یکشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۰۳
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • مالی، پشتیبانی
چچ
2YPYs9ioINix2KrYqNmHINio2LHYqtixINmIINiq2YbYr9mK2LMg2KjYsdmG2LIg2KzYp9mK2LLZhyDZhdmE2Yog2YXYr9mK2LHZitiqINin2YbYsdqY2Yog2KfZitix2KfZhiDYqtmI2LPYtyDYtNmH2LHYr9in2LHZiiDZhdi02YfYrw==

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد خبرداد؛

کسب رتبه برتر و تندیس برنز جایزه ملی مدیریت انرژی ایران توسط شهرداری مشهد

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد از کسب رتبه برتز و تندیس برنزی جایزه ملی مدیریت انرژی ایران در زمینه مدیریت مصرف و احداث نیروگاه خورشیدی توسط شهرداری مشهد خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید کمال الدین شاهچراغی با بیان این مطلب، اظهار کرد: با عنایت به موقعیت خاص جغرافیایی ایران که منجر به بهره مندی کشورمان از سطح مطلوبی از انرژی خورشیدی به عنوان یکی از انواع انرژی های تجدیدپذیر می شود، توسعه استفاده از این انرژی مورد توجه دولت قرار گرفته است به نحوی که علاوه بر ایجاد مشوق هایی برای احداث نیروگاه های خورشیدی نظیر خرید تضمینی برق، از طریق وضع مصوباتی، الزاماتی برای دستگاه های اجرایی نیز مقرر شده است.

وی ادامه داد: با توجه تصویب نامه هیئت وزیران که در آن وزارتخانه ها، مؤسـسات و شرکت های دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی به تامین 20 درصد انرژی مصرفی ساختمان های خود از انرژی های تجدید پذیر الزام شده اند، شهرداری مشهد از سال 1397 اقدام به برنامه ریزی برای اجرایی نمودن این مصوبه کرد که در فاز اول (در سال 1398 )، پروژه احداث نیروگاه های خورشیدی در بام ساختمان های اداری ستادی و مناطق با احداث 11 نیروگاه به ظرفیت 210 کیلووات و انرژی تولیدی سالیانه 336 مگاوات ساعت اجرا شد و بنا به ارزیابی های شرکت توزیع نیروی برق مشهد، شهرداری مشهد به جایگاه اول استان در احداث نیروگاه های خورشیدی (از نظر تعداد نیروگاه و مجموع توان تولیدی) جهت تامین 20 درصد برق مصرفی نائل شد.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد تصریح کرد: در فاز دوم پروژه تا کنون تعداد 7 نیروگاه خورشیدی در بام ساختمان سازمان های شهرداری به ظرفیت 275 کیلووات و تولید سالیانه 440 مگاوات ساعت برق اجرا و به بهره برداری رسیده است و 3 نیروگاه دیگر با ظرفیت 65 کیلووات و تولید سالیانه 104 مگاوات ساعت برق در دست اجرا قرار دارد.

شاهچراغی تاکید کرد: نکته بسیار مهمی که در احداث این نیروگاه ها در نظر گرفته شده است استفاده از تجهیزات کاملا ایرانی از جمله اینورترها و پنل های خورشیدی ساخت داخل بوده که احداث این پروژه را نسبت به سایر پروژه های مشابه کاملا متمایز می کند.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده در این خصوص، خاطرنشان کرد: تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه های خورشیدی، شرکت در نمایشگاه های انرژی های تجدید پذیر و آشنایی با تجهیزات خارجی و داخلی، بررسی تخصصی تجهیزات تولید داخل در کارگروه های تخصصی کمیسیون بهینه سازی مصرف انرژی، اجرای پایلوت نیروگاه خورشیدی در بام ساختمان اداری منطقه 4، مذاکره با شرکت های ارائه دهنده تجهیزات خورشیدی (اینورتر، پنل و ...)، اختصاص بودجه 36 میلیارد ریالی در سال 1398 و بودجه 30 میلیارد ریالی در سال 1399، تدوین آیین نامه توانسنجی کیفی پیمانکاران نیروگاه های فوتوولتائیک و استفاده موفق از آن در مناقصات و احداث نیروگاه ها با تجهیزات کاملا ایرانی در ساختمان های اداری از مهم ترین اقدامات ما بوده است.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد عنوان کرد: در خصوص استفاده از تجهیزات ایرانی لازم به ذکر است که متاسفانه نگاه خوبی به تکنولوژی داخلی در مبحث انرژی های تجدید پذیر در کشور وجود ندارد. این اداره کل با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال های اخیر مبنی برای حمایت و رونق تولید خط شکنانه در پروژه پایلوت خود از این تجهیزات استفاده کرد و در طول این پروژه شرکت های ارائه دهنده تجهیزات را در مسیر اخذ استانداردها سوق داد. به گونه ای که در پروژه فعلی تجهیزات استفاده شده دارای استانداردهای معتبر بوده و نرم افزار مانیتورینگ کاملا بومی با کیفیتی نیز برای این نیروگاه ها تهیه شده است. امید است این اقدام و نتایج آن منجر به اعتماد سایر دستگاه ها به این تجهیزات و دستان توانمند مهندسان ایرانی شود.

شاهچراغی اضافه کرد: گفتنی است احداث پروژه اخیر منجر به پیشگامی شهرداری مشهد در کشور در احداث نیروگاه های خورشیدی در بام ساختمان ها جهت تامین 20 درصد برق مصرفی شد که در جایزه ملی مدیریت انرژی نیز کسب تندیس برنزی تک ستاره (جایگاه دوم) در بخش پروژه های صرفه جویی را به همراه داشت.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.804617245992
Qt: 1.5117239952087