شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۲۵
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • مالی، پشتیبانی
چچ
2KrZiNmE2YrYryDYs9in2YTYp9mG2YcgODgwINmF2q/Yp9mI2KfYqiDYs9in2LnYqiDYqNix2YIg2KfYsiDYt9ix2YrZgiDZvtmG2YTigIzZh9in2Yog2K7ZiNix2LTZitiv2Yog2K/YsSDYs9in2K7YqtmF2KfZhuKAjNmH2KfZiiDYtNmH2LHYr9in2LHZiiDZhdi02YfYrw==

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد خبرداد؛

تولید سالانه 880 مگاوات ساعت برق از طریق پنل‌های خورشیدی در ساختمان‌های شهرداری مشهد

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد از تولید سالانه 880 مگاوات ساعت برق از طریق 21 نیروگاه خورشیدی موجود در ساختمان‌های شهرداری مشهد خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی شهرداری مشهد، سید کمال ‌الدین شاهچراغی در گفت و گو ویژه با خبرنگار ما، اظهار کرد: در ارتباط با استفاده از انرژی پاک، ما پیگیر آن بودیم تا بتوانیم به عنوان یک دستگاه پیشرو، این موضوع را در سطح شهر توسعه دهیم.

وی ادامه داد: نگاه ما در این ارتباط با اولویت بالا از بعد زیست محیطی است، تا بتوانیم مانع آلودگی محیط زیست شویم و این در حالی است که الزامات قانونی نیز وجود داشته است. همچنین هیات وزیران در این رابطه مصوب شده است که دستگاه‌ های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی موظف به تامین 20 درصد از انرژی مصرفی برق خود را از طریق انرژی ‌های پاک هستند و اگر این امر رخ ندهد، 20 درصد برق مصرفی با نرخ خرید تضمینی برق (حدود 5 برابر تعرفه فعلی) محاسبه خواهد شد.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد تصریح کرد: بحث استفاده از انرژی‌ های نو و احداث نیروگاه‌ های خورشیدی برای تولید برق یک اقدام جدیدی بوده است که تاکنون ما در ساختمان‌ های شهرداری شاهد آن نبودیم.

شاهچراغی عنوان کرد: ما در این موضوع تجربه‌ ای نداشتیم و باید در این امر گام اول را بر می ‌داشتیم. خوشبختانه همکاران ما توانستند با دانش و تخصص ویژه‌ ای که در این زمینه داشتند پا در عرصه احداث نیروگاه ‌ها گذاشتیم و قطعا تجارب این نیروگاه‌ ها می‌ تواند در اختیار سایر دستگاه ‌ها قرار گیرد.

وی افزود: در این راستا گام ‌های موثری برداشتیم که از جمله آن می ‌توان به حضور در نمایشگاه بین ‌المللی تهران، تهیه دستورالعمل ‌ها و آیین نامه‌ ها، برگزاری جلسات تخصصی انتخاب تجهیزات و ... اشاره کرد.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد اضافه کرد: خوشبختانه در شهرداری مشهد با تشکیل کمیسیون بهینه سازی مصرف انرژی جلساتی با حضور مدیران ارشد شهرداری درخصوص موضوعات مرتبط با حوزه انرژی برگزار شد که در یکی از این جلسات احداث این نیروگاه ‌ها به تصویب رسید.

شاهچراغی تاکید کرد: از این رو اقدام به شناسایی محل‌ هایی که می توان این نیروگاه‌ ها را در آن ایجاد کرد، پرداختیم. باتوجه به اینکه ایجاد نیروگاه برق زمانی که احداث شد باید چندین سال استمرار داشته باشد، در بحث شناسایی ساختمان ‌ها برای نصب این نیروگاه‌ ها به صورت ویژه ورود پیدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در گام اول 11 مورد از ساختمان‌ های مناطق و ستادی و 10 ساختمان مربوط به سازمان‌ ها مجهز به این پنل‌ های خورشیدی در سطح شهر شدند.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه برای تهیه این نیروگاه‌ های خورشیدی حدود 6.5 میلیارد تومان هزینه صرف شد، اظهار کرد: برای احداث این نیروگاه ‌ها از حداکثر توان تجهیزات نیروگاهی ایرانی موجود استفاده شده است.

شاهچراغی تصریح کرد: در حین اقدام نامه ‌ای از سوی سازمان مدیریت صنعتی مبنی بر برگزاری جشنواره ملی مدیریت انرژی با همکاری نهاد ریاست جمهوری و سایر دستگاه‌ های متولی حوزه انرژی به کلیه دستگاه‌ های اجرایی و صنایع ابلاغ شد که اگر در ارتباط با بحث انرژی‌ اقدامی انجام داده اند، می توانند در ششمین دوره جشنواره جایزه شرکت کند.

وی عنوان کرد: ما در این جشنواره شرکت کردیم و موفق به آن شدیم که رتبه دوم (تندیس برنز) را از آن خود کنیم.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7541213035583
Qt: 1.6318798065186