سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۰۵ ۱۰۱
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
تکمیل مرمت باغ خونی در انتظار تحویل کامل

تکمیل مرمت باغ خونی در انتظار تحویل کامل

سرپرست معاونت و سازمان اقتصادی سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی: همکاری بانک کشاورزی تسریع شود باغ خونی در اختیار شهرداری مشهد قرار می‌گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد به نقل از روزنامه شهرآرا؛ کش وقوس های مالکیتی باغ خونی مشهد 29 آذرماه سال گذشته با ورود شهرداری مشهد پایان یافت و آن طور که شهردار مشهد در روز تحویل این باغ وعده داد، قرار شد درهای باغ خونی مشهد بعد از حدود 100 سال و پس از بازسازی آن به روی مردم باز شوداما وجود برخی مشکلات مانند تحویل ندادن زمین 5/4 هکتاری متعلق به بانک کشاورزی به شهرداری و ادعای مالکیت روسیه درباره باغ خونی کمی مسیر بازسازی را کند کرده است. در عین حال و بنا به گفته مسئولان شهرداری ، قرار است در راستای حل این مشکلات در جلسه مشترک ایران و روسیه موضوع باغ خونی مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری شود.
حدود هفت ماه پیش بود که کلنگ بازسازی و بازپیرایی باغ خونی مشهد با حضور وزیر میراث فرهنگی به زمین زده شد و شهرداری مشهد هم به سرعت اعتباری 40 میلیارد تومانی برای بازسازی قدیمی ترین بازمانده باغ های قدیمی مشهد اختصاص داد تا پروژه هرچه سریع تر آغازبه کار کند و درهای این باغ تا بهار 1400 به روی مردم باز شود. از 6.5 هکتار فضای باغ خونی، تنها 2 هکتاری که در اختیار نیروی انتظامی بود به شهرداری تحویل داده شد و پروژه بازسازی و مرمت باغ در همان زمین های تحویلی آغاز شد. بااین همه حدود 5 ماه بعد، شهردار منطقه 7 در گفت وگو با شهرآرا اعلام کرد که طرح های بازپیرایی و بازسازی باغ خونی با همکاری میراث فرهنگی تقریبا کامل است اما عملیات اجرایی پروژه مرمت و بازسازی باغ به دلیل تحویل ندادن 4.5 هکتار باقی مانده متوقف شده است، زیرا کار اصلی باید در آن قسمت انجام شود و با توجه به تحویل داده نشدن زمین و انتقال اسناد، نمی توان زمان دقیقی برای بازگشایی باغ خونی مشخص کرد.
کارشناسی بانک طولانی شده است
سرپرست معاونت و سازمان اقتصادی سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما درباره چرایی طولانی شدن فرایند تحویل زمین تحت تملک بانک کشاورزی در باغ خونی به شهرداری مشهد گفت: تأمین منابع مالی از سوی شهرداری برای خرید عرصه این باغ قدیمی انجام و در زمان مزایده هم با پیشنهاد شهرداری مشهد موافقت شد. پیشنهاد ما این بود که 5 درصد از قیمتی را که بانک برای باغ خونی تعیین کرده بود به صورت نقدی پرداخت کنیم، 15 درصد هم از طریق واگذاری املاکی که در اختیار شهرداری مشهد است تأمین شود و 80 درصد باقی مانده هم به صورت تسهیلات به بانک کشاورزی برای تملک باغ خونی پرداخت شود.
مهدی حاتمی ادامه داد: بعد از برنده شدن شهرداری در مزایده، مبلغ نقدی 5 درصد پرداخت شد و بخشی از املاک قابل واگذاری هم دراختیار آن ها قرار گرفت اما فرایند کارشناسی این املاک توسط بانک کشاورزی به درازا کشیده است. با تسریع بانک در این اقدام می توانیم شاهد تحویل باغ خونی به شهرداری باشیم.
ماجرای پیچیده باغی که کنسولگری بود
تعلل بانک کشاورزی در واگذاری 4.5 هکتار از زمین این باغ به شهرداری، تنها یکی از مشکلات توقف عملیات اجرایی پروژه باغ خونی است و مخالفت روسیه با فروش این باغ جدیدترین معضلی است که برسر راه احیای این باغ قدیمی قرارگرفته است. شهردار مشهد نیز در در گفت وگو با خبرنگار ما، از این مشکل پرده برداشت و گفت که مانعی قدیمی برسر راه تملک و این پروژه وجود دارد که با همکاری وزارت امورخارجه در حال پیگیری برای حل آن هستیم.
محمدرضا کلائی افزود: این مانع قدیمی ادعای مالکیت و البته مخالفت روسیه با فروش باغ خونی است. براساس اسناد تاریخی، بعد از فروپاشی روسیه تزاری و تعطیل شدن بانک استقراضی ایران و روسیه، طبق توافق نامه 1921 ایران و شوروی، همه اموال این بانک به دولت ایران واگذار شد، اما هیچ تصمیمی برای باغ خونی مشهد و باغ اتابک تهران گرفته نشد و اصرارهای دولت وقت ایران برای تعیین تکلیف این دو باغ ارزشمند، بی جواب ماند و روس ها در مقطعی مدعی مالکیت این دو باغ شدند.
وی ادامه داد: در آن زمان چون واگذاری املاک ایران به خارجی ها ایراد قانونی داشت، در یک اجاره بلندمدت باغ خونی مشهد و اتابک تهران به روس ها واگذار شد. در سال 1316 همه پست های کنسولگری روسیه در مشهد به جز اداره بازرگانی که در همین باغ خونی دایر بود، تعطیل شد اما 4‌سال بعد و با اشغال خراسان به ست متفقین، کنسولگری شوروی در مشهد و در باغ شروع به کار کرد و 8 سال بعد این کنسولگری در مشهد برای همیشه تعطیل شد.
شهردار مشهد افزود: بااین حال باغ خونی که براساس اسناد متعلق به دولت ایران بود ،با اینکه سندش به نام اداره مالیه بود، تحویل داده نشد و مجادله ایران با شوروی بر سر مالکیت این باغ تا دهه 30 ادامه داشت. نامه نگاری ها و اعتراضات دولت وقت ایران به شوروی درباره این باغ نیز بی جواب ماند. باغ خونی تا زمان فروپاشی شوروی در اواخر دهه 60 در اختیار اتباع شوروی بود و کاربرد باغی و کشاورزی داشت و پس از آن تخلیه شد و بانک کشاورزی که مالک آن بود، سرانجام آن را تحویل گرفت.
تعیین تکلیف باغ در جلسه مشترک ایران و روسیه!
از آنجا که وضعیت این باغ در قرارداد 1921 روشن نشده است، اکنون روس ها مدعی مالکیت این بنا شده اند و مخالفت خودشان را با فروش باغ خونی به دولت ایران اعلام کرده اند؛ مسئله ای که مدیرکل املاک و خزانه داری شهرداری مشهد در گفت وگو با شهرآرا، آن را تلویحی تایید کرد و از پیگیری های گسترده شهرداری برای حل این موضوع خبر داد. جعفر عباسپور گفت: این ماجرا بسیار قدیمی است و روسیه مخالف بود باغ خونی که زمانی کنسولگری این کشور در مشهد بوده است فروخته شود. طبق بررسی هایی که ما انجام دادیم، متوجه شدیم که ایران هم در شهر مسکو ملکی با وضعیت مالکیتی مشابه داشته که دولت روسیه آن را مرمت کرده است و به عنوان میراث فرهنگی از آن استفاده می کند. اطلاعات و جزئیات بهره برداری از این ملک و نقشه های بهره برداری باغ خونی نشان می دهد که شهرداری مشهد قصد بهره برداری میراثی از این باغ دارد. وی ادامه داد: همه این اسناد به وزارت امورخارجه فرستاده و نامه نگاری ها مربوط به آن انجام شده است و قرار است در جلسه مشترک ایران و روسیه مطرح و درباره آن تصمیم گرفته شود. این جلسه دو بار در سال میلادی برگزار می شود و منتظر برگزاری آن هستیم.