جمعه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۴۸ ۱۴۰
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
توجه ویژه مدیریت شهری به موضوع آب/توسعه حمل ‌و نقل ریلی بدون حمایت ‌های دولتی محقق نمی ‌شود

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد خبرداد؛

توجه ویژه مدیریت شهری به موضوع آب/توسعه حمل ‌و نقل ریلی بدون حمایت ‌های دولتی محقق نمی ‌شود

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: براساس گفته متخصصین مربوط، آب کالای مصرفی نیست بلکه می توان چندین بار از آن استفاده کرد که در این راستای مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مشهد از ادوار گذشته و در این دوره به صورت ویژه به این موضوع توجه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد حسین ودیعی در آیین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب لوکال چهل بازه مشهد به عنوان پیشرفته ترین تصفیه خانه غشایی کشور که با حضور شهردار مشهد، رییس شورای اسلامی شهر و برخی از اعضا، نائب رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران شهری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از بحران های جدی که امروزه همه جوامع مخصوصا کلان شهرها با آن مواجه هستند، بحران آب، مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا است. بحران هایی که گاهی انسان نگران می شود بخشی از هستی جامعه را به مخاطره بیاندازد.
وی افزود: در راستای بهبود این وضعیت و رفع این مشکل یکی از مسیرهای مشخص و راهبردهای اصلی، استفاده بهینه از منابع مالی است و براساس گفته متخصین مربوطه، آب کالای مصرفی نیست بلکه می توان چندین بار از آن استفاده کرد که در این راستای مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مشهد از ادوار گذشته و در این دوره به صورت ویژه به این موضوع توجه کرده است.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد بیان کرد: تصفیه خانه های لوکال یکی از راهکارهایی است که به رفع این مشکل کمک می کند. تصفیه خانه های بزرگی در اطراف مشهد وجود دارد اما استفاده بهینه از خروجی های پساب آنان به دلیل مشکلاتی که در انتقال وجود دارد، نمی شود.
ودیعی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر موضوع فضای سبز به عنوان یکی از متغیرهای مهم زیست پذیری و سلامت محیط زیست شهر، همیشه مورد تایید مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مشهد بوده است و خوشبختانه در این دوره شاهد رشد آن بوده ایم. یکی از الزامات توسعه فضای سبز آب است، باتوجه به شرایط خشکی که کشور در آن گرفتار است، باید فکری اساسی برای این موضوع شود به همین جهت است که سرمایه گذاری در این پروژه ها به عنوان یکی از راهبردهای اصلی در حوزه کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد مورد توجه بوده است.
وی اضافه کرد: یکی از دیگر از راهبردهایی که شورا در این دوره دنبال کرده است، کمک به پروژه های معطل و تعطیل شده شهر است که حدود 30 تا 40 پروژه تسهیل شده و حدود 20 پروژه به سرانجام رسیده است.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد تصریح کرد: از جمله ویژگی های تصفیه خانه چهل بازه می توان به نخستین تاسیسات بازچرخانی پیشرفته آب برای آبیاری فضای سبز، جلوگیری از افت آب های زیرزمینی و تولید آب با کیفیت در محل مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز است که سبب ایجاد چشم‌انداز روشن برای بهبود فضای سبز مختص شهروندان می شود.
ودیعی گفت: قرارداد اولیه این پروژه در سال ۹۵ بین سرمایه گذار و مدیریت شهری مشهد منعقد شده بود و مقرر شد تا از طریق خرید پساب تولیدی، سرمایه‌گذاری صورت گرفته بازگشت شود. قرارداد اولیه پروژه ۲۵ میلیارد تومان بود اما تغییرات ناگهانی نرخ ارز و قیمت ‌ها سبب شد تا لایحه اصلاحی در کمیسیون اقتصادی شورای شهر بررسی و این پروژه امروز به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: ما در شورای شهر از حمایت نمایندگان مجلس تشکر می کنیم، شهر مشهد به عنوان دومین کلان شهر کشور و وجود بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) نیازمند توجه ویژه است. درحال حاضر بودجه 1400 حدود 17 هزار و 600 میلیارد تومان است که از این رقم هفت هزار میلیارد تومان هزینه جاری و مابقی آن بودجه های عمرانی و سرمایه‌گذاری در امور مختلف شهری بوده که یکی از این امور تصفیه خانه های شهری است.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد اظهار کرد: یکی از منابع اصلی تامین مالی برای پروژه های بزرگ شهری، اوراق مشارکت است در مشهد هرساله این موضوع وجود دارد و ما را با مشکلاتی مواجه می کند اما در عین حال از سایر شهرهای کشور جلوتر هستیم اما توسعه حمل ‌و نقل ریلی بدون حمایت ‌های دولتی محقق نمی ‌شود و نیازمند تداوم حمایت نمایندگان مجلس هستیم زیرا در صورت تداوم حمایت ها شاهد رشد و پیشرفت در گسترش خدمات برای شهر امام رضا (ع) خواهیم بود.

حوریه جمالی پور

منبع: