جمعه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۲۸ ۱۳۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
امیدوارم ریل اقدامات خاص شهرداری در زمینه مسائل زیست محیطی تداوم داشته باشد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی؛

امیدوارم ریل اقدامات خاص شهرداری در زمینه مسائل زیست محیطی تداوم داشته باشد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: از توجه خاص شهرداری مشهد که در زمینه مسائل زیست محیطی اقداماتی را آغاز کرده است، تشکر می کنیم و امیدوارم این ریل تداوم داشته باشد تا مشهد شهری پیشتاز در این حوزه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در آیین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب لوکال چهل بازه مشهد به عنوان پیشرفته ترین تصفیه خانه غشایی کشور که با حضور شهردار مشهد، رییس شورای اسلامی شهر و برخی از اعضا و جمعی از مدیران شهری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: از اقدامات خوب شهردار و شورای اسلامی شهر مشهد و توجه به مسائل بنیادین شهر تشکر می کنم.
وی افزود: بشر دارای یک زندگی اجتماعی بوده و انسان موجودی است که نیازهای مادی و معنوی خود را در بستر ارتباط با دیگران تامین می کند اما یکی از عواملی که در چند صد سال گذشته رخ داد، تغییر در نگاه فلسفلی انسان به عالم است که این رویکرد سبب تغییررفتار انسان شده است.
مردم در مرکز اداره کشور قرار دارند
نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جامعه ما مردم سالار است و امام (ره) نیز انگیزه انقلاب را رسیدن به تمدن مردمی ذکر کرده اند و معتقدند مردم صاحبان اصلی انقلاب هستند یعنی مردم در مرکز اداره کشور قرار دارند و مردم باید در تمام مسائل اظهار نظر کنند، آنان تصمیم گیر و ما مسئولین خدمتگذار آنان هستیم.
قاضی زاده هاشمی گفت: برای اینکه مردم به درستی به ما دستور بدهند، حق اولیه آنان دانستن است. این روزها بحث شفافیت زیاد مطرح می شود و به نظرم بحث شفافیت بد فهمیده شده است زیرا شفافیت یک موضوع جامع است درست است آراء نمایندگان مجلس به عنوان وکلای مردم بیاد علنی شود اما این موضوع ابتدایی ترین بحث در شفافیت است.
وی ادامه داد: در جامعه ای که مردم رشید هستند مانند ملت بزرگ ایران که صاحبان اصلی این کشور هستند باید از همه موضوعات مطلع باشند تا بتوانند اظهار نظر دقیق و درست داشته باشند و گفت و گویی سالم در جامعه شکل بگیرد. NGOها و کارشنان محیط زیست زیادی در جامعه حضور دارند که دغدغه مند هستند و به مسیولین مراجعه و دغدغه های خود را به درستی به مسئولین منتقل می کنند؛ موضوع دفع زباله های کشف رود، خشکسالی، نبود آب و.. از جمله این موضوعات است.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در گذشته یکی از موضوعات مردم کشت صیفی جات توسط فاضلاب خام به صورت گسترده بود اما اکنون این موضوع مقدار زیادی مدیریت شده است .
قاضی زاده هاشمی بیان کرد: زمانی که مردم آگاه شوند، تصمیمات و مطالبات درستی خواهند داشت و مدیران را در مسیر درست و صحیح قرار می دهند زیرا وکلای مردم که قرار است کشور را اداره کنند باید براساس نیاز جامعه رفتار کنند.
بیشترین تعهدات قانونی زیست محیطی برای دولت ها در جامعه جهانی مربوط به کشور ایران است
وی افزود: در مجلس قوانین زیادی برای حوزه محیط زیست ایجاد شده است که از جمله آن می توان به پیوستن به عهد نامه های بین الملی، قوانین مربوط به تغییرات اب و هوایی، نحوه دفع پسماند و زباله های بیمارستانی و پرتو زا و...اشاره کرد. هیچ مشکلی در وجود ضوابط قانونی برای حفاظت محیط زیست وجود ندارد و قوانین بسیار پیشرفته هستند و یکی از بیشترین تعهدات قانونی زیست محیطی برای دولت ها در جامعه جهانی مربوط به کشور ایران است اما ضعیف ترین نوع اجرا در این کشور صورت می گیرد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع ما قانون می نویسیم تا آن را اجرا نکنیم و عادت کرده ایم قوانین متعالی و آرمانی بنویسیم و دولت ها خود را متعهد به اجرای آن نمی دانند و با افتخار اعلام می کنیم که 30 درصد قانون اجرا می شود.
یکی از اصلی ترین وظایف دولت آینده توجه به موضوع همزیستی صحیح انسان رشید ایران با محیط زیست است
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در خصوص دفع بهداشتی فاضلاب قانون و مسئول رسمی وجود دارد اما قانون اجرا نمی شود. شهر نشینی به شدت در کشور ما رشد پیدا کرده است و کلان شهرهای بزرگی شکل گرفته و شاید یکی از اصلی ترین وظیفه دولت آینده این باشد که به موضوع همزیستی صحیح انسان رشید ایران با محیط زیست بپردازد و قوانین روی زمین مانده را به صورت جد در راستای اجرا و تحقق آن در دستور کار قرار بدهد.
وی اضافه کرد: مساله محیط زیست با توجه به نوع آب و هوا و اقلیم سرزمین ما بحرانی است. شاید برخی سرزمین های دیگر هنوز فرصت هایی داشته باشند اما باتوجه به اینکه ما در کمربند خشکی زمین قرار گرفته ای و بنابر مطالعات جدید خشکسالی های شدید زلزله را تشدید می کند و ما در کمربند زلزله نیز قرار گرفته ایم، باید به سرعت در حوزه مسائل زیست محیطی اقدامات قوی و قدرتمندی انجام هیم.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم این احساس تعهد سیاسی برای اجرای برنامه ها و قوانبن آرمانی و خوب این حوزه محقق شود و ما بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم. از توجه خاص شهرداری مشهد که در زمینه مسائل زیست محیطی اقداماتی را آغاز کرده است، تشکر می کنیم و امیدوارم این ریل تداوم داشته باشد تا مشهد شهری پیشتاز در این حوزه شود.
قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: مردم مشهد مردمی خوب و همراه هستند علی رغم اینکه نیمی از مردم در وضعیت نامناسب کالبدی از نظر حاشیه نشینی، بافت فرسوده و تراکم زیاد جمیعتی زندگی می کنند. گاها آنقدر تراکم جمعیت زیاد است که فرصت برای دفع بهداشتی فاضلاب در حد کندن چاه نیز وجود ندارد و طرح های فضلاب شهری عقب است. شهرداری خود را با بقیه کشور مقایسه کرده و خود را جلوتر از دیگر شهرها می داند در حالی که از آنچه باید باشد، عقب تر است همچنین جمعیتی وسیعی در اطراف مشهد در حال شکل گیری است و از شورای شهر درخواست داریم تا چند منطقه بلاتکلیف به شهر بپیوندد.
وی افزود: امیدوارم جامعه آگاه و مردم رشد فافته امروز با گفت و گوی مناسبی که بین خواص شکل می گیرد، محدودیت و موضوعات شکافته و منجر به اجاد دستورالعمل روشن برای مدیران شود. یکی از موضوعات مهم گفت و گو بین دولت ها موضوعات محیط زیستی چه در منطقه و چه در سطح جهان است. اکوسیستم بسته است و جدی ترین دیپلماسی ما باید محیط زیست باشد زیرا به لحاظ اقصادی صدمات مسائل زیست محیطی از مسائل امنیتی بیشتر است. کاهش هر یک میلی متر بارندگی بیش از 10 هزار میلیارد تومان صدمه به اقتصادی کشاورزی وارد می کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در جمع خبرنگاران ضمن تقدیر از احساس مسئولیت و سرمای گذاری شهرداری مشهد در پروژه کشف رود، اظهار کرد: یکی از ضروریات زندگی بشر امروز، حفظ سلامت محیط زیست است و یکی از جدی ترین مواردی که محیط زیست را به خطر می اندازد، دفع فاضلاب به صورت روان است که در شهر مشهد به دلیل عدم وجود شبکه جمع آوری فاضلاب مناسب و اینکه در اطراف مشهد کارخانه جات و صنابع دارای فاضلاب صنعتی هستند، خطرات جدی را برای شهروندان ساکن در اطراف، محصولات کشاورزی و آلودگی آب های زیرزمینی ایجاد می کند.امیدواریم اقدامات انجام شده در کشف رود در سراسر مسیر رخ دهد تا شاهد روان آب آلوده در بستر کشف رود نباشیم.
 

حوریه جمالی پور

 

 

منبع: