سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۴۷
چچ
2KrZh9mK2Ycg2YbZgti02YcgMTo1MDAg2LLZhdmK2YbZhyDYr9in2LTYqtmGINiq2LXZiNmK2LHZh9in2Yog2K/ZgtmK2YIg2KfYsiDYtNmH2LEg2YXYtNmH2K8g2LHYpyDZgdix2KfZh9mFINmD2LHYr9mHINin2LPYqg==

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد؛

تهیه نقشه 1:500 زمینه داشتن تصویرهای دقیق از شهر مشهد را فراهم کرده است

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با اشاره به تهیه نقشه ‌های جدید از شهر و استفاده از فناوری ‌های نوین طی سال های گذشته، گفت: این نقشه ها به عنوان ابزاری برای داشتن تصویری متفاوت و دقیق ‌تر از شهر نسبت به گذشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با با بیان این مطلب، اظهار کرد: عکس‌ برداری هوایی توسط پهپادهای مخصوص و تهیه نقشه جدید 1:500 شهر از جمله اقداماتی بوده که برای داشتن تصویر دقیق ‌تری از مشهد در سال گذشته انجام شده است. همچنین با تهیه مدل سه ‌بعدی از کل شهر به وسعت 36 هزار هکتار، اکنون شناخت بهتری از ویژگی ‌های بافت شهری مشهد داریم.

وی با اشاره به کاربرد داده ‌های این پروژه در مدیریت شهری و ارائه خدمات عمومی به شهروندان، بیان کرد: تهیه شناسنامه فضای سبز و نیز نقشه رفت و روب معابر بر اساس شرایط موجود، از جمله امکاناتی است که این نقشه در اختیار می‌گذارد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با اشاره به تصویربرداری پانوراما از کل معابر سطح شهر در سال گذشته، ادامه داد: با تهیه این تصاویر، داده ‌های متنوعی از ممیزی املاک، اصناف، معابر، المان‌ های شهری و ... ایجاد و یا به‌روز شده است که کاربرد گسترده‌ ای دارد.

رجائیان با اشاره به تهیه نقشه حریم شهر مشهد، افزود: برای نخستین بار نقشه محدوده حریم شهر مشهد به وسعت 86 هزار هکتار و با دقت 1:2000 تهیه شده است که خلا اطلاعات در این خصوص را برای انجام طرح‌ های حریم شهر برطرف می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد چنین نقشه ‌ای، تصریح کرد: در این نقشه دقیق ‌ترین و به‌ روزترین بانک اطلاعات مکانی از باغ و ویلاهای حریم شهر، کمربند سبز مشهد و شهرک‌ های صنعتی حریم شهر با لایه ‌های اطلاعاتی مختلف و قابل تفکیک شکل گرفته است. نکته مهم در بهنگام نگه داشتن نقشه شهر مشهد بوده که سازمان فاوا در سال جاری نیز پروژه های مهمی برای بروز نگه داشتن این داده ها در دست اقدام دارد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: علاوه بر پروژه های مذکور، پروژه منحصر به فردی با عنوان نظارت هوشمند بر ساخت و سازهای حریم شهر مشهد با استفاده از تصویر برداری با پهپاد اجرا شده و در نتیجه ساخت‌ و سازهای غیرمجاز، به صورت خودکار توسط نرم ‌افزار تشخیص داده می ‌شود.

رجائیان عنوان کرد: با وجود انجام تمامی پروژه های فوق، در صورت عدم وجود بستری برای به اشتراک گذاری و انتشار نتایج حاصل از آن در برنامه ریزی و مدیریت شهری، این تلاش ها عقیم خواهد ماند. به همین دلیل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهری مشهد تلاش کرده به موازات اجرای پروژه های مربوط به تهیه و بروز رسانی داده های مکانی، بستر یکپارچه اطلاعات مکانی (SDI) را نیز بازنگری و نوسازی نماید. با بهره برداری از این بستر، امکان ارائه سرویس های مکانی لازم برای تمامی سامانه های مبتنی بر نقشه و سرویس های مکان مرجع در درون شهرداری و حتی دستگاه های اجرایی شهری را فراهم کرده و دغدغه مهم و قدیمی مراجعه تمامی آحاد، اعم از دستگاه های اجرایی، شهروندان و زائرین از سرویس های نقشه دقیق و بهنگام برطرف شود.

وی با اشاره به اهمیت و کاربرد داده ‌های مکانی دقیق در دوران همه‌گیری کرونا، اضافه کرد: ارائه داده ‌های نقشه به دستگاه ‌های اجرایی همچون دانشگاه علوم پزشکی مشهد جهت ثبت مبتلایان به کرونا در مناطق مختلف شهر و تشخیص وسعت و سیر تغییرات همه‌گیری در این دوران از جمله کارکردهای داده ‌های نقشه‌ ای در این زمینه بوده است.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با بیان اینکه ایجاد زیرساخت اطلاعات مکانی از شهر فرصتی برای پویایی کسب و کارهای نو قلمداد است، گفت: تحقق مفهوم شهر هوشمند، نیازمند به کارگیری توانمندی استارت ‌آپ ‌ها و ایده ‌های خلاقانه آن ها است که برای تحقق این امر لازم است بتوانیم داده‌ های اساسی از ویژگی‌ های شهر را در اختیار آن ها قرار دهیم و برای رفع چالش‌ های امروز کلانشهری همچون مشهد و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان از راه ‌حل ‌های مبتکرانه و هوشمندانه آن ها استفاده کنیم.

رجائیان اظهار کرد: در سال گذشته جهشی قابل توجه در ارتقای زیرساخت اطلاعات مکانی داشتیم و همین امر باعث شد اکنون تصویری شفاف‌ تر و متفاوت با قبل از شهر داشته باشیم که می‌ تواند مبنای برنامه ‌ریزی ‌ها و اتخاذ تصمیم‌ های آگاهانه در آینده باشد.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6899585723877
Qt: 1.464893579483