شنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰ ۲۳۱
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گفتگوی ویژه
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
2KfYsiDYtdiv2YjYsSDZg9in2LHYqiDZh9in2Yog2YPYp9ix2q/YsdmKINiq2Kcg2KfZgdiy2KfZiti0INiq2LnYr9in2K8g2KfZitiz2Kog2YPYp9ix2YfYpyDYr9ixINiz2LfYrSDYtNmH2LE=

مدیر پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد خبرداد؛

از صدور کارت های کارگری تا افزایش تعداد ایست کارها در سطح شهر

ساماندهی کارگران فصلی طرحی ضروری است؛ به گونه ای که این امر جهت تکریم کارگران سرگذر، شهر، شهروندان و حفظ فضای شهری انجام می شود که از اینرو کارگران روزمزد با ثبت نام در این بانک اطلاعاتی، به عضویت طرح ساماندهی در می آیند.
مدیر شهری مشهد با توجه به وضعیت نامناسب کارگران در میادین و چهار راه ها، به طرح ساماندهی کارگران فصلی به خوبی ورود پیدا کرده و در راستای ارتقا معیشت آن ها از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، علیرضا کفاش در گفت و گوی ویژه خبری به خبرنگار ما در خصوص بحث ساماندهی کارگران، اظهار کرد: از 10 اردیبهشت ماه سال جاری با توجه به تاکیدات شهردار محترم مشهد مقدس و معاونت محترم خدمات شهری، بحث ساماندهی کارگران ذیل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی در دستور کار شهرداری قرار گرفت.
وی افزود: این اقدام به طور ذاتی از وظایف شهرداری نبوده اما شهرداری مشهد در این رابطه پای کار آمد تا بتواند یک معضل شهری دیگر را به خوبی مرتفع کند.
مدیر پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد بیان کرد: در ابتدای این طرح بلافاصله چهار ایست کار موقت احداث کردیم که بتوانیم به صورت موقت با امکانات اولیه، خدمات خود را به این قشر زحمتکش جامعه ارائه دهیم.
کفاش تاکید کرد: این کارگران در بستر این ایست کارها، جهت خدمات رسانی به مردم فعالیت می کنند که در کنار آن در برخی موارد مانند پروژه های شهری نیز از ظرفیت آن ها استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: در همان ابتدای طرح از سوی شهردار محترم مشهد دستوری ابلاغ شد که اگر کارگری در یک روز تا ساعت 9 صبح به پروژه های شخصی اعزام نشود، او را در پروژه های شهری (پروژه کشف رود) مشغول به کار کنیم و در پایان همان روز نیز دستمزدشان را پرداخت کنیم.
مدیریت پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد با بیان اینکه در این راستا تفاهم نامه ای را با 12 دستگاه اجرایی و دو NGO منعقد کردیم تا هر کدام از این دستگاه ها وظایف ذاتی خود را انجام دهند، تصریح کرد: به طور مثال اداره آموزش فنی و حرفه ای آموزش این کارگران را برعهده گرفته است.
صدور بیش از 6 هزار کارت کار برای کارگران
کفاش اضافه کرد: همچنین دانشکده علوم پزشکی مشهد در راستای ایجاد شناسنامه سلامت برای این افراد ما را همراهی خواهد کرد. علاوه بر این تفاهم نامه، با چندین اداره اجرایی که می توانستند به ما در این مسیر کمک رسانی کنند نیز مذاکراتی را انجام داده ایم.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون برای 6 هزار و 300 نفر از کارگران؛ کارت کار صادر کرده ایم و تا کنون 6 هزار و 700 نفر درخواست خود را ثبت کرده اند. از این تعداد هزار و 700 نفر سواد خواندن و نوشتن ندارند که در این راستا با نهضت سوادآموزی هماهنگی هایی را انجام داده ایم تا از پتانسیل موجود در این ایست کارها استفاده کرده و برای بحث سوادآموزی کارگران اقدام کنند.
ایجاد کتابخانه موقت در ایست کارهای ساماندهی کارگران
مدیریت پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین با اداره کل کتابخانه های عمومی مشهد نیز هماهنگی هایی را انجام داده ایم تا در خصوص مسائل خانواده، بحث های آموزشی کارگری و... کتابخانه هایی به صورت محدود در این ایست کارها ایجاد شود.
کفاش تصریح کرد: در راستای ارائه خدمات به کارگران، معاونت های فرهنگی و اجتماعی شهرداری مناطق نیز پای کار آمدند و برنامه ای را لحاظ کرده ایم تا با حضور روانشناس در ایست کارهای ساماندهی، بحث های روانشناختی را برای کارگران مطرح کنیم. به طور کلی در صدد خواهیم بود که میز خدمتی را در این ایست کارها ارائه دهیم تا جدا از بحث معیشت آن ها، مباحثی که باعث تکریم این افراد می شود را نیز دنبال کنیم.

بهره برداری از 12 ایست کار ساماندهی کارگران تا پایان سال جاری
وی در خصوص ایجاد 12 ایست کار ساماندهی کارگران و بهره برداری آن، عنوان کرد: تاکنون این ایست کارها از پیشرفت فیزیکی 100 درصدی برخوردار بوده و همکاران ما به صورت شبانه روزی پای کار هستند تا این ایست کارها تا پایان سال جاری به زودی بهره برداری شوند.
مدیر پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد اظهار کرد: مهم ترین اقدامی که ما درحال انجام آن هستیم ایجاد اپلیکیشن هوشمند کارگری است تا با تفاهم نامه ای که با سازمان فاوا (شهرمن) داشتیم، بستر شبکه ای را راه اندازی کنیم تا مردم صرفا از طریق ایست کارها بحث درخواست کارگران را انجام ندهند؛ بلکه هر شهروند بتواند با این نرم افزار نیز درخواست خود را ثبت کنند.
مدیر پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد بیان کرد: در حال حاضر زیرساخت های این اپلیکیشن شکل گرفته است و در صدد آن هستیم تا از این طریق نیز بهترین خدمت رسانی را به مردم داشته باشیم؛ این سامانه نیز تا انتهای سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر پروژه ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: برای درخواست کارگران سه روش حضوری، اپلیکیشن و سامانه پاسخگویی 3175 تعبیه شده است که مردم می توانند برای درخواست نیروی کار مورد نظر از این سه روش اقدام کنند.
کارگرانی که در کنار خیابان پلاکاردی را در مقابل خود می گذارند، کارگر واقعی نیستند
کفاش در خصوص وجود کارگرنماها در سطح شهر، عنوان کرد: با توجه به زیرساخت هایی که ما در بحث ساماندهی کارگران ایجاد کرده ایم؛ کارگر واقعی که محتاج کار باشد، بیکار نخواهد ماند و اگر از طریق مردم به سر کار اعزام نشود، او را در پروژه های شهری مشغول به کار خواهیم کرد؛ اما متاسفانه از آنجا که عواطف مردم به نوعی برانگیخته می شود، کمک هایی را در نظر می گیرند که به دست اهلش نمی رسد.
وی تاکید کرد: کارگری که در کنار خیابان پلاکاردی را در مقابل خود می گذارد، کارگر واقعی نبوده و به نوعی کارگر نما می باشد.

غزاله شهیدی

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: