یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۵۹
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
  • اجتماعی و فرهنگی
  • انتخاب سردبیر
چچ
2q/Yp9mFINmH2KfZiiDZhdiv2YrYsdmK2Kog2LTZh9ix2Yog2K/YsSDYsdin2LPYqtin2Yog2YPYp9mH2LQg2KLYs9mK2Kgg2YfYp9mKINin2KzYqtmF2KfYudmK

در سال گذشته صورت گرفت؛

گام های مدیریت شهری در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در دوره پنجم مدیریت شهری اقدامات شاخص و ارزشمندی را در سطح شهر جهت رفاه شهروندان، کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش مشارکت های اجتماعی رقم زده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛ با شدت گرفتن آسیب‌های اجتماعی در شهری مانند مشهد که سالانه میزبان میلیون‌ها نفر از نقاط مختلف است؛ موضوع حل و کاهش این آسیب‌ها اهمیت بسیاری پیداکرده و به دغدغه ایی برای زندگی شهری بدل شده است، از سوی دیگر نیز کنترل و حل این آسیب‌ها ابعاد زیادی داشته و نیازمند همت جدی و اختصاص منابع بسیار است، ازاین‌رو باوجودآنکه کاهش این آسیب‌ها جزو وظائف مستقیم شهرداری‌ها محسوب نمی‌شود، اما اهمیت موضوع، مدیریت شهری را به این حوزه کشانده و نتایجی را رقم‌زده که قابل‌توجه است، از این جمله می‌توان به اجرای طرح‌های سایبان مهر، محله امید، کودک توانا و سایبان امید اشاره کرد.

در قالب طرح محله امید شاهد مشارکت در شناخت مسائل فرهنگی و اجتماعی و اجرای برنامه‌های مشارکتی برای بهبود شرایط محله بوده‌ایم و این طرح باهدف تقویت نهادهای اجتماعی در سطح محله صورت گرفت.

به‌منظور تهیه و اولویت‌بندی نیازهای اجتماعی و فرهنگی در سطح محلات، 23 کارگروه اجتماعی متشکل از نمایندگان سمن‌ها، اعضای شورای محلات، تسهیلگران اجتماعی و کارشناسان اجتماعی تشکیل‌شده است.

همچنین مسائل فرهنگی و اجتماعی محله از طریق پرسشنامه، مشاهده میدانی و ارتباط با داوطلبان فعال نهادهای موجود در محله توسط تسهیلگر اجتماعی محله شناسایی‌شده است.

درمجموع 25 اقدام اجتماعی با مشارکت مردم در 24 محله طراحی و در حال اجرا است. علاوه بر این در این طرح 10 هزار و 580 نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

ازجمله اقدامات برنامه‌ریزی‌شده در طرح محله امید می‌توان به برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی با موضوعات خانواده، اعتیاد و تربیت فرزند، برگزاری کارگاه‌های خود مراقبتی سالمندان، اجرای طرح همیار پلیس و انتشار پیام‌های خود مراقبتی در برابر سرقت و زورگیری، برگزاری طرح استعدادیابی و آموزش راه‌های کسب‌وکار ویژه نوجوانان، برگزاری کارگاه‌های مهارت‌آموزی فنی و حرفه‌ای و تولید و انتشار موشن و پوستر با موضوعات پیشگیرانه اشاره کرد.

همچنین در طی سال گذشته نیز یکی از اقدامات خوب شهرداری مشهد در راستای کنترل آسیب‌های اجتماعی، اجرای طرح سایبان امید بوده که این طرح باهدف توانمندسازی اجتماعی و مهارتی شهروندان و گروه‌های آسیب‌پذیر ایجادشده است.

این طرح باهدف ارتقا مهارت‌های اجتماعی و فنی در سطح مناطق با توجه ویژه نسبت به شهروندان مناطق کم برخوردار و محلات حاشیه شهر و با تأکید بر اقشار آسیب‌دیده (مراکز قرنطینه دختران، کودکان کار و خانه‌های امن زنان و...) برگزارشده است.

سایبان امید نیز طرح دیگری بوده که طی آن شاهد اقداماتی چون دوشنبه‌های مشاوره بودیم؛ این طرح در 13 منطقه شهرداری در روزهای دوشنبه در 68 پایگاه به حدود 690 شهروند خدمات مشاوره فردی و روان‌شناختی ارائه کرده است.

با توجه به اهمیت حمایت از کودکان کار به‌عنوان گروهی که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، طرح سایبان مهر باهدف شناسایی حمایت و توانمندسازی کودکان کار در سال گذشته شکل گرفت.

این طرح در دو فاز حمایت از کودکان کار و خیابان و حمایت از کودکان کار در کارگاه‌های تفکیک ضایعات اهداف خود را پیش برده است.

گام‌های اجرایی این طرح شامل برنامه‌ریزی طرح و برگزاری جلسات کارشناسی، شناسایی کودکان کار و خیابان، انتقال کودکان کار به مرکز غربال، تحویل کودک و توانمندسازی کودکان کار می‌شود.

تا پایان سال گذشته 329 تعداد کودک شناسایی‌شده که از این تعداد 20 نفر دختر و 309 نفر پسر بوده‌اند. همچنین تعداد کودک شناسایی‌شده ایرانی 95 و تعداد کودکان افغانستانی 239 نفر بوده است.

همچنین در طول سال گذشته 277 کودک به خانواده خود تحویل داده‌شده است و 54 نفر نیز به مرکز نگه‌داری صدف منتقل‌شده‌اند.

کودک توانا نیز در این میان یکی دیگر از طرح‌های موفقی است که به همت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در سال گذشته آغاز شد. این طرح در راستای ارائه خدمات درمانی، مهارت‌های اشتغال‌زایی و آموزشی در راستای افزایش توانمندی، دانش و مهارت‌های این کودکان در کارگاه‌های ضایعات و مراکز نگهداری و حمایتی کودکان کار اجراشده است.

از ابتدای سال گذشته تاکنون 50 کودک کار در قالب شرکت در کارگاه‌های آموزش چرم‌دوزی تحت پوشش این طرح قرارگرفته‌اند. همچنین در راستای استانداردسازی کارگاه‌های تفکیک ضایعات نیز دوره‌های غربالگری پزشکی و توان‌افزایی روانی بانوان شاغل در این کارگاه‌ها در قالب 20 جلسه با حضور پزشک و روانشناس متخصص گرفته است.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 0.9595087369283
Qt: 0.40217590332031