شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۵۱ ۱۷۹
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
2KLYutin2LIg2LnZhdmE2YrYp9iqINin2KzYsdin2YrZgNmA2Yog2KjYp9iy2b7Zitix2KfZitmKINmIINmF2LHZhdiqINio2KfYstin2LEg2YHYsdi0INmF2LTZh9iv

با نیم نگاهی به شکل گیری طرح بازپیرایی بازار فرش مشهد؛

آغاز عملیات اجرایــی بازپیرایی و مرمت بازار فرش مشهد

بازار فرش مشهد در حاشیه حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) واقع شده و از خیابان اندرزگو شروع و تا ورودی غربی حرم امتداد می یابد. این بنا یکی از بازار های قدیمی شهر و جزئی از بازار بزرگ مشهد بوده که بخش اعظم آن بعد از طرح نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی تخریب شده است، بنای این بازار قدیمی از خشت و گل بوده و سقف گنبدی شکل و 110 متر طول دارد که راه دسترسی به حجره‌های آن از داخل دالان بازار است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛ اثر تاریخی بازار فرش مشهد به شماره ۱۳۴۹۹ در تاریخ ۷ شهریور ۱۳8۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس‌ازآن برای اولین بار در سال 1385، بحث مرمت این بازار مطرح شد، که این طرح در آن زمان بی‌نتیجه ماند. در سال ۱۳۹۷، شهردار وقت مشهد، خواستار ارائه یک طرح مفصل برای بازسازی بازار فرش شد که این بار به دلیل ارتباط خوب شهرداری و میراث فرهنگی، طرحی در استان تصویب و در تیر ماه سال 1398 تأیید و از تهران ابلاغ شد همچنین در آذرماه همان سال این طرح با آغاز مرمت یک قسمت از بازار به صورت آزمایشی وارد فاز عملیاتی شد.

طبق توافقات انجام‌شده در سال گذشته نیز مقررشده بود تا تعیین تکلیف نهایی درخصوص نقشه‌های اجرایی کامل بازار در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، انجام و نقشه‌های مصوب جهت اجرا به شهرداری ارسال شود.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مسئول نظارت بر عملیات اجرایی و موضوعات فنی بوده و بر همین مبنا مجموع اقدامات مشترک با مدیریت شهری به جهت بازپیرایی این بنا پیگیری شد.

در این طرح لزوم توجه ویژه به حفظ هویت‌های معنوی و اجتماعی در مورد تاکید بسیار بوده است، چراکه احیای این بازار سنتی می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری در نظر گرفته شود، موضوعی که با تشکیل و فعالیت دفاتر تسهیلگری در شهر مشهد سهولت و سرعت بیشتری یافته است.

به گزارش به دنبال این توافقات ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از آغاز عملیات بازپیرایــی و مرمت بازار تاریخی فرش مشــهد با مشــارکت شهرداری، کسبه بازار و میراث فرهنگی خبر داد.

وی درخصــوص آغاز عملیات اجرایــی بازپیرایی و مرمت بازار فرش مشهد اظهار کرد: بازار تاریخی فرش در دهه‌های گذشــته به دلیل مداخلات متعــدد، تغییــرات کالبدی و فرسودگی دچار آسیب‌های منظری و کالبدی بسیار بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: این عملیــات بازپیرایی و مرمت بازار فرش باهدف آشــکار ســاختن ارزش‌های تاریخی، فرهنگــی و اجتماعــی آن‌که بخــش مهمی از حافظه تاریخی شــهر مشهد اســت، با مشارکت شــهرداری مشهد و کســبه آغاز شــد.

وی اظهار کرد: در ابتدا طرح پروژه مدنظر توســط دانشگاه خیام مشهد به‌عنوان مشاور تهیه و پس از بررسی و تأیید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهرداری مشهد ابلاغ شد.

مکرمی فر تصریح کرد: با تأمین اعتبار لازم، عملیات اجرایی طرح مذکور به کارفرمایی شهرداری مشهد )منطقه ثامن( و قرارداد پیمان با شرکت همیار سازه و با نظارت دانشگاه خیام به‌عنوان مشاور و نظارت عالیه اداره کل میراث فرهنگی در دست اقدام است. وی یادآور شد: با اجرای این پروژه، پوشش و سقف این اثر تاریخی با رعایت پروتکل‌های حفاظتی میراث جهانی، به وضعیت دوره قاجار با پوشش گنبدی ) طاق و تویزه( و همچنین کفسازی دوره قاجار بر خواهد گشت.

مکرمی فر افزود: داخل مغازه‌ها نیز با مشارکت‌های فنی و اعتباری این اداره کل و شهرداری مشهد از سوی کسبه بازار مرمت و احیا خواهد شد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: