پنجشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۰۴
چچ
2b7YsdmI2pjZhyDZhdmF2YrYstmKINin2YXZhNin2YMg2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2YXYtNmH2K8g2q/Yp9mF2Yog2KjZhyDYs9mI2Yog2KjZh+KAjNix2YjYstix2LPYp9mG2Yog2LTZh9ixINmF2K3ZhdmI2K8g2KjYsdmH2KfZhtmK

پروژه ممیزی املاک شهرداری مشهد گامی به سوی به‌روزرسانی شهر محمود برهانی

بر اساس قانون نوسازی و عمران شهری، تأمین نیازمندی ‌های شهری اعم از احداث، اصلاح و ‌توسعه معابر، ایجاد پارک‌ ها، پارکینگ‌ ها و میدان ‌ها، نوسازی محلات و مراقبت در رشد متناسب و موزون و ... از وظایف شهرداری‌ ها است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ بر اساس قانون نوسازی و عمران شهری، تأمین نیازمندی ‌های شهری اعم از احداث، اصلاح و ‌توسعه معابر، ایجاد پارک‌ ها، پارکینگ‌ ها و میدان ‌ها، نوسازی محلات و مراقبت در رشد متناسب و موزون و ... از وظایف شهرداری‌ ها است و از سوی دیگر در منشور حقوق و مسئولیت‌ های شهرنشینی نیز مشهد ذکر شده است، شهرنشینان مشهدی موظف‌ اند به ‌گونه ‌ای فعال و اثرگذار در راستای حفظ و حراست از اموال، منافع و مصالح عمومی شهر در چارچوب های قانونی تلاش و اقدام کنند.
مدیریت شهری موظف است زمینه های لازم را به منظور پاسخگویی به نیازهای مادی و معنوی و تامین رفاه عمومی شهرنشینان در راستای رشد و تعالی آن ها فراهم آورد.
از این رو شهرداری به عنوان متولی اصلی در زمینه نوسازی و بهسازی می‌تواند نقش کلیدی در ایجاد بانک اطلاعات شهر داشته باشند. یکی از مهم ترین بانک‌ های اطلاعاتی، بانک اطلاعات املاک بوده که از طریق ممیـزی قابل حصول است.
ممیزی اراضی، طبقه‌ بندی و برداشت اطلاعـات از فضاهایی است که به نحوی کاربری دارند. دست‎یابی به این مهم از طریق بازدید میدانی و اخذ اطلاعات مربوط به املاک ممکن است تا ضمن تسهیل و تدقیق فرایند ممیزی، زمینه درک واحد و ارتباط موثر با شهرنشینان در زمان بازدید فراهم شود. مطابق ماده ۹ قانون نوسازی، شهرداری‌ ها می بایست ممیزی املاک را هر پنج سال تجدید نظر کنند.
شهرداری مشهد پس از وقفه ‌ای چند ساله به منظور بروزرسانی اطلاعات املاک و اصناف شهر نسبت به تعریف پروژه ممیزی املاک در منطقه هشت شهرداری اقدام نموده که این پروژه هم‌ اکنون در حال اجرا است.
اجرای ممیزی که با همکاری و همراهی تمامی شهرنشینان (وفق تبصره سه ماده چهار قانون نوسازی) صورت می‌گیرد، زمینه ‌ساز توسعه و عمران منطقه هشت و راهنمای تامین نیازمندی ‌های عمومی منطقه در نوسازی محلات شهر خواهد بود.
پروژه ممیزی املاک و اصناف منطقه هشت، به کارفرمایی معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد و توسط موسسه تحقیقات، آموزش و مشاوره شهرداری ‎های خراسان رضوی در حال انجام است.
کاهش هزینه‌ پروژه‌های شهری با بهره گیری از بانک اطلاعات ممیزی املاک
دستاوردهای آتی پروژه ممیزی املاک شهرداری به قابلیت ایجاد بانک اطلاعاتی به روز و منظم، کارا و غنی برای مجموعه شهرداری است که کاهش هزینه ‌های مربوط به طرح‌ های مختلف شهری و افزایش راندمان و بهره وری طرح‌ های مذکور از دیگر مزایای این پروژه است. این طرح، امکان تحلیل املاک و ابنیه از نظر نوع ساختمان، سازه و قدمت آن و تحلیل مکان_مبنا از سرانه‌ های فضای سبز، فرهنگی، تفریحی و ورزشی در شهر تسهیل می‎ شود و دستیابی به اطلاعات به روز و صحیح مبنای محاسبات عوارض نوسازی و صنفی فراهم خواهد آمد و با ایجاد بستری مناسب، آسان ‌سازی امور شهرداری و ارائه خدمات مربوط به سیستم یکپارچه شهرسازی، بهبود خواهد یافت.
شهرداری منطقه هشت مشهد شامل ۱۲ ناحیه است که مراحل ممیزی در چهار ناحیه شامل بخش‎ هایی از نواحی یک، سه و ناحیه ‌های هفت و ۹ اجرا شده است و هم اکنون اطلاعات حدود دو هزار و ۵۰۰ ملک در سامانه ممیزی املاک ثبت شده است و بخش اصلی پروژه تا انتهای سال جاری به اتمام خواهد رسید.
موسسه تحقیقات آموزش و مشاوره شهرداری‌های خراسان رضوی همزمان با اجرای پروژه، دوره‌های آموزشی ممیزی را برگزار می‌ نماید و فراگیران پس از قبولی در آزمون نهایی امکان همکاری در قالب گروه های برداشت را دارند.
پروژه ممیزی املاک با توجه به وظایف ذاتی طرح، اطلاعات واحدهای مسکونی، کسبی و سایر کاربری‌ های موجود در شهر را مورد بازبینی و به‌روزرسانی قرار می ‌دهد. این اطلاعات شامل ویژگی‎ های شکلی زمین و ساختمان و بررسی اصالت آن ‌ها، مشخصات هویتی مالکان و بهره‌ برداران و کنترل و به‌روزرسانی اطلاعات مربوط به واحدهای شغلی است. در این راستا، در بخشی از منطقه به منظور به روزرسانی و تدقیق نقشه‌ های پایه که عمدتا از طریق تصویربرداری هوایی و با ترسیم خطوط املاک بر مرز ابنیه تهیه شده است، موقعیت مکانی بلوک‌ های شهری با دقتی بالا، با استفاده تلفیقی از ابزار RTK و مترکشی لیزری به صورت آزمایشی صورت گرفته است. محصول نهایی این ترسیم، موقعیت محدوده مالکیتی اراضی شهری در بلوک‌ های شهر است که محدوده مالکیتی املاک نیز در آن واقع شده است.
در این دوره از ممیزی، همان‌گونه که پیش تر به آن اشاره شد، قابلیت تغییر در شیوه ثبت و ضبط اطلاعات از طریق ایجاد سامانه برداشت تبلتی مهیا شده است که در راستای هوشمند سازی شهری می توان بخشی از اطلاعات را از طریق سامانه های موجود فراخوان کرد و سایر اطلاعات را در بستری الکترونیک به ثبت رساند و پس از پایش مجدد در پایگاه های اطلاعاتی موجود جایگزین کرد.

*مدیرکل درآمدهای عمومی شهرداری مشهد*

 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 0.9663872718811
Qt: 0.41141104698181