شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۱۷ ۹۵
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گفتگوی ویژه
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
2LnZgtivINmC2LHYp9ix2K/Yp9ivIDI1MCDZhdmK2YTZitin2LHYryDYqtmI2YXYp9mG2Yog2KjYsdin2Yog2LPYp9mF2KfZhtiv2YfZiiDYsdmI2K/Yrtin2YbZhyDZg9i02YEg2LHZiNivLyDYqtmI2LPYudmHIDMwMCDZh9mD2KrYp9ix2Yog2YHYttin2Yog2LPYqNiyINiv2LEg2YPYtNmBINix2YjYrw==

مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود خبرداد؛

عقد قرارداد 250 میلیارد تومانی برای ساماندهی رودخانه کشف رود/ توسعه 300 هکتاری فضای سبز در کشف رود

حواشی رودخانه کشف رود و آلودگی آب های جاری در آن مدت ها است که به یکی از مشکلات عمده زیست محیطی شهر مشهد بدل شده است، این رودخانه به دلیل قرارگیری در پست ترین نقطه جغرافیایی تبدیل به محلی شده است که فاضلاب و پساب های شهری به آن روان می شود و این آلودگی نیز به وسیله آب های آلوده و از طریق محصولات کشت شده زراعی سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، بر این مبنا و اهمیت این منطقه شهرداری مشهد خارج از وظائف خود به این مساله ورود کرده و فرماندهی ساماندهی این محدوده را بر عهده گرفته است، ساماندهی که منجر به احداث پروژه بوم پارک شده و در حال تکمیل است. مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود مهمان گفت و گوی ویژه امروز ما است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، عبدالله سلطان احمدی به خبرنگار ما اظهار کرد: در حال حاضر رودخانه کشف رود به دلیل آلوده شدن به مسائل زیست محیطی، از مسائل مهم امروز ما بشمار می آید از این رو شهرداری مشهد بنا بر دستور استاندار وقت به عنوان فرماندهی واحد کشف رود، ساماندهی رودخانه و احیا آن، بهود شرایط زیست محیطی را در دستور کار قرار دادند.
وی ادامه داد: از آبان ماه سال 88 اقدامات بسیار خوبی در این حوزه صورت گرفته و ما در تلاش خواهیم بود که مردم عزیز ما اثرات آن را به زودی ببینند.
عقد قرارداد 250 میلیارد تومانی برای ساماندهی رودخانه کشف رود
مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود با اشاره به اینکه تاکنون در خصوص پروژه کشف رود مطالعات بسیار خوبی را انجام داده ایم، تاکید کرد: تاکنون حدود 250 میلیارد تومان قرارداد برای بحث ساماندهی رودخانه کشور رود منعقد کرده ایم.
سلطان احمدی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 کیلومتر مهندسی رودخانه به دلیل عبور ایمن سیلاب و جلوگیری از آسیب رساندن به تاسیسات شهری و روستایی و اراضی کشاورزی در دستور کار ما قرار گرفته است.

توسعه 300 هکتاری فضای سبز در کشف رود
وی بیان کرد: همچنین علاوه بر اراضی مازاد بر بستر، حدود 300 هکتار قابلیت توسعه و درختکاری را اولویت خود قرار داده ایم.
مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود افزود: از سال 93، 16 کیلومتر را در بحث ساماندهی رودخانه مهندسی کردیم و حدود 170 هکتار درختکاری انجام داده ایم در این چند وقت که بخش مدیریت و ساماندهی کشف رود با فرماندهی شهرداری مشهد ایجاد شده حدود 12 هکتار دیگر در بخش فضای سبز توسعه داده ایم.
سلطان احمدی با بیان اینکه در حال حاضر 4 کیلومتر توسعه مهندسی اراضی رودخانه را در دستور کار قرار داده ایم، عنوان کرد: همچنین 30 کیلوکتر توسعه دیگر را نیز از یک ماه پیش آغاز کردیم و در مجموع امید داریم تا پایان خرداد 1400 بتوانیم 54 کیلومتر مهندسی رودخانه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: به عبارتی در فاز اول از آزادراه شمالی در غرب محدوده مشهد تا آزادراه شمالی در شرق محدوده مشهد، به طول 54 کیلومتر مهندسی رودخانه داشته باشیم و در فاز دوم 300 هکتار توسعه فضای سبز داشته باشیم.
مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود تاکید کرد: تا پایان خرداد ماه سال 1400 ما می توانیم حدود 480 هکتار فضای سبز در این مکان داشته باشیم و به رقم 42 کیلومتر ساماندهی رودخانه برسیم.
سلطان احمدی در خصوص کاشت نوع گونه های گیاهی در بستر رودخانه کشف رود، اظهار کرد: حدود 17 گونه گیاهی در دستور کار ما برای کاشت در بستر رودخانه در نظر گرفته ایم و 300 هزار درخت و درخچه بوته در 300 هکتار توسعه فضای سبز در نظرگرفته شده کاشته خواهد شد.
وی ادامه داد: گونه های قالبی که در این منطقه کشت خواهیم کرد شامل پالونیا، توت، افرا، اقاقیا، زبان گنجشک، صنوبر و بید مجنون و... می شود.
مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود تصریح کرد: با توسعه فضای سبزی (300 هکتاری) که انجام خواهیم داد به ازای هر شهروند حدود یک مترمربع به سرانه فضای سبز ما اضافه خواهد شد.
سلطان احمدی در خصوص نحوه برخورد با متخلفین انجام کشاورزی های غیرمجاز در رودخانه کشف رود، افزود: در حال حاضر ما نفوذ موتور تلمبه های غیرقانونی را از آزادراه شمالی به بعد داریم. در حال حاضر هرجایی که ساماندهی و درختکاری در آن صورت گرفته موتور تلمبه ها را جمع آوری کرده ایم. در این امر نیز ما از دستگاه های متولی مطالبه گری هایی را انجام داده ایم و این امر در جهت وظایف قانونی دستگاه ها بوده است.
وی تاکید کرد: ما از شرکت آب منطقه ای درخواست کرده ایم که به بحث جمع آوری موتور تلمبه ها ورود پیدا کنند که خوشبختانه این امر اتفاق افتاد.
مدیر پروژه ساماندهی رودخانه کشف ‌رود در خصوص فاضلاب جاری در کشف رود، عنوان کرد: این فاضلاب نباید جاری باشد زیرا سلامت مردم را به خطر می اندازد در این راستا در تلاش هستیم با ایجاد تصفیه خانه سعی بر جلوگیری از جاری شدن این فاضلاب ها خواهیم داشت.
سلطان احمدی گفت: تصفیه خانه طبرسی شمالی یکی از مهم ترین تصفیه خانه ها ما بوده و در حال حاضر فاضلابی که در این مکان پیش بینی می شود، 24 میلیون مترمکعب در سال است.
تلاش برای به اجرا درآوردن فاز دوم تصفیه خانه چرمشهر
وی بیان کرد: بحث تصفیه خانه چرمشهر نیز یکی از اولویت های ما بوده که دوستان ما در شهرک صنعتی فاز اول آن را در اسفند سال گذشته به بهره برداری رساندند و فاز دوم آن همچنان باقی مانده است که حدود سه هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت این تصفیه خانه است. متاسفانه پساب این تصفیه خانه خطرناک بوده و در این رابطه پیگیری های جدی انجام داده ایم تا بتوانیم زوتر فاز دوم آن را به اجرا در آوریم.
غزاله شهیدی

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: