چهارشنبه, ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۲۵ ۴۹
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اجتماعی و فرهنگی
چچ
گلستان به سه راه ادبیات می رسد

در گام دوم احیای گذر فرهنگی گلستان؛

گلستان به سه راه ادبیات می رسد

سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: فاز اول بهسازی و ایمن سازی گذر فرهنگی گلستان به پایان رسیده و هم اکنون در فاز دوم اجرایی، مقرر شده است این طرح تا خیابان اسدالله زاده واقع در سه راه ادبیات ادامه پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید مجتبی منتظری ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در «بازار گلستان»، اظهار کرد: این مکان به لحاظ امنیت بنا و مقاومت دچار اشکالات اساسی بود. در زیر بازار کال قدیمی قرار داشت که باعث به وجود آمدن نشست‌ها و ترک‌خوردگی‌های عمیق شده بود. همچنین در بررسی‌های سازمان فنی و عمران مشخص شد که شن‌ریزی و کف‌ سازی از ابتدا درست انجام‌نشده است؛ بنابراین ادامه کار به این صورت، خطرات جانی در برداشت. به همین دلیل بازار به‌صورت کامل بسته و غرفه‌ها تعطیل شدند.

وی افزود: حدود دو سال پیش، طرح ایمن‌سازی و بازسازی بازار کتاب گلستان در اداره‌ کل طرح‌ها و مطالعات شهرداری مشهد، موردمطالعه و بررسی قرار گرفت. اما علت اصلی که موضوع عدم ایمنی بازار را قوت می‌بخشید و بازسازی آن را الزامی‌تر از هر وقت دیگری می‌کرد، موضوع قرار گرفتن این بازارچه بر روی مسیل‌های (کال) قدیمی مشهد بود.

عدم ایمنی بازار گلستان به سبب کال قره‌ خان

سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: بخشی از بازار بر روی کال قره خان احداث‌شده بود و سست‌ بودن فونداسیون بخش‌هایی از بازار، احتمال نشست بناها و محوطه را تشدید می‌کرد. به همین دلیل بازار در اختیار اداره کل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره‌برداری تاسیسات و زیرساخت‌های شهری قرار گرفت و در این مرحله جداره‌های کال در عمق زمین بررسی و فضاهای تخریبی‌ترمیم شد.

منتظری با اشاره به اقدامات انجام‌شده باهدف بازسازی از این گذر فرهنگی، عنوان کرد: کلیه غرفه‌های بازار جهت بازسازی در مهرماه 1399 توسط اداره کل املاک و خزانه‌داری به شهرداری منطقه یک، تحویل داده شد. با توجه به اینکه یکی از کارکردهای این گذر، اجرای رویدادهای هنری و پاتوق‌های فرهنگی است، مقرر شد در مرحله بازسازی بازار، تعدادی از غرفه‌های بخش شمالی تخریب و به میدان گذر اضافه شود.

اتصال بازار گلستان به سه‌راه ادبیات

وی تاکید کرد: در اجرای فاز اول طرح، علاوه بر رفع ایرادات زیربنایی؛ کف‌سازی و احداث جداره‌هایی بر روی بنای غرفه‌های بازار انجام شد و این قسمت از پروژه در انتهای سال 1399 به پایان رسید. در فاز دوم نیز این گذر فرهنگی تا خیابان اسدالله زاده واقع در سه‌راه ادبیات ادامه خواهد یافت.

سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی این دو سال، اضافه کرد: در ابتدا طرح اجرایی توسط معاونت شهرسازی و معماری تهیه شد، سپس‌ترمیم کانال، ایمنی زیرسطحی، تخریب و جمع‌آوری ساختمان شهر ما توسط معاونت عمران، حمل‌ونقل و ترافیک در دستور کار قرار گرفت. تخریب و ترمیم بناها، اصلاح کف‌ سازی، حفظ بنای کافه کتاب توسط معاونت اقتصادی سومین اقدامی بود که پس از آغاز پروژه بازسازی گذر فرهنگی گلستان صورت گرفت. تجهیز پلازای شهری توسط سازمان فرهنگی و اجتماعی آخرین رویدادی است که در دوران بازسازی و ایمن‌سازی این بازار رقم می‌خورد.

مکانی برای رویدادهای فرهنگی و هنری

منتظری در خصوص جایگزین در نظر گرفته‌شده برای غرفه‌های حذف‌شده نیز، ادامه داد: بازار گلستان در حال تبدیل‌شدن به یک گذر فرهنگی است و وجود مکان مناسبی برای برگزاری رویدادها و پاتوق‌های هنری و فرهنگی بسیار ضروری به نظر می‌رسد بنابراین در فضای غرفه‌های تخریب‌شده، پلازای شهری تعبیه‌شده است تا بتوان برای برگزاری این رویدادها از آن بهره‌مند شد.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در آینده نزدیک، در این مکان اتفاق خواهد افتاد، اظهار کرد: برای قسمت جلوی بازار غرفه‌های موقت طراحی‌شده و پس از آماده‌سازی آن‌ها به یک پیمانکار طرف اداره فرهنگ و ارشاد واگذار می‌شود تا در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

منبع: