالاری) استوار است؛ منافات خواهد داشت، باید مانع این امر شده و مجلس نیز باید این نکته بسیار مهم را مورد توجه خود قرار دهد.
غزاله شهیدی 

منبع:
آدرس کوتاه شده: