دوشنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲ ۲۰۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گفتگوی ویژه
  • پرتال مشهد
چچ
2KjYpyDYp9is2LHYp9mKINm+2LHZiNqY2Ycg2YfYp9mKINmF2YjYrNmI2K8g2KfYsiDZhNmK2LPYqiDZhdmG2KfYt9mCINit2KfYtNmK2Ycg2KfZiiDYrtin2LHYrCDYrtmI2KfZh9mK2YUg2LTYrw==

شهردار منطقه 6؛

با اجرای پروژه های موجود از لیست مناطق حاشیه ای خارج خواهیم شد

شهردار منطقه 6 گفت: پروژه شهرک شهید بهشتی از جمله پروژه های منطقه 6 است که همواره از دغدغه های مدیریت شهری بوده است، پس از تخریب دیوار، 20 میلیارد تومان پروژه در قالب 15 الی 20 پروژه خرد و کلان در این شهرک تعریف شده است تا مشکلات زیرساختی آن برطرف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید علی حسین پور در گفت وگوی ویژه با خبرنگار ما در خصوص معرفی منطقه 6؛ اظهار کرد: این منطقه با مساحت هزار و 869 هکتار و پنج هزار و 180 هکتار حریم و از نظر وسعت هشتمین منطقه در سطح شهر مشهد است.
وی افزود: طبق سرشماری سال 1395، قریب بر 235 هزار نفر در سطح منطقه 6 ساکن هستند که از نظر جمعیت هفتمین منطقه در سطح شهر مشهد است. همچنین در این منطقه سه ناحیه، 15 محله و 65 هزار واحد مسکونی وجود دارد.
شهردار منطقه 6 بیان کرد: ما در تلاش هستیم که اصطلاح حاشیه نشینی را برای منطقه 6 به کار نبریم زیرا در نگاه ما این منطقه از حاشیه نشینی خارج شده است اما ساختار آن از نظر کالبد شهری نشان دهنده این است که 68 درصد از 64 هزار 117 واحدی که در منطقه وجود دارد، فاقد اسکلت فلزی و بتنی هستند که این موضوع نگاه ویژه ای را در منطقه می طلبد.
می توان منطقه 6 را از لیست حاشیه نشینی خارج کرد
حسین پور خاطرنشان کرد: از نظر بافت فرسوده 421 هکتار بافت فرسوده در منطقه وجود دارد که 54 درصد جمعیت منطقه در این بافت مستقر هستند. در حال حاضر در پروژه های کالبدی، معابر، فضای سبز و... به جایگاهی خواهیم رسید که می توان منطقه 6 را به عنوان منطقه ای که خود را از لیست حاشیه نشینی خارج کرده است، قلمداد کرد.
وی اضافه کرد: پروژه های موجود در منطقه به سه دسته تقسیم می شود؛ پروژه هایی که دستگاه های خارج از مجموعه شهرداری اقدام می کنند مانند شرکت آب، گاز، برق، استانداری، فرمانداری و...، پروژه هایی که جزو پیمان های مجموعه شهرداری مناطق است و پروژه های ستادی که خوشبختانه در این زمینه پروژه های بسیار خوبی توسط معاونت عمران، حمل و نقل و ترافیک و خدمات شهری شهرداری مشهد تعریف شده است. همچنین سلسله پروژه هایی نیز با همکاری معاونت شهرسازی و فرهنگی در حال انجام است.
اجرای 140 پروژه در سطح منطقه 6
شهردار منطقه 6 تصریح کرد: به طور کلی 140 عنوان پروژه در دو سطح ستاد و منطقه در منطقه 6 وجود دارد. پروژه زندگی (مصلی) و بازوی چهارم که مصلی را به خیابان حر متصل می کند یکی از این پروژه ها است.
حسین پور عنوان کرد: در حال حاضر خیابان حر تنها ورودی شهرک باهنر است بنابراین یکسری اقدامات برای ساماندهی معابر در دستور کار قرار دارد که از جمله آن می توان به تقاطع غیرهمسطح شهید هریری و بازوی چهارم مصلی با همکاری معاونت عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد اشاره کرد. در پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید هریری باید ریل راه آهن انحراف پیدا کند که با توجه به حجم بالای زائر و گردشگر در شهر مشهد کاری کلان است.
وی ادامه داد: پروژه دیگری که در منطقه 6 وجود دارد؛ توافقی است میان آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، استانداری خراسان رضوی و کمیته امداد است که براساس آن زمینی دو هکتاری در اختیار کمیته امداد قرار گرفته شهرداری مشهد نیز قرار است در زمینه زیرساخت ها همکاری داشته باشد و در حال حاضر در مرحله تهیه طرح است.
شهردار منطقه 6 گفت: یکی از مشکلات منطقه 6 این است که در گذشته پروژه های کمی در این منطقه وجود داشته است، بسیاری از فضاها دارای نقشه توپوگرافی نیستند که در حال تهیه این نقشه ها هستیم. همچنین در بسیاری از فضاها زیرساخت های لازم وجود ندارد به عنوان مثال در پروژه زندگی (مصلی) رفع لوله معارض شرکت گاز به خودی خود یک کلان پروژه بود که این موضوعات به خوبی توسط معاونت عمران، حمل و نقل ترافیک شهرداری مشهد در حال مدیریت است.
حسین پور اظهار کرد: پروژه دیگر، بوستان 70 هکتاری در انتهای حر 13 است که با همکاری معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد و توافق شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی در حال اجرا است و جزو کلان پروژه های سطح منطقه به شمار می رود و پیمانکار این پروژه سازمان پارک ها و فضای سبز شهری است.
وی افزود: این پروژه ها به صورت ستادی در حال اجرا است و ما در منطقه تلاش کرده ایم از ظرفیت های موجود در بحث فضای سبز و بازپیرایی فضای پروژه زندگی (مصلی) استفاده کنیم.
شهردار منطقه 6 بیان کرد: همچنین یک زمین 17.5 هکتاری برای ایجاد چهار هزار و 500 واحد مسکونی در انتهای حر 13 درنظر گرفته شده است که در حال حاضر معابر آن 6 متری است که به معبر 22 متری تبدیل خواهد شد. این پروژه در کنار بوستان70 هکتاری و تقاطع شهید هریری وجود دارد که سبب ایجاد یک مجموعه دارای فضای مسکونی، فضای سبز و معبر دسترسی می شود.

بازخورد بسیاری از پروژه های در دست اجرا منطقه در یک سال آینده قابل مشاهده است
حسین پور خاطرنشان کرد: تلاش کرده ایم تمام معابر حاشیه این پروژه ها را تحت تاثیر قرار داده و پروژه های بهسازی، فضاسازی و پاتوق محلی را در این معابر آغاز کرده ایم که کمی زمان بر است اما بازخورد تمامی این اقدامات 8 ماه الی یک سال آینده قابل مشاهده است. در بحث فضای سبز نگاه ویژه ای در منطقه ایجاد شده به این صورت که هرجا نیاز به درختکاری باشد، درخت کاشته می شود و در کوچکترین معبر که ضوابط به ما اجازه می دهد، گلکاری شده است.
جلوگیری از رشد نامتوازن حاشیه نشینی با ایجاد محور 24 متری در کنار کال طرق
وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در شهرک شهید باهنر یا انتهای خیابان حر وجود داشت، مسیل طرق بود که دغدغه های زیادی از نظر سیما و منظر شهری، محیط زیست، آلودگی بصری و زیست محیطی وجود داشت در همین راستا شهردار مشهد دستور ویژه ای را برای بازطراحی و بازپیرایی کال طرق اعلام کردند که براین اساس دیواره های کال با سیمان پوشیده می شود و حاشیه آن نیز یک پارک خطی ایجاد خواهد شد. همچنین در صورت امکان در حال بررسی یک محور 24 متری هستیم که در حاشیه این کال ایجاد شود که این منطقه را به میامی و محور گاز متصل می کند و از رشد نامتوازن حاشیه شهر جلوگیری کند.
شهردار منطقه 6 تصریح کرد: در حال حاضر تنها محوری که شهید باهنر و شهید رجایی را به یکدیگر وصل می کند، محور خیابان حر است که با این پروژه های جدید امیدواریم این مشکل نیز برطرف شود. علاوه بر این در انتهای خیابان مهریز نیز یک پارک پنج هکتاری برنامه ریزی شده است که با همکاری معاونت عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد و شهرداری منطقه در حال اجرا است. این پارک به نحوی طراحی شده است که امنیت خوبی را برای پارک و منطقه ایجاد می کند.
حسین پور گفت: منطقه 6 منطقه ای است که حجم زیادی کارتن خواب در آن زندگی می کنند که در این راستا گرم خانه هایی برای نگهداری از این افراد ایجاد شده است. یکی از مشکلات ما برای ایجاد فضاسازی در منطقه، وجود کارتن خواب ها است و دلیل اصلی بازپیرایی کال طرق نیز به همین موضوع باز می گردد.
منطقه 6 از نظر بافت تراکمی، جزو مناطق پرتراکم ساخت و ساز است
وی ادامه داد: منطقه 6 از نظر بافت تراکمی، جزو مناطق پرتراکم ساخت و ساز است و در بعضی نقاط معابر دو متری وجود دارد که در حال اصلاح زیرساخت ها هستیم و اگر خدای ناکرده با مخاطرات طبیعی همچون زلزله در این محدوده مواجه شویم، مشکلات زیادی ایجاد می شود بودیم که باهماهنگی های صورت گرفته با رییس گروه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد، آیتم ها و ظرفیت های خاصی برای منطقه 6 ایجاد شد که یکی از این مباحث ایجاد سوله های بحران است که فاز اول آن آماده شده و فاز دوم و سوم آن در سال آینده به بهره برداری می رسد.
تعریف 20 میلیارد تومان پروژه در شهرک شهید بهشتی
شهردار منطقه 6 عنوان کرد: یکی از درخواست های شهروندان ایجاد فضای سبز و تفریحی برای بانوان بود که یک فضای هفت هزار متری در پارک نصرت برای این موضوع در نظر گرفته شده است. پروژه دیگری که یکی از دغدغه های اصلی مدیریت شهری است، پروژه شهرک شهید بهشتی است و پس از تخریب دیوار، 20 میلیارد تومان پروژه در قالب 15 الی 20 پروژه ریز و کلان در این شهرک تعریف شده است تا مشکلات زیرساختی آن برطرف شود.
حسین پور عنوان کرد: برخی از پروژه ها همچون کف سازی و بهسازی به اتمام رسیده است، برخی از پروژه های مربوط به فضای سبز در حال اجرا و برخی نیز در حال آغاز است و خوشبختانه با نگاه خوب مدیریت شهری به منطقه 6 مخصوصا شهرک شهید بهشتی و همراهی مردم، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.
وی افزود: از دیگر پروژه های منطقه می توان به زیرسازی کانال بولوار حر و کانال شهید خوش سیما اشاره کرد. در کنار پروژه زندگی (مصلی) موضوع بهسازی خیابان مصلی مطرح شد تا رینگ اتصال دهنده مصلی به خیابان حر فضای سازی و بهسازی شود.
شهردار منطقه 6 گفت: ایجاد فضای ورزشی، ایجاد فضای سبز، بازسازی بازار غذا و بازار روز و ... از دیگر پروژه هایی است که در شهرک شهید بهشتی در حال انجام است. همچنین چهار تقاطع در منطقه 6 برای اجرای طرح حق تقدم عابر پیاده در حال آماده سازی بود که این پروژه نیز به اتمام رسیده است.
اتمام 80 درصد از پروژه های تبصره 22 سازمان بازآفرینی در منطقه 6
وی اضافه کرد: یکی از ظرفیت های منطقه 6، تبصره 22 سازمان بازآفرینی است که در حال حاضر 18 الی 20 پروژه تبصره 22 در این منطقه وجود دارد که حدود 80 درصد این پروژه ها به اتمام رسیده است.
شهردار منطقه 6 خاطرنشان کرد: بخش سوم پروژه های منطقه، پروژه هایی است که توسط خود منطقه اجرا می شود که شامل پاتوق سازی، جداره سازی، بدنه سازی، فضا سازی و... است. ما از نظر فضای شهری در منطقه با کمبود مواجه هستیم که تلاش کرده این با ایجاد فضای سبز و پارک ها تاحدودی این مشکل را برطرف کنیم.
حوریه جمالی پور


 

منبع:
آدرس کوتاه شده: