پنجشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۵۷ ۵۴۶
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
چچ
2KfYrdiv2KfYqyDYqtmG2YfYpyDZg9in2LHYrtin2YbZhyDZhtmI2KLZiNix2Yog2LTYsdmCINmD2LTZiNixINiv2LEg2YXYtNmH2K8=

هم گام با شهرهای بزرگ دنیا؛

احداث تنها کارخانه نوآوری شرق کشور در مشهد

اولین کارخانه نوآوری شرق کشور در محل کارخانه کوکاکولای مشهد تبدیل به بستر خلق ایده های فناورانه خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، انقلاب صنعتی چهارم بر پایه انقلاب صنعتی سوم و با همجوشی فناوری های مختلف خلق شده و سبب در هم تندیگی مرزهای زیستی، دیجیتال و فیزیکی شده است.
در حال حاضر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به عضو جدایی ناپذیر زندگی بشر تبدیل شده است و بسیاری از فعالیت ها همچون درخواست تاکسی، رزرو پرواز، خرید محصول، پرداخت، گوش دادن به موسیقی و یا تماشای فیلم از راه دور و در این بستر صورت می گیرد.
انقلاب چهارم صنعتی تاثیرات شگرفی بر نحوه زندگی و گاها هویت افراد گذاشته است و تغییراتی را در حوزه هایی همچون حریم خصوصی، حس مالکیت، الگوهای مصرف، زمان، شغل، مهارت و ارتباطات ایجاد کرده است.
یکی از اثرات این انقلاب، ظهور کسب وکارهای جدید و نوپا تحت عنوان «استارت آپ» است؛ پل گراهام سرمایه گذار اهل انگلستان معتقد است که هر کسب و کاری که در تلاش است با سرعت زیادی رشد کند استارت آپ است.
کارخانه‌های نوآوری، محل تجمع استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا هستند و خدمات موردنیاز و مرتبط با آن ها به صورت متمرکز برایشان فراهم می شود. منشا و اصل پیدایش چنین کارخانه هایی به پنج سال قبل و کشور آلمان باز می‌گردد. در سال 2014 یکی از کارخانه‌های قدیمی برلین، با هدف گردهم آوردن فعالان و بنیانگذاران استارتاپ ‌ها به عنوان کارخانه برلین، بازسازی و بهره‌برداری شد و بعد از آن در سال 2017 ایستگاه قطار قدیمی شهر پاریس ( استیشن اف ) بازسازی شد تا فضایی برای استقرار و زندگی کسب ‌وکارهای نوپا ایجاد شود. این ایستگاه قطار متروکه حالا به بزرگترین فضای استارتاپی جهان با 34 هزار متر مربع و استقرار بیش از 1000 تیم استارتاپی تبدیل شده است.
ایده استفاده از فضاهای متروک شهری در جهت توسعه کارخانه هایی برای رشد شرکت های نوپا و فناور در نقاط مختلف دنیا به ویژه اروپا در سال های اخیر با استقبال خوبی روبه رو شده است. در حال حاضر یک کارخانه نوآوری در شهر تهران تحت عنوان کارخانه نوآوری آزادی در محل سابق کارخانه الکترود سازی آما واقع شده است و کارخانه نوآوری مشهد در سال ۱۳۹۷ طی تفاهم نامه‌ای سه جانبه بین شهرداری مشهد، معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین با همکاری شتابدهنده فردوسی، پایه ریزی شد. این کارخانه با هدف دریافت ایده ها، نوآوری ها و خلاقیت های افراد مستعد و توانمند در استان خراسان و به خصوص شمال شرق کشور در حال شکل گیری است.
طبق تفاهم نامه، شهرداری مشهد به عنوان طرف اول، وظیفه تهیه زیرساخت‌هایی مانند فضای مناسب، دریافت مجوزهای لازم و تقبل بخشی از هزینه ساخت و ساز را بر عهده دارد.
یکی از مهم‌ترین عوامل شکل گیری کارخانه نوآوری مشهد؛ فراهم آوردن یک فضای مناسب و درخور برای حضور متخصصین و افراد حرفه ای و خلاق و ساعی است. کارخانه نوآوری مشهد، حدود ۱۰ هزار متر مربع فضای زیربنای فیزیکی دارد و امکانات رفاهی حمایتی و خدماتی مانند کافی‌شاپ، سالن غذاخوری، سالن نمایش و کلاس آموزشی نیز در این فضا پیش بینی شده است.
با شکل گیری کارخانه نوآوری مشهد، فضایی مناسب برای حضور بازیگران اصلی زیست بوم نوآوری و فعالیت‌های آنان، پدید آمد. این فضا بستر مناسبی برای گردآوری منابعی قدرتمند نظیر سرمایه گذاران خطرپذیر، شتابدهنده‌ه‌ها، استارتاپ ها، تامین کنندگان خدمات و… است. این مجموعه غیرانتفاعی منطقه‌ای، با هدف کمک به راه اندازی و توسعه کسب و کارها و شکل گیری اجتماع نوآوری، تشکیل شده است.
کارخانه نوشابه سازی قدیم (کوکا) شهر مشهد، که زمانی یکی از مشکلات بافت شهری محسوب می‌شد، امروزه با طراحی کارخانه نوآوری، تبدیل به مکانی برای بال و پر گرفتن ایده‌های نوین شده است. این فضا که با وسعت زیادی طراحی شده است، علاوه بر کاربری کارخانه نوآوری، به عنوان فضای سبز و پارک محلی برای ساکنین محله کوثر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختمان این بنا بر روی اسکلت قدیمی کارخانه نوشابه سازی سابق قرار گرفته است و البته اقدامات لازم جهت مستحکم سازی بنا لحاظ شده است.
حوریه جمالی پور
 
  

منبع:
آدرس کوتاه شده: