جمعه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۲۴ ۱۶۲
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
اجرای ۷ تصفیه خانه لوکال در کلانشهر مشهد با مشارکت بخش خصوصی

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد خبرداد؛

اجرای ۷ تصفیه خانه لوکال در کلانشهر مشهد با مشارکت بخش خصوصی

معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: هفت تصفیه خانه لوکال در کلانشهر مشهد با همکاری شهرداری مشهد و بخش خصوصی برای شهر مشهد در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی امروز جمعه یکم اسفندماه 99 در آیین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب لوکال چهل بازه مشهد به عنوان پیشرفته ترین تصفیه‌خانه غشایی کشور که با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی، شهردار مشهد، رییس شورای اسلامی شهر مشهد، جمعی از اعضا و مدیران شهری و استانی برگزار شد، گفت: فضاهای سبز شهری و در مجموع محیط زیست عاملی برای توسعه پایدار شهرها و زیست‌پذیری شهر برای شهروندان است.
وی با بیان اینکه یکی از الزامات مهم ایجاد فضای سبز در شهرها مطابق داشتن آن با شرایط اقلیمی شهر است، خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات خوبی در شهرداری مشهد اجرایی شده، حتی نوع گونه‎های فضای سبز در قالب کمیته‌های تخصصی بررسی و تمام اهرم‎های لازم برای ایجاد فضای سبز متناسب را اجرایی می‌کنیم.
معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: استفاده از گونه‌های بومی و کمک‌های حمایتی شهرداری برای تولید آنها انجام شده به طوری که در سال‌جاری شاهد اجرای یک پارک کم نهاده در منطقه 12 شهرداری با کمک دانشگاه فردوسی مشهد بودیم.
وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که فضاهای سبز شهری قرار نیست تنها مطابق با شرایط اقلیمی باشد، بلکه باید کارکردهایی از جمله تصفیه و تلطیف هوا، زیبایی شهر و آرامش روانی شهروندان را نیز به همراه داشته باشد که با توجه به این موارد می‌طلبد فضای سبز تازه‌ای را در شهر مشهد داشته باشیم.
یعقوبی ادامه داد: عمده بخش‌های کشور ایران در محدوده‌های خشک و نیمه خشک واقع شده و با توجه به کم بودن میزان بارش‌ها، نیاز است فضای سبز با منابع مطلوب آبیاری شود.
وی با بیان اینکه عامل مهم محدود شدن توسعه فضای سبز شهری تامین منابع آبی مناسب است، گفت: یکی از راهکارهای اساسی و جدی برای توسعه فضای سبز، استفاده از پساب‌های تصفیه شده مطابق با استانداردهای زیست محیطی است.
معاون خدمات شهری شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در مقایسه با منابع آبی موجود که ناپایدار بوده و متناسب با شرایط اقلیمی در اختیار قرار می‎گیرد، می‎توان گفت پساب تصفیه شده به عنوان یک منبع آبی پایدار مطرح است و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.
وی افزود: حوزه خدمات شهری شهرداری برای استفاده از پساب تصفیه شده تلاش‌های زیادی را انجام داده و در این راستا ارتباط خوبی با دستگاه‌های مختلف از جمله استانداری، آب منطقه‎ای، شرکت آب و فاضلاب و محیط زیست استان برقرار کرده و مجوز لازم برای ایجاد تصفیه‌خانه لوکال در 15 نقطه شهر مشهد را دریافت کرده است؛ البته پس از جانمایی و بررسی‎های صورت گرفته تعداد آنها به هفت تصفیه خانه کاهش یافت.
بهره‌برداری از تصفیه خانه لوکال سیدی در سال آینده
یعقوبی با بیان اینکه در حال حاضر دو تصفیه خانه لوکال در مشهد اجرایی شده که یکی از آنها «سیدی» با ظرفیت 140 لیتر بر ثانیه در حال انجام است و امیدواریم تا اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد، اظهار کرد: تصفیه‌خانه لوکال دوم «چهل بازه» با ظرفیت تولید پساب 50 لیتر بر ثانیه است که هر دو با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجرا شده است.
وی با تاکید بر اینکه تصفیه خانه چهل بازه با دوره بهره‎برداری 15 ساله از طریق سرمایه‎گذار بخش خصوصی اجرایی شده است، تصریح کرد: اجرای پنح تصفیه خانه لوکال دیگر را در دستور کار داریم که با همت حوزه معاونت اقتصادی و همکاری بخش خصوصی اجرایی خواهیم کرد.
معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: فرایند احداث تصفیه‌خانه چهل بازه بسیار پیشرفته بوده و در قالب دانش روز دنیا اجرایی شده و ترکیبی از تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است که این روش پیشرفته در کنار دستگاه‌های مدرن حداقل فضای ممکن (حدود دو هزار مترمربع) را اشغال کرده و خروجی آن پساب با کیفیت است.
وی خاطرنشان کرد: پساب تولیدی تصفیه خانه چهل بازه در قالب یک خط انتقال به شبکه جداسازی آب شرب از آب خام منتقل شده و سپس به عرصه‌های کمربند سبز شهر انتقال یافته و برای آبیاری درختان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یعقوبی یکی از شاخصه‌های تصفیه خانه چهل بازه را مباحث زیست محیطی آن دانست و گفت: دو پروژه بزرگ محیط زیستی دیگر را با همین رویکرد در شهر مقدس مشهد با حمایت شورای شهر و تخصیص اعتبار مورد نیاز و همراهی شورای شهر اجرایی کردیم که یکی از آنها نخستین تصفیه خانه سپتاژ کشور در حاشیه کشف رود است.
وی ادامه داد: نخستین تصفیه خانه سپتاژ کشور در حاشیه کشف رود در حال حاضر با 30 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و تا پایان خردادماه سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: خط انتقال خین عرب نیز با تخصیص اعتبار مورد نیاز و دریافت پساب کافی اجرایی شده و تصفیه تکمیلی به رغم نیاز به تجهیزات خارجی در فرایند طولانی دریافت شده است تا برای سال آینده بیش از 6 میلیون متر مکعب در سال ظرفیت ایجاد کند.

منبع: