سه شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰
چچ
2YTYstmI2YUg2KfYs9iq2YHYp9iv2Ycg2KfYsiDYp9mI2LHYp9mCINmI2YLZgSDYr9ixINiq2KfZhdmK2YYg2YXYp9mE2Yog2b7YsdmI2pjZhyDZh9in2Yog2LTZh9ix2Yog2LPZitivINmF2K3ZhdivINi52YbYqNix2Yo=

لزوم استفاده از اوراق وقف در تامین مالی پروژه های شهری سید محمد عنبری

شهرداری ها به عنوان نهاد عمومی متولی پروژه های شهری، هزینه هایی دارند که تامین مالی آن ها به طور معمول مستقل از دولت مرکزی انجام می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ با توجه به تورم موجود، شهرداری ها نیازمند راه هایی هستند تا به سرعت نقدینگی را تامین و بروکراسی را کاهش دهند. از سوی دیگر بر پایه ماده یکم قانون عمران و نوسازی شهری، متولی انجام طرح های توسعه شهری و ساخت معابر و فضای عمومی شهرداری ها هستند و این کار مستلزم صرف هزینه های بسیار کلان و قابل توجهی است که البته توجه و اجرای آن به دلیل نیاز های شهری کاملا ضروری و حیاتی است.
از دیگر سو این پروژه ها در بطن خود ویژگی هایی دارند که می توان با تعریف مدل های جدید امکان سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی را در آن فراهم کرد. استفاده از تامین مالی به وسیله اوراق وقف یکی از این مدل ها است همچنین وقف یکی از بهترین و موثرترین اعمال خیرخواهانه بوده که طی آن افراد نیک اندیش و آگاه به فانی بودن دنیا، قسمتی از اموال خود را به اختیار از مالکیت خود خارج کرده و به مالک حقیقی آن، یعنی خداوند بلند مرتبه برمی گرداند تا مورد استفاده عموم قرار گیرد و منافع آن طی سالیان سال پس از حیاتشان نیز در راه تامین نیازمندی های عمومی مردم و تحقق عدالت اجتماعی مصرف شود.
با گذشت زمان و افزایش جمعیت علی رغم تمایل مردم به شرکت در این سنت حسنه، امکان کمتری در وقف انفرادی املاک و مستغلات خود دارند، بنابراین لزوم تدوین روش های جدید به طوری که مردم با مبالغ اندک نیز بتوانند جز واقفین به شمار آمده و اثر ماندگاری از خود به جای بگذارند، بیش از پیش نمایان می شود.
اوراق وقف یکی از ابزار های مالی اسلامی است که در زمره ابزار های غیرانتفاعی صکوک اسلامی طبقه بندی می شود که خریداران با میل و علاقه خویش و پرداخت مبلغ مشخصی در تامین مالی یک پروژه عام المنفعه مشارکت می کنند و نه تنها هیچ سودی در این مشارکت دریافت نمی کنند، بلکه اجازه می دهد عین مالی که در نتیجه این مشارکت اقتصادی به وجود آمده، وقف شود.
هدف از انتشار اوراق وقف کمک به جذب سرمایه های خیرخواهانه اندک و فراهم ساختن فرصت وقف همه افراد و آحاد اقشار جامعه با هر توان مالی است. اوراق وقف، وقف را از محدودیت وقف ملک رها ساخته و فرصت وقف گروهی را برای افراد با سطوح درآمدی متوسط فراهم می کند. این اوراق می تواند ابزار مناسبی جهت جذب نقدینگی مازاد مردم خیر و هدایت آن ها به سمت احداث طرح ها و پروژه های عام المنفعه باشد و زمینه اشتغال اقشار آسیب پذیر و تامین بخشی از نیازهای ضروری آنان، تاثیر قابل توجهی روی عدالت توزیعی جامعه می گذارد و هرچه سهم این اوراق بیشتر شود، فاصله طبقاتی در جامعه کمتر شود.
تلاش های اولیه صورت گرفته در زمینه انتشار اوراق از سال 87 در سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز شد که منجر به تمهید انتشار قانونی این اوراق با تصویب نمایندگان مجلس در بند 45 ماده واحده قانون بودجه سال 92 شده است، بر اساس این بند، قانون گذار به سازمان اوقاف و امور خیریه اجازه داده است تا سقف هزار میلیارد ریال اوراق وقف را با مجوز بانک مرکزی منتشر کند.
طرح مبنای این اوراق نیز ساخت بیمارستان جامع سرطان در شهر ری تعیین شده است. تفاوت اصلی اوراق مشارکت و اوراق وقف در این است که اوراق مشارکت برای تامین مالی پروژه های سازمان در حوزه توسعه موقوفات و بقاع متبرکه بوده و در این اوراق به خریداران، سود پروژه در سررسید های مقرر پرداخت شده و پس از اتمام پروژه، خریداران با دریافت اصل سرمایه و سود آن از پروژه کاملا جدا می شوند ولی در بحث اوراق وقف مردم و خیرین به دنبال سود مادی نیستند و پس از اتمام پروژه نامشان به عنوان واقف ثبت خواهد شد.
شهرداری ها با توجه به پتانسیل و قدرت اطلاع رسانی و استفاده از ابزار های مناسب در این زمینه و همچنین با شناسایی و محاسبه هزینه لازم برای احداث طرح های عام المنفعه که مورد نیاز شهر و شهروندان است می توانند، اوراق وقفی منتشر کنند .
مدیر تامین مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.321457862854
Qt: 0.9656069278717