دوشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۱
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2YbYuNin2LHYqiDZhtmI2YrZhiDYr9ixINm+2KfZiti0INiq2K7ZhNmB2KfYqiDYs9in2K7YqtmF2KfZhtmKINin2LXZhNmKINmF2YfZhSDYp9iz2Kog2YXZh9iv2Yog2YHZh9mF2YrYr9mH

نظارت نوین در پایش تخلفات ساختمانی اصلی مهم است مهدی فهمیده

ساخت و ساز غیر مجاز یکی از ناهنجاری های کلان شهرهای در حال توسعه است که تحقیقات انجام شده نشان می دهد بیشتر تخلفات ساختمانی در جوامع جهان سوم رخ می دهد، زیرا سرمایه گذاری در مسکن غیر رسمی در کشورهایی رشد کرده که در آن ها بازار زمین تا حد زیادی منحرف شده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، باتوسعه سریع اقتصاد بازار و صعود مستمر روند شهر نشینی، ساخت مسکن تقریبا در تمام مناطق شهرهای پر جمعیت رشد چشمگیر داشته است که به تبع آن باعث ساخت و ساز غیر مجاز و غیر قانونی بدون لحاظ استحکام بنا و مقررات و ضوابط مهندسی می شود.
کنترل ساخت و سازهای شهری باعث توسعه متوازن و بهینه شهر و به طور عمده از طریق ضوابط و مقررات ساخت و ساز شهری صورت می گیرد. عدم اجرای بسیاری از ضوابط مذکور، مدیریت شهری را به اقدامات گوناگونی نظیر کنترل مستمر ساخت و ساز ها، تعیین ضمانت های اجرایی قانون برای رعایت ضوابط و مقررات و اخذ جریمه وا داشته است.
راه حل فوری و مسکن در این شهر بیمار (ناشی از ساخت و ساز غیر مجاز بدون ضوابط و استحکام بنا) اعمال قانون (قلع یا جریمه) است. اینگونه ساخت و سازها که عمدتا توسط اداره نظارت بر ساخت و ساز ها و کمیسیون های ماده صد شهرداری ها نظارت می شود که البته با توجه به محدودیت در تعداد و زمان بازرسی گشت های مربوطه، مواردی از این ساخت و سازهای غیر مجاز هم وجود دارند که بدون اعمال قانون، بلاتکلیف باقی می مانند و همین امر می تواند باعث مشکلات فراوانی در حوزه های مختلف از جمله (مشکلات حقوقی) در خرید و فروش ها املاک نیز بگردد.
با توجه به کلیه موارد و مشکلات ناشی از ساخت و ساز غیر مجاز علیرغم کنترل و نظارت گشتی های فیزیکی که سالیانه مبالغ هنگفتی را در بر می گیرد نیاز به نوع جدیدی از نظارت نوین که در جهت شناسایی و اعمال قانون زود هنگام موثر باشد ضروری به نظر می رسد. یکی از این ابزارهای نوین استفاده از ماهواره ، پهپاد و دوربین های نظارتی آنلاین است.
تطابق و ارزیابی تغییرات در ساخت و ساز غیر مجاز در دوره های زمانی متفاوت(کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت) توسط تصاویر و داده پایه های ماهواره ای و پهپادی از جمله موارد فوق الذکر جهت برنامه ریزی و مدیریت هوشمند پایش تخلفات ساختمانی است.
استفاده از این داده ها با توجه به ویژگی های مربوطه و پیشرفت های سریع فناوری سنجش از راه دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی می تواند در این نظارت هوشمند بسیار موثر و مفید بوده و اطلاعات ارزشمندی در اختیار مدیران و تصمیم گیران قرار دهد.
با استفاده از داده های سنجش که به صورت شاخص های قابل شناسایی تعریف می شود می توان تغییرات ساخت و ساز غیر مجاز را به صورت طرح و مدل بهینه شده بدست آورد. همچنین روش های الگوریتم تطابق که در ماشین لیزینگ Machine Learning و هوش مصنوعی Artificial Intelligence و همچنین مدل شبکه عصبی Neural Network کاربرد دارد برای شناسایی و استخراج داده ها از تصاویر سنجش از راه دور (ماهواره-پهپاد) مورد استفاده قرار گرفته و می توانند به عنوان روشی نوین در پایش تخلفات ساختمانی مورد بهره برداری قرار گیرند.

دکتری مدیریت بحران شهری

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7691939671834
Qt: 1.6253468990326