چهارشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۱۶ ۷۲۶
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • دیپلماسی شهری
  • برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی
چچ
2KfZiNmE2YrZhiDZhtmF2KfZiti02q/Yp9mHINmIINmD2YbZgdix2KfZhtizINis2YfYp9mG2Yog2K7ZiNi02YbZiNmK2LPZiiDZg9i02YjYsdmH2KfZiiDYrNin2K/ZhyDYp9io2LHZiti02YUgItix2YLYtSDZgtmE2YUi

شهرداری مشهد برگزار می کند؛

اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشم "رقص قلم"

اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم تحت عنوان "رقص قلم" به میزبانی شهرداری مشهد و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با حضور هنرمندانی از 30 کشور جهان در مشهد برگزار می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، افتتاحیه این نمایشگاه امروز و با حضور اشرف بروجردی مشاور رییس جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، محمد حسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد رضا کلائی شهردار مشهد، عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری افغانستان، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو و محمد علی باقرزاده طوسی رییس انجمن خوشنویسان مشهد در محل موزه بزرگ مشهد برگزار می شود.

در مراسم افتتاحیه این مراسم پیام منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس کمیسیون ملی یونسکو-ایران و غلامحسین امیرخانی رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز قرائت خواهد شد.

از میان 935 اثر خوشنویسی ارسال شده به دبیرخانه جشنواره رقص قلم، 234 اثر از 29 کشور شرایط نمایش فیزیکی در نمایشگاه را داشته اند که این آثار در محل موزه بزرگ خراسان در شهر مشهد و فرهنگستان هنر و مجتمع بزرگ تجاری ایران مال در شهر تهران برای بازدید عموم به نمایش داده خواهد شد.

علاوه بر این به منظور دسترسی به آثار قابل نمایش در نمایشگاه بیم المللی خوشنویسی راه ابریشم، کمیسیون ملی یونسکو ایران نیز امکان بازدید آثار را در گالری مجازی به آدرس www.gallery.irunesco.org از تاریخ یک تا 6 بهمن ماه در ساعت 21 به وقت ایران فراهم کرده است.

همچنین به مدت سه روز از تاریخ دو تا چهار بهمن ماه کنفرانس های بین المللی با موضوعات بنیادین هنر خوشنویسی برگزار می شود.
جشنواره هنرهای نوری رقص قلم نیز از دیگر برنامه هایی است که در امتداد رویداد بزرگ بین المللی نمایشگاه و کنفرانس بین المللی راه ابریشم در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، بندر خمیر، اراک، تهران و همدان برگزار می شود.

گفتنی است این نمایشگاه از امروز مورخ یک بهمن ماه تا سوم فروردین ماه سال آینده به صورت مجازی و با حضور نمایندگان از 30 کشور جهان در مشهد برگزار شده و 234 اثر از نقاط مختلف جهان به نمایش درخواهد آمد همچنین در حاشیه مراسم افتتاحیه نفیس ترین و بزرگترین قرآن جهان به طول 250 سانتی متر و عرض 175 سانتی متر و 660 صفحه به نمایش گذاشته می شود. این اثر توسط استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی خوشنویسی و توسط اساتید برجسته کشور تذهیب شده است و آماده سازی آن هفت سال به طول انجامیده است.
جنس صفحات این قرآن از پارچه کتان اصفهان که مخصوص این قرآن بافته شده، بوده و با ترکیبی از بوم سازی سنتی و تکنولوژی رنگ های مدرن به صورت چرم مصنوعی فراوری شده است و قابلیت انعطاف پذیری آن سبب شده که اوراق این کتاب به هیچ وجه چروک نشود.

حوریه جمالی پور

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

  https://news.mashhad.ir/news/1142764253-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-.html

منبع:
آدرس کوتاه شده: