دوشنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۲۳
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2K/ZiNix2KjZitmGIOKAjNmH2KfZiiDZhti42KfYsdiq2Yog2K/YsSDYqNiz2KrYsSBBUE4g2KzZh9iqINm+2KfZiti0INiq2K7ZhNmB2KfYqiDYs9in2K7YqtmF2KfZhtmKINmF2YfYr9mKINmB2YfZhdmK2K/Zhw==

دوربین ‌های نظارتی در بستر APN جهت پایش تخلفات ساختمانی مهدی فهمیده

با استناد به مواد 100 و 101 قانون شهرداری‌ ها و ماده 2 و تبصره 5 ماده 3 قانون "تعاریف محدوده حریم شهر، روستا، شهرک و نحوه تعیین آن‌ها" صدور پروانه ساختمانی و دیگر مجوزهای قانونی مذکور در مواد فوق‌ الذکر در حریم شهرها جز وظایف شهرداری‌ها تلقی می ‌شود و شهرداری طبق قانون باید بر همه مراحل طراحی، کنترل و در جریان احداث بنا نظارت کند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، طبق بند 24 ماده 55 همین قانون، شهرداری در شهرهایی که نقشه جامع شهر تهیه ‌شده، مکلف است طبق ضوابط نقشه مذکور در پروانه ‌های ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را قید کند، در صورتی‌که برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیرتجاری، محل کسب و پیشه یا تجارت دایر شود، شهرداری مورد را در کمیسیون مقرر در تبصره یک ماده 100 این قانون مطرح می‌کند.
همچنین در راستای اجرای دقیق ماده 100 قانون شهرداری‌ ها و همچنین آیین‌نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام‌ مهندسی و کنترل ساختمان که توجه ویژه ‌ای در جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی دارد، برخورد قاطع و حداکثری با تخلفات ساختمانی و افرادی که در انجام وظایف اجرایی و نظارتی خود قصور داشته‌ اند، ضروری است.
افزایش سه  برابری محدوده شهر مشهد و حدود نزدیک به 90 هزار هکتار از اراضی نظارتی در حریم شهر، نظارت و کنترل با روش‌ های سنتی و فیزیکی را خیلی سخت، پرهزینه، همراه با خطا کرده است، که با توجه به تعدد سازمان ‌های ذی‌ نفع و ذی ‌نفوذ در این امر، لزوم بهره‌ گیری از تکنولوژی‌ های کارآمد و به‌ روز، تحت لوای مدیریت یکپارچه شهری را طلب می‌ کند. بنابراین با توجه به گسترگی محدوده عملکردی شهرداری، ثبت وقایع و اطلاع ‌رسانی به ‌موقع و آنلاین از کلیه عملکردها و همچنین عدم دسترسی و یا نبود آنتن دهی از طریق بیسیم های ارتباطی در قسمت‌ هایی از محدوده حریم، وجود سیستمی امن و آنلاین که بتواند نسبت به ضبط تصاویر در روز و شب اقدام کند، ضروری است.
در این راستا استفاده از دوربین‌ های قابل نصب بر روی خودروهای گشت نظارت بر ساخت و سازها و انتقال آنلاین از طریق سامانه APN و ضبط آنلاین و آفلاین، قابل ‌توجه است. برای این منظور، استفاده از این دوربین‌ ها، در جهت صرفه‌ جویی در زمان، شفافیت عملکرد، رصد لحظه‌ ای، مستندسازی درگیری‌ های احتمالی جهت ارائه به ارگان ‌های نظارتی و افزایش کارآمدی و بهره ‌وری، کارایی خواهد داشت.
این دوربین‌ ها ضمن استفاده از جدیدترین فناوری‌ های ارتباطی، قابلیت به‌کارگیری در بسترهای اینترنت پرسرعت قابل‌حمل 4.5G، 4G، LTE، 3G و شبکه اختصاصی امن APN را دارا است. این نوع دوربین ‌ها با بهره‌گیری از سخت‌ افزاری قوی به‌گونه ‌ای طراحی و ساخته‌ شده ‌اند که در حداقل میزان نور 0.003 لوکس توانایی تصویربرداری داشته؛ لذا در محیط‌ های کم‌ نور نیز تصویر مناسبی را ارائه می‌ دهد. از جمله سایر قابلیت این دوربین ‌ها می ‌توان به امکان ارسال تصویر به چند نقطه مختلف در یک‌ زمان با فرمت‌ های مختلف فشرده‌ سازی، امکان تنظیم و کنترل کامل دوربین از مسافت ‌های بسیار طولانی و به ‌صورت نرم‌ افزاری، عدم افت کیفیت تصاویر حتی در انتقال ‌های چند صد کیلومتری، امکان هوشمند سازی کامل تصاویر با نرم ‌افزارهای پیشرفته، محافظت از تصویر دوربین ¬های تحت شبکه با رمزگذاری‌ های پیچیده و فیلتر کردن IP های ناشناس و ... اشاره کرد.
در نتیجه استفاده از این ابزار نوین، مدیریت مربوطه با دریافت تصاویر آنلاین، علاوه بر اطلاع داشتن از وقایع خاص ساخت‌ و ساز در کوتاه ‌ترین زمان و صرفه‌جویی در هزینه‌ ها و کنترل و نظارت بهتر و دقیق ‌تر، می‌تواند بر تصمیم‌ گیری و ارائه راه طریق در اسرع وقت در کلیه فازهای اجرایی پایش تخلفات ساختمانی، از شناسایی، تشکیل پرونده، ارجاع به کمیسیون ماده 100 و اجرای احکام مثمر ثمر باشد.
مسئول مرکز هوشمند پایش تخلفات ساختمانی اداره کل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون های ماده 100

 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.0681859652201
Qt: 2.0315124988556