چهارشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۰۱
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
  • حوزه شهردار
  • انتخاب سردبیر
چچ
2KjZh9ix2Ycg2KjYsdiv2KfYsdmKINin2LIg2KjYstix2q/Yqtix2YrZhiDZhNmG2K/ZgdmK2YQg2YXZh9mG2K/Ys9mKINmIINio2YfYr9in2LTYqtmKINiv2YHZhiDZvtiz2YXYp9mG2K8g2K/YsSDZg9i02YjYsQ==

به زودی انجام می شود؛

بهره برداری از بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی دفن پسماند در کشور

با هدف توسعه و بهسازی محل دفن پسماندهای کلانشهر مشهد در سال جاری با تشکیل کمیته تخصصی با همکاری متخصصان و مشاوران سازمان شهرداری‌ ها و دهیاری‌ های کشور، کارشناسان و متخصصین دانشگاهی و همکاری موسسه همکاری ‌های بین ‌المللی ژاپن (جایکا) احداث بزرگترین لندفیل مهندسی بهداشتی دفن پسماند کشور در مشهد در دستور کار قرار گرفته و به زودی فاز دوم ان نیز به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، با توجه به سرانه تولید زباله هر نفر که معادل ۸۰۰ گرم در شهر و ۵۰۰ گرم در روستا است، روزانه ۵۸ هزار تن زباله در کشور تولید می ‌شود که فقط حدود ۱۰ درصد از این میزان دفن بهداشتی و کمتر از ۲۵ درصد پردازش می شود، حدود ۷۰ درصد زباله تولیدی نیز زباله تر است.

در کشور ما ۷۰۰ مکان دفن زباله وجود دارد که در برنامه پنج ساله این تعداد باید به ۲۸۵ مکان کاهش یابد، همچنین افزون بر این ۴۰ مرکز پردازش در کشور فعال است که این تعداد نیز در برنامه پنج ساله باید به ۱۵۰ مرکز پردازش ۲۵۰ تنی افزایش یابد.

در حال حاضر اغلب کلانشهرها با معضل تولید حجم زیاد پسماند شهری روبرو هستند که باید مدیریت صحیح و کامل در این زمینه وجود داشته‌ باشد. مهمترین گام در مدیریت پسماند مرحله تفکیک زباله از مبداء است که منجر به کاهش حجم تولید زباله می ‌شود. علاوه بر نقش سازمان پسماند نقش شهروندان در اجرای موفق این طرح بسیار مهم است. طرح تفکیک زباله از مبدا با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال به صورت تخصصی و فرهنگی دنبال می ‌شود.

در شهر مشهد روزانه دو هزار تن زباله تولید می شود که حدود ۷۰ درصد آن مواد آلی است و بخشی از آن تبدیل به شیرابه می‌ شود که با دفن غیربهداشتی پسماند، شیرابه به آب‌ های زیرزمینی نفوذ کرده و منجر به آسیب ‌رساندن به محیط ‌زیست می شود.

لندفیل یا گورستان زباله، محلی است که زباله ‌ها در آن دفن می‌ شوند و یکی از روش‌ های مرسوم در مدیریت پسماند در جهان محسوب می ‌شود از این رو وجود و احداث پروژه هایی مانند لندفیل امر بسیار مهمی است که توسط شهرداری مشهد به اجرا در آمده است. این پروژه گامی بزرگ در راستای حفظ محیط زیست است از دی ماه سال 98 آغاز و به زودی به بهرداری خواهد رسید.

این پروژه در 35 کیلومتری جاده مشهد_ میامی در محیطی به مساحت 29 هکتار افتتاح شده و فاز اول آن 9 هکتار است. میزان خاکبرداری انجام شده در فاز اول آن نیز 300 هزار متر مکعب بوده است. همچنین اعتبار کل این پروژه 150 میلیارد ریال است.

بزرگترین لندفیل مهندسی- بهداشتی (دفن زباله) کشور که باعث می شود تا از دفن غیر بهداشتی زباله ها و پسماند که ثمره آن نفوذ شیرابه ها به آب های زیرزمینی است جلوگیری شود و آسیب رساندن به محیط زیست کاهش موثری پیدا کند.

. پروژه لندفیلی که در مشهد در حال اجرا است اولین لندفیلی است که با اهداف زیست  محیطی و با استفاده از لوله  گذاری و سیستم مکانیزه جمع  آوری شیرابه در کشور انجام می ‌شود؛ از این  رو این  اقدام مدیریت شهری مشهد در دوره جدید کاری می ‌تواند استفاده بهینه از مکان با حداکثر رعایت مسائل زیست  محیطی باشد. مدیریت شهری مشهد با مدیریت دقیق در پسماند، علاوه بر دفن بهداشتی، آن هم در مرحله آخر، با انجام اقداماتی نظیر اجرایی کردن پروژه سیمپ در تمام نقاط شهر با هدف تفکیک زباله از مبدأ، افزایش کارایی و کاربری صنایع مربوط به بازیافت زباله و در نهایت اجرای پروژه لندفیل، آن هم با رعایت کامل مسائل زیست محیطی، در مدیریت و بازیافت پسماند رو به جلو در حرکت است.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.9336667060852
Qt: 1.8132629394531