چهارشنبه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۱۲ ۱۶۰
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری
  • انتخاب سردبیر
چچ
گام های رو به آینده شهرداری مشهد با همراهی در ساخت اولین اتوبوس برقی کشور

در مراسم رونمایی از نخستین اتوبوس برقی تولید داخل مطرح شد؛

گام های رو به آینده شهرداری مشهد با همراهی در ساخت اولین اتوبوس برقی کشور

مدیرعامل شرکت شتاب با اشاره به مشارکت شهرداری در تولید اتوبوس برقی، گفت: ساخت اولین اتوبوس برقی کشور مدیون‌ همراهی مدیران شهری مشهد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، کامبیز مرادی، در مراسم رونمایی از اولین اتوبوس‌برقی ساخت داخل که با حضور شهردار مشهد، جمعی از اعضای شورای شهر، مدیرعامل گروه مپنا، معاون عمران،حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد و مدیران شهری برگزارشد، افزود: امروز شما میزبان شتاب هستید، اتوبوس شتاب، رشد و‌ خودباوری فرهیختگان و دانشمندان ایرانی است که در تولید اولین اتوبوس برقی ایرانی نمود پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه این اتوبوس نخستین خودرو الکتریکی و توسعه داده شده ۱۰۰ درصد داخلی است، اضافه کرد: تحقق این هدف، مرهون نگرش و رویکرد خاص مدیران و متخصصان گروه مپنا و عقاب افشان است و امیدواریم در سال آینده نخستین ناوگان اتوبوس برقی کشور به همراه مانیتورینگ رونمایی شود.

مدیرعامل شرکت شتاب ادامه داد: این اتفاق مدیون همراهی مدیران شهرداری مشهد است که آینده را می بینند.

شهرداری مشهد پیشتاز استفاده از اتوبوس برقی به عنوان بخشی از آینده است

عباس علی‌آبادی، مدیرعامل گروه مپنا در بخش دیگری از این مراسم، افزود: در اهمیت محیط زیست و انرژی تردیدی نیست، این اتوبوس بخشی از آینده است.

وی اضافه کرد: باید به این مهم توجه داشت که اتوبوس‌های آینده، برقی، هوشمند و با امکانات روز هستند و اتوبوسی که امروز در مشهد رونمایی شد نیز این ویژگی‌ها را دارد.

مدیرعامل گروه مپنا با بیان اینکه رهبرمعظم انقلاب فرموده‌اند دنباله رو نباشید پیشتاز باشید، اظهارکرد: برهمین اساس ما نیز به دنبال این هستیم که در آینده خودروی خودران تولید کنیم.

علی آبادی تصریح کرد: از شهردار مشهد تشکر می‌کنم که به مپنا اعتماد کرد و در تولید و ساخت اولین اتوبوس برقی در کشور مشارکت کرد.

وی ادامه داد: برق از حرم امام رضا(ع) به مردم ایران سلام کرد، امروز هم اولین اتوبوس برقی در مشهد رونمایی شد.

گفتنی است، اتوبوس برقی شتاب با بهره‌گیری از دانش و نیروی داخلی تولید شده است و قابلیت‌هایی از جمله هوشمندی، ارتباط با مرکز داده، بازگشت انرژی، قابلیت شارژ سریع، سامانه نمایشگر پیشرفته و سامانه خنک‌کاری طراحی شده بر اساس اقلیم ایران را دارد. این اتوبوس برقی در خطوط مختلف اتوبوس‌رانی و در پکیج‌های متفاوت باتری نیز عرضه می‌شود.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اتوبوس طراحی شده توسط گروه مپنا و شرکت عقاب می‌توان به طراحی بدنه و شاسی یکپارچه، بدون به‌کارگیری پله در راهرو و ورودی و نیز به‌کارگیری بستر مهندسی «مدیریت چرخه عمر محصول» اشاره کرد که امکان مهندسی هم‌زمان برای چندین شرکت در تمام فرایندهای فنی از طراحی، تولید و کنترل پروژه تا مهندسی، ساخت و طراحی جزئی را فراهم می‌کند.

مجید خبیری

منبع: