چهارشنبه, ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۰۹ ۱۴۴
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
  • انتخاب سردبیر
چچ
2KfYs9iq2YLYsdin2LEgMzI3INiv2LPYqtqv2KfZhyDZhtin2Yjar9in2YYg2LnZhdmE2YrYp9iq2YrYjCDZvti02KrZitio2KfZhtmK2Iwg2KfYr9in2LHZitiMINmE2KzYs9iq2YrZgyDZiCDZvtmE2Kog2YHYsdmF

در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد صورت گرفت؛

استقرار 327 دستگاه ناوگان عملیاتی، پشتیبانی، اداری، لجستیک و پلت فرم

گذشته از سیر تاریخی شکل‌گیری تشکیلات مدنی به نام آتش‌نشانی و این‌که آتش‌نشان ورزیده و هوشمند شرط لازم برای انجام عملیات اطفای حریق و استقرار ایمنی بوده اما کافی نیست، آتشان نشان ورزیده و کاربلد باید دارای تجهیزات قابل‌اعتماد و بادوام برای رویارویی با بحران‌هایی باشند که امنیت زندگی اجتماعی را تهدید می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، اهمیت امنیت در زیست فردی و اجتماعی انسان به‌اندازه‌ای است که آبراهام مازلو، روانشناس آمریکایی - که با نظریه «نیازهای سلسله مراتبی» به شهرت دست‌یافت - پس از نیازهای بنیادی، جسمانی و زیستی آدمی، امنیت را در رتبه دوم نیازهای حیاتی قرارداد.

امنیت جنبه‌های گوناگونی دارد که از فردی‌ترین تا اجتماعی‌ترین ابعاد مادی و معنوی حیات انسانی را در برمی‌گیرد. بخشی از امنیت آدمی در چارچوب زیست خانوادگی تأمین می‌شود و بخش گسترده‌تری از آن فراتر از خانواده و در بستر جامعه، مشارکت و هم‌افزایی ساختارها و نهادهای اجتماعی فراهم می‌شود.

ساختارهای اجتماعی و مدنی همانند نیروهای مسلح و پلیس، نظام بهداشت و درمان، صلیب سرخ و هلال‌احمر، آتش‌نشانی و ... ازجمله نهادهایی است که برای ایجاد و تحکیم امنیت پدید آمده‌اند.

در نخستین تمدن‌های بشری از آب، آتش، هوا و خاک به‌عنوان عناصر چهارگانه سازنده جهان یاد می‌شد و از همان زمان آدمی به دنبال مهار کردن نیروهای نهفته در این عناصر بودند چون افزون بر گره خوردن حیات با آن‌ها، امنیت و ادامه زندگی نیز به آن‌ها وابسته بود. آدمی پیوسته آب‌وآتش را ضد یکدیگر دانسته و در تلاش برای مهار نیروهای زندگی‌بخش و امنیت آفرین آن‌ها بوده است؛ زیرا اگر به نیروهای سرکش پنهان در آن‌ها عنان نمی‌زد مرگ‌آفرین می‌شدند. یافته‌های دیرینه شناسان حکایت از آن دارد که نخستین تلاش‌های آدمی برای اطفای حریق و فرونشانی آتش به قرن دوم میلادی بازمی‌گردد و آن هنگامی بود که یک از اهالی اسکندریه در مصر یک پمپ ابتدایی آب طراحی کرد که توانایی پرتاب فواره فشرده‌ای از آب را داشت. این ابتکار در حاشیه ماند تا این‌که در حوالی سال 1500 میلادی پمپ آب آتش‌نشانی بازطراحی شد. پس‌ازآنکه آتش‌سوزی‌های مهارناپذیر روم باستان را ویران کرد، در این امپراتوری نهادی شکل گرفت که متشکل از هفت هزار آتش‌نشان حقوق‌بگیر بود. این آتش‌نشانان نه‌تنها برای مهار آتش‌سوزی‌ها آماده بودند بلکه اختیار داشتند در خیابان‌های شهرها گشت زنی کرده و شهروندانی که با نقض توصیه‌های ایمنی ضد آتش امنیت را به مخاطره می‌انداختند، تنبیه کنند.

بر پایه اسناد تاریخی، تبریز نخستین شهر ایران است که دارای تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی شد و برج آتش‌نشانی تبریز نیز بازمانده این تغییر اجتماعی و نهادی است. پس از تأسیس نخستین آتش‌نشانی در تبریز در حدود 150 سال قبل، با شکل‌گیری ساختارها و نهادهای زندگی اجتماعی در شهرهای ایران رفته‌رفته شاهد بنیان‌گذاری ایستگاه‌های دیگر آتش‌نشانی بودیم.

گفته می‌شود نخستین ایستگاه آتش‌نشانی مشهد در سال 1312 شمسی ایجاد شد.

327 دستگاه ناوگان عملیاتی، پشتیبانی، اداری، لجستیک و پلت فرم

«آتش پاد مسعود ظهوریان»، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص ایستگاه‌های آتش‌نشان مستقر در شهر مشهد، اظهار کرد: در حال حاضر سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد دارای ۵۳ ایستگاه داخل محدوده و دو ایستگاه خارج از محدوده است.

وی افزود: 327 دستگاه ناوگان عملیاتی، پشتیبانی، اداری، لجستیک و پلت فرم در این سازمان وجود دارد که شامل 160 دستگاه ناوگان حریق سبک و سنگین، 45 دستگاه ناوگان حادثه سبک، سنگین، لجستیک، نردبان و پلت فرم، 24 دستگاه پشتیبان عملیات سبک، سنگین و لجستیک، 41 دستگاه پشتیبان اداری و امدادی و 57 دستگاه کاربری سازی و رفع نقص است که در حال حاضر این ناوگان در حالت آماده‌باش 83 درصدی هستند.

936 عدد شیر هیدرانت در سطح شهر فعال است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: همچنین در حال حاضر بالغ‌بر 24 هزار قلم تجهیزات عملیاتی در ایستگاه‌ها موجود است که حدود هفت هزار قلم آن تا پایان سال 99 به سازمان افزوده‌شده است. علاوه بر این 936 عدد شیر هیدرانت نیز در سطح شهر فعال است.

بدیهی است که صرف داشتن تجهیزات به‌روز و کارآمد کافی نیست و باید آتش‌نشانان نیز به‌عنوان بدنه اصلی عملیات‌های امداد و نجات از آموزش‌های لازم در راستای ارتقای کارایی‌های فردی و جمعی بهره‌مند شوند.

320 هزار و 74 نفر ساعت آموزش شهروندی در سال 99

ظهوریان در خصوص آموزش‌های ارائه‌شده به آتش‌نشانان خاطرنشان کرد: سال 99 بالغ‌بر 34 هزار و 781 نفر ساعت آموزش ضمن خدمت در قالب برگزاری 174 دوره آموزشی تئوری و عملی برای کارکنان این سازمان برگزارشده است.

وی اضافه کرد: همچنین در راستای افزایش مشارکت جمعی و آمادگی شهروندان برای مقابله با حوادث غیرمترقبه 320 هزار و 74 نفر ساعت آموزش شهروندی در سال 99 ارائه شد که شامل 13 هزار و 666 نفر ساعت آموزش در مهدکودک و مدارس، 86 هزار و 898 نفر ساعت آموزش در مراکز کار و دانش، 165 نفر ساعت آموزش در مراکز علمی و کاربردی، 18 هزار و 323 نفر ساعت آموزش در ادارات و کارخانه جات و 36 هزار و 187 نفر ساعت آموزش در دوره‌های آتش‌نشان داوطلب و مراسم‌ها و... می‌شود.

حوریه جمالی پور

آدرس کوتاه شده: