یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۵ ۱۱۵
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
2q/YsNixINmH2YbYsdmF2YbYr9in2YYg2KjZhyAmcXVvdDvar9mE2LPYqtin2YYmcXVvdDsg2YXZiiDYp9mB2KrYrw==

به دنبال بهسازی بازارچه گلستان؛

گذر هنرمندان به "گلستان" می افتد

هنرمندان شهرمان از اهمیت راه‌اندازی مکان ویژه هنر برای رونق کارشان می‌گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد به نقل از روزنامه شهرآرا؛ مشهدی ها و به ویژه اهالی کتاب خوان این شهر که به کتاب فروشی ها و فروشگاه های فرهنگی چهارراه دکترا و خیابان ابن سینا رفت وآمد دارند در جریان شکل و شمایل تازه بازار کتاب گلستان هستند. گفته شده بازار کتاب سابق قرار است گذر فرهنگ و هنر گلستان مشهد باشد و کارکردهایی هم برای آن تعریف کرده اند؛ از جمله اینکه در تعامل با اهالی فرهنگ و هنر، محیطی خلاق و پررونق را در گذر گلستان دایر کنند. البته تحقق این اهداف، در کنار شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حضور ضلع سوم مثلث احیا گذر گلستان یعنی مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر است. امین عارف نیا، مدیرعامل این مؤسسه مطرح کرده در مکان جدید، مقاصد فراغتی با کارکرد فرهنگی و هنری برای شهروندان و گردشگران ایجاد خواهد شد. این گونه که به نظر می رسد افتتاح این گذر با اهداف و کارکردهایی که برایش تعیین شده، می تواند برای هنرمندانی که پس از همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی کسب وکارهای هنری، خانه نشین شده‌اند نویدبخش باشد.
از آنجا که هنرمندان تجسمی در شاخه های مختلف نیز به دنبال ارتباط مستقیم و گسترده با مخاطبان خود بوده اند، مشارکت دادن آن ها در کارکردهای نویی که برای گذر گلستان تعریف شده، منفعتی دوجانبه هم برای مسئولان و هم هنرمندان خواهد داشت. هفته گذشته در گزارشی، از اهمیت گذر گلستان مشهد برای رونق کار خوش نویسان نوشتیم و وعده دادیم این موضوع را در گفت وگو با هنرمندان تجسمی نیز پیگیری کنیم. از همین رو در گفت وگو با چند هنرمند تجسمی، نظرات و ایده هایشان برای مشارکت حضور در گذر فرهنگی گلستان را جویا شده ایم. البته در گزارش های آینده باز هم سراغ دیگر هنرمندان در رشته های هنری خواهیم رفت.


شروع با هیاهو، ادامه کم فروغ
زهرا محسنی، هنرمند ساکن مشهد که نام او بیشتر با نشان یونسکو در رشته «ابریشم دوزی کلات» گره خورده است، می گوید: در زمانه ای که زندگی ما با فناوری درآمیخته و فرصت های کمی داریم تا صرف فرهنگ و هنر کنیم، هرچه مکان های فرهنگی مانند گذر گلستان بیشتر باشد امکان دیده شدن و ایجاد تقاضای بجای هنر، نیکوتر و بیشتر است، اما پیگیری و پایمردی در این گونه اقدامات با مسئولان امر است.
مؤلف کتاب ماندگار «شاهکارهای هنری در آستان قدس رضوی، ضریح پوش ها و صندوق پوش ها» که در سال ۱۳۹۳ از سوی مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی به چاپ رسید، می گوید: خواستن، توانستن است و می شود در جایی مثل گذر گلستان با مدیریت درست به نتیجه مطلوب رسید.او با اشاره به اینکه شهرداری مشهد در زمینه اجرای نمادهای نوروزی و ایجاد فضای سبز در کشور زبانزد است، خاطرنشان می کند: شهرداری در معرفی هنرمندان و رونق بخشیدن به هنرهای اصیل نیز می تواند بیش از این اثربخش باشد، اما اجرای هر برنامه ای احتیاج به برنامه ریزی دقیق و متفکرانه و صرف نیرو و هزینه دارد. بنابراین در زمینه هنر و معرفی آن به مردم، مهم در دسترس قرار دادن آثار هنری برای تلطیف فضای جامعه و ایجاد آشنایی و محیطی برای دیدارهای هنری است.


دریافت آثار برای برگزاری حراج هنری درخور
رئیس انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی نیز نخستین دغدغه هنرمندان مشهد را نداشتن محلی مناسب برای انجام کارهای هنری می داند و می گوید: گذر فرهنگ و هنر گلستان، با توجه به این نیاز اهالی هنر می تواند شکل بگیرد.
لاله خرازیان می افزاید: هر کدام از هنرمندان مشهد که نمایشگاه و آتلیه یا محلی برای عرضه کارهایشان داشتند با توجه به بالا رفتن اجاره بها دیگر از پس پرداخت مبالغ تعیین شده برنیامدند و در درجه اول غرفه ارائه آثارشان را از دست دادند. بنابراین پیشنهاد مشخص من برای گذر گلستان این است غرفه های آنجا را برای چند سال به هنرمندان بدهند و در ازای دریافت اجاره، آثاری از آن ها بخواهند و به حراج بگذارند.او با انتقاد از آنچه برای مجتمع آسمان رقم خورد، می گوید: درحالی که باید از هنرمندان حمایت اساسی شود، از آن ها برای رونق بخشیدن به مجتمع های تازه ساخت استفاده می شود. اهالی هنر نیاز به مجتمع تخصصی و ثابت دارند .
خرازیان، یکی از موانع اجرای ایده ها را همچنان نبود محیط مناسب می داند و می گوید: پیشکسوتان هنر در مشهد نیازمند داشتن عرصه مناسبی برای دورهمی هستند. باید از هنرمند حمایت اساسی شود و در این راستا ما به موزه هنرهای معاصر خراسان نیاز داریم.


مهم والیان گذر گلستان هستند
رئیس انجمن هنرهای تجمسی استان می گوید: عده ای جوان در مشهد هستند که آتلیه ای برای فعالیت ندارند و من متأثر می شوم با وجود تعداد زیاد هنرمندان تجسمی در مشهد، هیچ جایی برای نمایش هنر آن ها وجود ندارد.
خرازیان می گوید: ابتدا مسئولان سه ضلع گذر گلستان(شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر) باید نوع مشارکت را مشخص کنند.
به باور این هنرمند، دیگر وقت آن رسیده که مشهد هم به مانند تهران عمل کند: اگر تهران، خانه هنرمندان دارد خانه هنرمندان است. در آنجا کتابخانه تخصصی هنر و فروشگاه های مرتبط دارد. باید به تهران و عملکرد مسئولان آنجا نگاهی بیندازیم زیرا حمایت زیادی از هنرمندان تجسمی دارند.


به فضای بزرگ برای کارگاه عملی و گالری نیاز داریم
امیررضا خادم شرقی، هنرمند حکاکی و قلم زنی روی سنگ که در سال های گذشته بیشتر با سنگ هرکاره، آثار نفیس و کلکسیونی تولید کرده است در زمینه کاری خودش می گوید: بیاییم این هنر که در حال منسوخ شدن است را در گذر فرهنگ و هنر گلستان زنده نگه داریم.
او که 35سال است در زمینه سنگ های سرپانتین و اصیل ترین هنر صنایع دستی مشهد سابقه فعالیت دارد، می افزاید: برای اجرای این طرح و احیای هنر قدیمی مشهد، یک مانع بزرگ داریم و آن نبود فضای بزرگ برای برگزاری کارگاه های عملی و گالری است تا بتوانیم محصولاتی را ارائه کنیم که در مشهد منحصربه فرد باشد.
به باور خادم مشارکت دادن اهالی هنر در رویدادهای شهری همیشه پر از فایده بوده است زیرا هنرمندان از کار یکدیگر ایده می گیرند: به عنوان مثال یک هنرمند قلم زن از انگشترساز ایده می گیرد، او از ملیله کار و منبت کار و ... و اثرهای بزرگ با هم اندیشی خلق می شوند.


گذر گلستان، جایی برای ترکیبی از هنرمندان باشد
رئیس سابق انجمن هنرهای تجسمی خراسان رضوی، نخستین راهکاری را که موجب رونق بخشیدن به گذر گلستان و فعالیت هنرمندان می‎شود، واگذاری غرفه‌های بازار به صاحبان و تولیدکنندگان شاخه‌های مختلف هنری می‌داند و می‌گوید: هنرمند درآمد ندارد که بخواهد در گذر گلستان اجاره بدهد؛ با بیشتر هنرمندان که صحبت کنید می‌گویند در مقایسه با هم‌سن‌و‌سالانشان که به مشاغل غیر هنری روی آورده‌اند، درآمد پایین‌تری دارند. البته شهرداری بهتر است در گذر گلستان فقط نظارت داشته باشد و کارفرمای آنجا قرارداد بلندمدت داشته باشد تا کار هنرمندان در آنجا جان بگیرد.
سید محمود ضیایی خاطرنشان می‌کند: در کنار موضوع واگذاری غرفه‌ها، این نکته که تنها حضور یک گروه از هنرمندان در گذر فرهنگی گلستان اثربخش نخواهد بود نیز مهم است. باید تلفیقی از هنرمندان در زمینه‌های خوش‌نویسی، مینیاتور، نگارگری، نقاشی و صنایع دستی در گذر گلستان حضور داشته باشند. در مجموع اگر ترکیب‌بندی حضور هنرمندان درست و مشاغل آنجا متناسب با ذائقه همه هنردوستان باشد بدون شک این گذر با رویدادهای اثرگذارش در بین مردم شناخته خواهد شد.

آدرس کوتاه شده: