شنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۳:۵۱ ۵۸۴
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
چچ
2YXYtNmH2K/YjCDZg9in2LHar9in2Ycg2LPYp9iy2YbYr9qv2Yo=

به بهانه دومین سالگرد شهردار شدن محمد رضا کلائی؛

مشهد، کارگاه سازندگی

20 آذر 1397 بود که محمد رضا کلائی با رای اعضای شورای شهر مشهد، سکان هدایت شهرداری این کلانشهر را به دست گرفت، اکنون و با گذشت بیش از730 روز از سکان داری کلائی به عنوان شهردار، نگاهی گذرا به اقدامات انجام شده در این بازه زمانی خواهیم داشت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ اقدامات شهردار مشهد را می توان در حوزه های مختلف مالی، اقتصادی، فرهنگی، فنی و عمران و.. مورد بررسی قرارداد.
حوزه مالی
یکی از مشکلاتی کلائی در آغاز به کار در این حوزه، بدهی سنگین شهرداری به بانک ها و پیمانکاران بود که برای رفع این مشکل استفاده از ظرفیت بند «واو» و تهاتر بدهی های شهرداری به بانکها ازطریق بدهی های دولت به شهرداری مشهد در دستور کار قرارگرفت و به این ترتیب بخش زیادی از بدهی های شهرداری به بانک ها ازطریق تهاتر تسفیه و شهرداری مشهد از لیست سیاه بانک ها خارج شد.
این موضوع باعث شد تا دست شهرداری مشهد برای برنامه ریزی جهت توسعه، آبادانی و عمران شهر باز شود.
حوزه اقتصادی
بخش اقتصادی شهرداری مشهد نیز یکی دیگر از چالش های شهردار مشهد بود زیرا با توجه به رکود و مشکلاتی که در این حوزه پیش آمده بود بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری و مشارکتی یا متوقف شده بود و یا با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کرد که همین امر سبب خروج سرمایه گذاران از شهر مشهد شده بود.
با توجه به این موضوع رفع مشکلات سرمایه گذاران و پروژه های مشارکتی با حمایت شورای شهر در دستور کار قرارگرفت و طی دوسال گذشته گره تعداد زیادی از این پروژه ها باز شد.
حوزه فرهنگی
در بحث فرهنگی نیز شهردار جوان مشهد، دو طرح بزرگ حق تقدم عابران پیاده را برای ترویج فرهنگ توقف خودروها پشت خط عابر پیاده با هدف کاهش تلفات جانی تصادفات رانندگی و همچنین طرح تفکیک زباله از مبداء را دردستور کار قرارداد که در حوزه طرح حق تقدم عابر پیاده بیش از128 تقاطع و گذر ایمن سازی شد و اکران های گسترده ای نیز برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در این راستا صورت گرفت.
در حوزه تفکیک زباله از مبداء نیز نرم افزارسیمپ راه اندازی شد تا نسبت به ترویج فرهنگ تفکیک زباله های خشک از زباله های تر از مبدا توسط شهروندان قدمی نو برداشته شود.
همچنین در حوزه اجتماعی نیز در 2 سال گذشته، ایجاد گرم خانه برای کارتن خواب ها و ساخت مرکز نگهداری معتادان متجاهر در دستور کار قراگرفت که در این مدت 10 گرم خانه ثابت و 2 گرم خانه سیار احداث و عملیات اجرایی ساخت پروژه مرکز نگهداری معتادان متجاهر حسن آباد نیز درحال انجام است که به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
حوزه برنامه ریزی
شهردار مشهد در حوزه برنامه ریزی نیز بر تبدیل چالش ها و تهدید ها به فرصت، شفافیت، هوشمند سازی و کوتاه کردن فرایندها و یکپارچه سازی سیستم های پاسخگویی تاکید داشت که بر همین اساس طی دوسال گذشته تعدادی از شهرداری ها الکترونیک و بسیاری از فرایندهای هوشمند شد.
یکی از اقداماتی که در راستای تحقق شهر هوشمند انجام شد توجه به کسب و کارهای نو آورانه و شتاب دهنده ها بود که دراین مسیر مرکز نوآوری شهرداری مشهد راه اندازی و کارخانه نوآوری نیز درحال احداث است.
همچنین در بحث شفافیت سامانه فاش راه اندازی و حجم بالایی از اطلاعات مختلف از جمله قرادادها و مناقصه ها برای اطلاع مردم در این سامانه بارگذاری شد.
حوزه شهرسازی
در حوزه شهرسازی نیز اقدامات زیادی انجام شده است که از آن جمله استفاده از پهباد برای نظارت بر ساخت وسازهای غیر مجاز در حریم شهر، کوتاه کردن روند فرایندهای دریافت مجوزهای ساخت وسازو یکپارچه کردن سیستم های پاسخگویی و.. اشاره کرد.
پیگیری و تدوین طرح های تفصیلی مناطق مختلف شهری یکی دیگر از اقدامات مهم حوزه شهرسازی طی دو سال گذشته بوده است.
بازآفرینی مناطق کم برخوردار و حاشیه ای
یکی از اولویت های شهردار مشهد از آغاز بکار به عنوان شهردار توسعه متوازن، احیای بافت های نا کارآمد و توانمند کردن مناطق کم برخورداربوده است که دراین مسیر سازمان بازآفرینی فضاهای شهر مشهد تاسیس و ده ها دفتر تسهیل گری برای جلب مشارکت مردم در بازآفرینی و توانمندی محلات مناطق کم برخوردار راه اندازی شد. در کنار آن نیز طرح "یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر" با 80 پروژه بزرگ و کوچک در این مناطق به ویژه شهرکهای شهید رجایی و باهنر در دستورکار قرارگرفته و بخشی از آن درحال اجرا است.
حرم شهر
شاید طرح بازسازی و نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر را بتوان بزرگترین و پیچیده ترین پروژه کشور دانست که بیش از20 سال است که به سرانجام نرسیده است، با توجه به این موضوع محمد رضا کلائی از همان ابتدا تمرکز براجرای زیرساخت ها و فضاهای عمومی در بافت ثامن را دردستور کار قرارداد و درچهارچوب طرح بزرگ حرم شهر اقدامات برای تکمیل ره باغ ها، شارستان ها و معابر پیرامونی حرم مطهر مورد توجه قرارگرفت.
خدمات شهری
کلائی در حوزه خدمات شهری نیز بر اجرای شبکه جداسازی آب خام از آب شرب و استفاده از پساب ها با احداث تصفیه خانه های لوکال تاکید داشت و بحث ساماندهی کشف رود را به عنوان یکی از معضلات بزرگ محیط زیستی شهر مشهد مورد توجه قرارداد که ما حصل آن سپردن فرماندهی ساماندهی کشف رود طی تفاهم نامه ای از سوی استاندار به شهرداری مشهد بود که در این مسیر اقدامات چشمگیری ازجمله آغاز عملیات احداث تصفیه خانه سپتاژ در کشف رود و درختکاری بخش زیادی از حریم این رود تاریخی است.
در کنار این موارد، ساخت بوستان های بزرگ و کوچک و آغاز احداث بوستان 5 هکتاری در منطقه کم برخوردار مهریز و همچنین طرح احداث بوستان هفتاد هکتاری کشاورزی شهری حدفاصل شهرک شهید رجایی و باهنر اشاره کرد.
عمران حمل و نقل و ترافیک
اما شاید یکی از چشمگیرترین اقدامات انجام شده درطول دوسال گذشته از مدیریت محمد رضا کلائی بر شهرمشهد، فعالیت های عمرانی است که شهر را به کارگاه سازندگی تبدیل کرده است.
اکنون بیش از 27 پروژه های عمرانی در حوزه حمل و نقل و ترافیک در نقاط مختلف شهر مشهد از جمله تقاطع چهار سطحی آزادگان، تقاطع مصلی، زیرگذر شهید برونسی، بوستان انتهای مهریز، پارکینگ زیر سطحی آزادی، مسیر 45 متری سردخانه(طرق) ، پردیس تئاترشهر، لندفیل دفن زباله، مسیر جمعه بازار شهید شوشتری و تقاطع غیرهمسطح ابوطالب، اردوگاه معتادان متجاهر ، مسیر جلوخان به کهندژ، مسیر کوشش به خلج، تقاطع غیر همسطح خلیج فارس، کلان پروژه حق تقدم عابر پیاده، کلان پروژه آسفالت معابر، کلان پروژه احداث مسیر دوچرخه، کلان پروژه پیاده رو سازی معابر و پارکینگ هشت آباد(میدان شهدا) فعال است.
این درحالی است که پروژه های تکمیل ایستگاه های خط دو قطار شهری، حفر تونل ها و راه اندازی 5.2 کیلومتر از خط سه قطار شهری مشهد و همچنین ایجاد شفت ورودی تونل خط چهار قطار شهری مشهد نیز در حال انجام است.
اقدامات انجام شده در حوزه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی را نیز باید به موارد فوق طی دوسال گذشته اصافه کرد.
فعالیت های انجام شده طی دو سال گذشته در حالی بوده است که کشور با رکود و چالش های اقتصادی بسیاری از جمله شیوع ویروس کرونا که هزینه های بسیاری را به شهرداری مشهد وارد کرده است روبرو بوده است لذا با توجه به این که بسیاری از کلانشهرهای کشور طی دوسال گذشته به دلیل مکشلات اقتصادی در پرداخت حقوق کارکنان خود دچار مشکل بوده اند، درمجموع می توان برای عملکرد شهرداری مشهد با سکان داری محمد رضا کلائی طی دو سال گذشته نمره خوبی را درنظر گرفت.
مجید خبیری

منبع:
آدرس کوتاه شده: