شنبه, ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۵:۵۲
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2YbZiNix2YjYsiDZiCDZhdiv2YrYsdmK2Kog2LTZh9ix2Yog2YTZitmE2Yog2LHYrdmF2KfZhtmKINi32YjYs9mK

به بهانه سال نو؛

نوروز و مدیریت شهری لیلی رحمانی طوسی

هر چند وظیفه مدیریت شهری اداره شهر بر اساس رفاه و مصلحت جامعه در تمام طول سال است، اما اینروزها برای مدیریت شهری روزهایی ویژه و حساس تر محسوب می شود. چه آن که تلاش آن ها در این روزها تاثیر بسیار انی و مستقیم و محسوس تری بر زندگی مردم خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ بر اساس سنت نهادینه شده در سرشت همه ایرانیان روزهای پایانی زمستان، روزهای جنب و جوش و تلاش برای شروعی دوباره است. حتی در سخت ترین شرایط و رویدادها سنت دیرینه استقبال از بهار جریان داشته و دگرگونی های جزیی خانه های ایرانیان نمادی کوچک از آن است. مردم آهسته آهسته فرصتی را برای آسایش و آرامش خویش مهیا می کنند و کوشش می کنند تا آن چه را در طول یک سال فراموش کرده یا از آن غفلت کرده اند را بازیابی کنند.
می دانیم که امروز زندگی جاری مردم در پیوند مستقیمی با شهر قرار دارد و همه وجوه زیستی شهروندان از نوع و سبک زیست، تعامل و ارتباطات، مناسبات سیاسی، سلامت و محیط زیست همگی از وضعیت شهر متاثر می شود. ازاین روی دگرگونی شهر و حال و روز آن در این روزهای پایانی سال دو جنبه مهم دارد. نخست آن که رویکرد مدیریت شهری در برخورد با این سنت دیرینه و توجه به آن و به عبارت بهتر در نظر گرفتن آن به عنوان یک محور کانونی فعالیت ها متناسب با دیرینگی سنت باستانی نوروز در ایران انعکاس مستقیمی در کیفیت زندگی شهروندان در همینروزهای پیش رو خواهد داشت. و نکته دوم که نکته ای پسینی و البته اجتماعی محسوب می شود این است که شمایل بیرونی شهر در نوروز نماد و نشانه ای از وضعیت روز جامعه و احوالات شهروندان نیز محسوب می شود.
از این روی هر چند وظیفه مدیریت شهری اداره شهر بر اساس رفاه و مصلحت جامعه در تمام طول سال است، اما اینروزها برای مدیریت شهری روزهایی ویژه و حساس تر محسوب می شود. چه آن که تلاش آن ها در این روزها تاثیر بسیار انی و مستقیم و محسوس تری بر زندگی مردم خواهد داشت.
در روزهای پایانی سال و همچنین روزهای آغازین سال جدید مدیریت شهری ضمن انجام وظایف سنگین جاری خویش در حوزه های گوناگون ماموریت های ویژه کوتاه مدت اما سنگین و شبانه روزی را در حوزه های مختلف تعریف کرده و پی می گیرد تا حال خوش شهروندان و حس خوب دگرگونی را برای ایشان بازنمایی کنند. پهنه های گوناگون مدیریت شهری از حوزه خدمات شهری، فضای سبز، ترافیک، معماری و زیباسازی شهری، فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی به شهروندان در این روزها که شهر و شهروندان در آسایش و آرامش و تعطیلی خودخواسته فرو می روند بیش از پیش تلاش می کنند تا زمینه های این آرامش بهاری را برای شهروندان فراهم سازند.
نوروز گذشته و نوروز پیش رو به دلیل فراگیری بیماری کرونا و دگرگونی روابط اجتماعی دست خوش تغییرات بیشتری بود. عرصه های فردی و زیست خانوادگی و سنت های مرسوم این عرصه ها به ناگاه و به اجبار دست خوش تحولاتی ناخواسته شد. در این شرایط مدیریت شهری تلاش کرده است تا با مناسب سازی شهر و فعالیت های شهری، رنگ و بوی نوروز را در بستر زیست مردم فراهم آورد تا بدین وسیله تا حدودی محدودیت ها و کاستی های این آیین درزندگی کمرنگ تر شود.
چکیده این تلاش شبانه روزی و مداوم که از روزهای پایانی زمستان آغاز شده و تا پایان تعطیلات نوروزی نیز ادامه خواهد داشت جاری شدن روح بهار در شهر و ترسیم مشهدی شاد و پویا در روزهای نوروز ۱۴۰۰ خواهد بود که البته با روزهای مبارک شعبانیه نیز همراه شده و سرزندگی و طراوت را دو چندان ساخته است.
از دیگر سوی هر چند ترجیح و توصیه مسیولین بهداشتی عدم حضور زایران و مسافران در این روزهای شیوع کرونا در مشهد است اما شهرداری مشهد کوشش کرده است تا آمادگی کامل را برای بهره بردن زایرانی که احتمالا به هر دلیلو با هر شرایطی در مشهد حضور می یابند را فراهم آورد.
تمام ان چه اشاره شد با نگاه کلانی به حفظ سلامت شهروند و زایر و رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی و ارایه خدمات مربوط به آن پی گرفته شده است. .
نوروز مبارک
سردبیر

 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0999533335368
Qt: 0.54880738258362