دوشنبه, ۱۴ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۰۵ ۷۳
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2KrYrdmC2YIg2K/Ysdii2YXYr9mH2KfZiiDZvtin2YrYr9in2LEg2LTZh9ix2Yog2KfYsiDYr9ix2q/Yp9mHINmB2YbYp9mI2LHZiiAvINmE2YrZhNmKINix2K3Zhdin2YbZiiDYt9mI2LPZig==

به مناسبت روز شهرداری ها و دهیاری ها؛

تحقق درآمدهای پایدار شهری از درگاه فناوری / لیلی رحمانی طوسی

لزوم اجرای لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها در جهت نیل به کسب درامدهای پایدار موضوعی است که پس از چند دهه معطلی مورد توجه قرار گرفته و نیازمند توجه های جدی دولتی است، در این بین می توان گفت یکی از راه های گریزناپذیر و مطمئن در این حوزه حرکت به سوی دانش و فناوری با محور قرار دادن پارک های علم و فناوری است، از جمله اقداماتی که شهرداری مشهد گام های موثری در مسیر آن برداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ اهمیت و نقش شهرداری های در شرایط فعلی موضوع مبهمی است که برروی سازوکارهای بسیاری سایه افکنده است، اگر این تعریف را که شهرداری متولی شهر است، در نظر بگیریم، می توان گفت مدیریت بخش اعظم زندگی شهری که خود درصد بالایی از نحوه زندگی مردم را تشکیل می دهد، از آن این ابر سازمان است، با این وجود در مواردی برخی از ابزارهای کسب درآمد و یا مدیریت در حوزه های مختلف هنوز به درستی روشن نیست، این مساله فراتر از نگاه های عمومی شهروندان است که در نگاه اول رفع تمام نیازهایشان را در حوزه خدمت رسانی شهرداری می بینند، چرا که از گذشته نیز هنوز هم تعاریف و سازوکار مناسبی در قوانین مصوب کشور وجود ندارد. در روزگار کنونی شهرداری ها صرفا تبدیل به نهادی خدمت رسان شده اند که این نوع نگاه این سازمان را از جایگاه مدیریتی خود دور می کند، و چنان که بر می آید مدیریت بخش های مهمی از زندگی شهری ممکن است با کاستی هایی مواجه شود.

مدیریت بخش های درامدی پایدار به عنوان موتور محرک و عامل رشد و توسعه شهری نیز از این دست هستند. در حال حاضر بیش از 80 درصد درآمدهای شهرهای توسعه یافته دنیا از بخش درآمدهای پایدار تامین می شود، درآمدهایی که مستمر بوده و پایداری نسبی دارند، برخی از این درآمدها شامل عوارض ها و درآمدهای حاصل از ورودی های پارکینگ ها، سیستم حمل و نقل عمومی و ... و همچنین سرمایه گذاری و تبدیل منابع به سهام و کسب سود حاصل از آن است که این خود نیازمند مدیریت و وجود مجوزهای قانونی می باشد.

نحوه کسب درآمد های شهرداری از گذشته با چالش های فراوانی روبرو شده که تحت تاثیر شرایط مختلف بوده است، به عنوان مثال در اوایل دهه 60 و با افزایش هزینه های دولت، بودجه برخی نهادها از جمله شهرداری ها حذف شد که خود باعث ایجاد وضعیت مبهم و حرکت به سوی اخذ درآمدهای ناپایداری چون تراکم فروشی و .. بود. بعد از سال 1362 با وجود آن که ایجاد درآمدهای پایدار شهرداری ها تعیین و تکلیف نشده بود، سهم آنها از اعتبارات دولتی از حدود ۵۰ درصد به کمتر از ۶ درصد رسید! همچنین در خصوص وضعیت شهرداری ها با این وجود که بخشی از وظائف این نهاد وظائف حاکمیتی است؛ اما حسب اصلاح قانون محاسبات عمومی شهرداری ها، این نهاد، نهادی غیر دولتی خوانده می شود.

بر این اساس نیاز به تصویب لایحه ایی در حوزه درآمدهای پایدار با اهمیت می نمود، موضوعی که پس از کش و قوس های فراوان در سال 1398 به تصویب مجلس شورای اسلامی درآمد، هرچند این لایحه پس از این تاریخ در مرحله اصلاح و ابلاغ بوده و اجرای آن نیازمند کمک های دولتی است، با تصویب لایحه درامدهای پایدار شهرداری این سازمان ها می توانند به سوی خودکفایی درآمد حرکت کرده و درآمدهای حاصل از عوارض محلی و سرمایه گذاری و مشارکت داشته باشند، مهم ترین اهداف این لایحه شامل ایجاد ضمانت اجرایی برای کسب درآمدهای قانونی شهرداری ها، اصلاح و تقویت منابع موجود درآمدی و تأمین منابع جدید، افزایش سهم شهرداری‌ها از اجرای قانون مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده است که با تصویب و اجرای آن، بسیاری از چالش های نظام مالی و درآمدی که شهرداری گرفتار آن هستند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، تصویب این قانون گامی موثر در پیشبرد اهداف کلان و تعیین و تکلیف نقشه راه شهر برای آینده خواهد بود هرچند نمی توان به سهولت این مساله را مطرح کرد که در مدت زمان کم و به راحتی بتوان به وضعیت آرمانی رسید چرا که هزینه های نگهداری شهر روز به روز افزایش یافته و از سویی کسب درامدهای پایدار زمان بر و با چالش روبرو خواهد بود، با این وجود می بایست به گونه ایی رفتار شود که حرکت به سوی درامدهای پایدار شرایط کیفی را تحت تاثیر قرار ندهد.

یکی از روش‌های رسیدن به نقطه آرمانی برای حرکت به‌سوی درآمدهای پایدار و اداره هرچه بهتر شهر استفاده از روش‌های نوین و تکنولوژی با محوریت پارک‌های علم و فناوری است، درواقع حرکت شهرداری‌ها در راستای هوشمند سازی و بهره‌گیری از روش‌های نوین در جهت افزایش جذب سرمایه‌گذار به‌وسیله کاهش ریسک سرمایه‌گذاری از طریق توسعه دانش و فناوری می‌تواند اقدامی موثر و قابل‌توجه باشد، پارک‌های علم و فناوری که خود از محورهای اصلی این مساله هستند راهی برای خلق و ایجاد دانش جدید و مدیریت دانش شهرها هستند.

شهرداری مشهد نیز با شعار مشهد شهر هوشمند و احداث فضاهای فناورانه و همچنین تاسیس کارخانه نوآوری به‌عنوان یکی از راس های مثلث منطقه فناوری مشهد در آغاز راهی است که خواهد توانست تراکم فروشی و اصطلاحا شهر فروشی را روزبه‌روز کمتر کرده و مدیریت شهر را به حوزه‌های جدید وارد کند.

سردبیر

آدرس کوتاه شده: