سه شنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۳۰
چچ
2YXYtNmH2K8g2KfZhNqv2YjZiiDZg9i02YjYsdmKINiq2KfZhdmK2YYg2KjYrti0INmC2KfYqNmEINiq2YjYrNmH2Yog2KfYsiDYotioINmB2LbYp9mKINiz2KjYsiDYp9iyINi32LHZitmCINm+2LPYp9ioLyDZvtix2YjamNmHINmH2KfZiiDYtNmH2LHZiiDZhdi02YfYryDZvtmK2YjYs9iqINiy2YrYs9iqINmF2K3Ziti32Yog2K/Yp9ix2K8=

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد؛

مشهد الگوی کشوری تامین بخش قابل توجهی از آب فضای سبز از طریق پساب/ پروژه های شهری مشهد پیوست زیست محیطی دارد

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد با تاکید بر اهمیت وجود و احداث فضای سبز به جهت ایجاد فضایی برای ایجاد آرامش برای شهروندان، گفت: ایجاد پروژه هایی چون کوهشار نقطه عطف جذب و حضور افراد است و می تواند در دراز مدت تاثیرات مهمی در تغییر اکوسیستم منطقه داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، احمدرضا سلامی درخصوص لزوم گسترش تفرجگاه های شهر مشهد، اظهار کرد: مشهد دومین کلانشهر کشور و متاسفانه دومین کلان شهر آلوده کشور است. یکی از فیلترهایی که می توانند آلایندگی های محیطی را تعدیل و کاهش دهند، فضای سبز و توسعه آن است.

وی افزود: بنابراین شهرداری مشهد باید علی رغم تمامی محدودیت های موجود در حوزه آب، تامین زمین و سایر منابع موردنیاز با مدیریت خوب توسعه فضای سبز و تامین منابع آب پایدار و غیر شرب را در دستور کار قرار دهد تا از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود همچون زمین های اطراف شهر مشهد چه در مناطق محروم و حاشیه ای و چه در ارتفاعات جنوب که آینده خوبی را برای شهر مشهد ایجاد می کند، استفاده کند.

توسعه فضای سبز در اراضی اطراف شهر مانع از ورود زمین خواران خواهد شد

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد بیان کرد: شهرداری مشهد طی سال های گذشته نسبت به توسعه درختکاری در ارتفاعات جنوب اقدامات خوبی انجام داده است و براساس طرح جامع شهر مشهد در 29 هزار هکتار از اراضی درختکاری پیش بینی شده است. اگر شهرداری مشهد به این کار ورود نکند و شهروندان از فضاهای موجود استفاده نکنند، زمین خوارها و افراد سودجو این زمین ها را تصاحب کرده و کاربری های مختلفی را برای آن تعریف خواهند کرد کمااینکه سابقه چنین مواردی در شهر مشهد زیاد است.

سلامی خاطرنشان کرد: بنابراین شهرداری مشهد باید نسبت به توسعه درختکاری در اماکن تفریحی و تفرجی برای شهروندان به گونه ای اقدام کند که مورد استقبال مردم قرار بگیرد. خوشبختانه شهرداری مشهد در طول سال های گذشته مساحت قابل توجهی را درختکاری کرده است و تا پایان سال گذشته حدود سه هزار و 400 هکتار درختکاری در ارتفاعات جنوب انجام داده ایم و حدود هزار و 200 هکتار دیگر نیز از اواخر سال گذشته در جنوب شهر مشهد آغاز شده است.

وی اضافه کرد: همیشه مشاورین طرح های تفصیلی در کنار درختکاری، بخش هایی را به عنوان جاذبه های گردشگری معرفی می کنند. پروژه هایی همچون کوه پارک، باغ زندگی، باغ خاطره، باغ میوه، پارک طبیعت و خانواده( زیست پارک)، بوم پارک و... در همین راستا ایجاد شده است. اجرای پروژه هایی این چنین سبب محدود شدن اجرای پروژه های ترافیکی و پروژه های آسیب زا به محیط زیست می شود.

تمامی پروژه های فضای سبز اجرای شده در مشهد دارای پیوست های زیست محیطی است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد با بیان اینکه پروژه هایی که در شهر مشهد اجرا شده همگی دارای پیوست های زیست محیطی هستند و تمام مسائل مربوط به محدودیت های محیط زیستی در آن پیش بینی شده است، تصریح کرد: در میان تمامی اقدامات انجام شده در کوه پارک، دو آبشار کوچک اجرا شده است که شاهد تمرکز بیشتر شهروندان در این نقاط بوده ایم و به نوعی نقطه عطف مجموعه کوه پارک همین دو پروژه آبی است.

سلامی گفت: در بخشی از بولوار نماز پروژه دیگری در حال اجرا است که پارکی 78 هکتاری است و به صورت جنگلی درختکاری شده و از پایین دست به سمت قله کوه مسیر های دسترسی و پیاده راه هایی ایجاد شده و در کنار آن آبراهه هایی وجود دارد که آب را از پایین دست به سمت بالا پمپاژ می کند. این فضا با حداقل مصرف آب طراحی شده است و با سایه اندازی هایی که در آینده به واسطه رشد گیاهان ایجاد خواهد شد، منطقه تغییر اقلیم خواهد داد و اکوسیستم جدیدی در منطقه بوجود می آید که سبب کاهش درجه دما و افزایش رطوبت خواهد شد. بنابراین دغدغه هایی که همه شهروندان و ما درباره محدودیت های آبی داریم، در مطالعات زیست محیطی به صورت جدی لحاظ شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به تعداد روزهای آلوده و قرار گرفتن جنوب شهر مشهد در مسیر بادهای غالب، طبیعتا هرگونه توسعه فضای سبز و درختکاری در این مسیر به بهبود هوای شهر کمک شایانی می کند.

گونه های گیاهی در مشهد بر اساس پایداری زیستی انتخاب می شوند

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد اظهار کرد: برای انتخاب گونه های گیاهی در شهر باید مطالعاتی صورت بگیرد به این صورت که گونه ها باید مطابق با اقلیم شهر، کم نیاز از نظر مصرف آب و کم توقع از نظر نیاز به سم و کود باشد و پایداری زیستی داشته باشد. در شهر مشهد نیز بر این اساس موفق شدیم با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد کتابی را تنظیم کنیم که گونه های بومی مناسب شهر مشهد در بخش های درخت، درخچه، گل های دائمی و... مشخص شده است و در اختیار مشاوران قرار گرفته، همچنین سفارش تولید این گونه گیاهان نیز در حال انجام است.

مدیریت منابع آبی با ایجاد تصفیه خانه های لوکال

سلامی بیان کرد: تمامی شهرداری ها باید منابع آبی پایدار و غیر شرب را برای آبیاری فضای سبز به خدمت بگیرند و در این زمینه خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته برای اولین بار در کشور از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود. این حرکت به صورت جدی در دستور کار شهرداری قرار گرفته تا انشاالله تمام آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز از همین راه تامین شود.

وی افزود: در حال حاضر حدود 25 تا 30 درصد آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز مشهد از راه پساب تصفیه شده و جداسازی آب شرب از خام تامین می شود.

حوریه جمالی پور

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.1780446370443
Qt: 0.79841279983521