دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۲۵ ۱۷۱
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
  • انتخاب سردبیر
چچ
2YTZhdizINiy2YbYr9qv2Yog2LHZiNiz2KrYp9mK2Yog2Ygg2LnYtNin2YrYsdmKINiv2LEg2KfZiNmE2YrZhiDYqNmI2LPYqtin2YYg2YXZiNi22YjYudmKINmD2LTZiNix

با افتتاح زیست پارک محقق می شود؛

لمس زندگی روستایی و عشایری در اولین بوستان موضوعی کشور

در مجموعه زیست پارک همسو با محیط زیست، هفت فضای گوناگون شامل باغ طبیعی، باغ بازی، حوزه عشایری و بازی های محلی و گروهی، باغ دوستی، باغ ورزش، باغ حضور و باغ روستایی تعبیه شده است که هر کدام از آن ها از کارکردهای متنوعی برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، پازل تفرجگاه های شهری در مشهد روز به روز در حال تکمیل است و بهره برداری از زیست پارک بخشی از این پروژه خواهد بود، این بوستان نیز شبیه به تمام قطعات دیگر از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که مهم ترین آن انطباق مسیرها و تسهیلات احداث شده با توپوگرافی و شیب طبیعی زمین به جهت استفاده از حداکثر زیبایی بصری طبیعی بستر زمین است.

همچنین در طراحی و احداث این پروژه به موضوعات زیست محیطی و حفظ بستر طبیعی توجه ویژه ‌ای شده و در همین راستا در این پروژه از مصالح کاملا بومی و طبیعی استفاده شده است، یکی از مصادیق این امر نیز پلکان چوبی جایگذاری شده در بخشی از مجموعه است که چوب هایش مربوط سال ها قبل و راه آهن ملی بوده و هنوز آثار پیچ و مهره ها برروی آن دیده می شود.

در بخش های دیگر این بوستان تعدادی حیوان اهلی به سبک آنچه در زندگی روستایی و عشایری می گذرد، در حال زیست هستند که این مساله خود بر حال و هوای محلی فضا می افزاید.

هدف اصلی این پروژه آشنایی شهروندان با سبک زندگی روستایی و عشایری و لمس طبیعت است و سازه هایی نظیر خانه های روستایی و چادرهای عشایری در فضاهای مختلف این پروژه برای ارتباط بیشتر شهروندان با این گونه از فضاها در نظر گرفته شده است.

احداث مسیر چشم ‌انداز زیست پارک به طول ۴۳۰ متر و سکوی چشم‌ انداز در فضایی به وسعت بیش از هزار متر مربع و با استقرار سازه ژئودزی بخش دیگری از امکانات در نظر گرفته شده در این پروژه است.

با توجه به سازه‌ های ایجاد شده در این بوستان نظیر چادرهای عشایری و خانه‌ های روستایی، شهروندان می‌ توانند با سبک زندگی عشایر و روستاییان از نزدیک آشنا شوند که می ‌تواند برای بسیاری از شهروندان به ویژه کودکان و نسل جوان تجربه متفاوتی را ایجاد کند.

پروژه زیست پارک با هدف ایجاد فضایی برای آرامش و تفرج همشهریان و زائرین با الهام از سبک زندگی روستایی و عشایری و آشنایی با فرهنگ این جوامع و نمایش جاذبه های طبیعی با استفاده از متریال های چوبی و طبیعی در مساحت 22 هکتار و در مجاورت کوه پارک مشهد مقدس در پایان سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار گرفت بر اساس مطالعات مهندسین مشاور و در ادامه مطالعات پارک خورشید و در موقعیت ضلع جنوبی آن این مجموعه با ۷ فضای گوناگون شامل باغ طبیعی، باغ بازی، باغ تاژ و بازی های محلی و گروهی، باغ دوستی، باغ ورزش، باغ حضور و باغ روستایی تشکیل شده که در آن امکانات گوناگونی تعبیه شده است.

بر این اساس اقدام به نمایش گوشه ‌ای از شیوه زندگی عشایری در پروژه زیست پارک با مساحت ۴۰۰۰ متر مربع نموده ایم. طبق مطالعات گسترده شرکت مهندسی کاوش معماری به منظور آشنایی بهتر با شرایط محیطی و فضایی با الهام از فرهنگ عشایری سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی با همکاری پیمانکاران مجرب اقدام به طراحی ساخت و نصب سیاه چادر هایی برگرفته از چادرهای اصیل قدیمی عشایر خراسانی در فضایی بالغ بر ۲۰۰ متر مربع نموده است.

جنس پارچه از الیاف طبیعی موی بز و الیاف مصنوعی بوده که خاصیت شبه نانو داشته و ضدآب بوده تا در اقلیم ها و آب و هوای گوناگون قابلیت استفاده داشته باشد. همچنین به منظور ترویج بیشتر محصولات عشایری و فرهنگ اصیل عشایری اقدام به جانمایی و عرضه محصولات و صنایع دستی در محیط آرام و طبیعی در زیست پارک نموده‌ایم.

از دیگر ویژگی های این طرح برای شناخت بهتر شهروندان و خانواده آن ها در فضای الهام گرفته از این فرهنگ اصیل و عاری از هیاهوی شهری امکان سوارکاری و نوازش حیوانات اهلی شامل اسب باز گوسفند و مرغ و خروس در فضای عشایری پروژه زیست پارک می شود.

دیگر مزیت این پروژه آشنایی با سبک زندگی روستایی بوده که در این راستا در فضایی به مساحت 8000 متر مربع اقدام به ساخت سه خانه روستایی با سبک و شیوه زندگی و چشم انداز فضای آرام روستایی کرده ایم که در این فضا شهروندان گرامی می توانند به همراه خانواده خود با سبک زندگی روستایی انس و الفت بیشتری داشته باشند و از این فضای آرام و دل انگیز استفاده کنند.

بازی به عنوان روح کودکی و وجه ممیز کودکی از بزرگسالی، پل ارتباطی کودک با دنیای پیرامون است. بدین منظور با ساخت فضایی برای بازی کودکان با المان های بازی و استفاده از متریال های طبیعی که در نوع خود از ویژگی منحصر به فرد و شگفتانه های این پروژه است. سعی در تامین فضای سالم ایمن و پر نشاط به دور از هیاهوی شلوغ شهری برای بچه ها شده است.

چوب یکی از مصالح آشنا برای بچه ها است که علاوه بر ایمن بودن و سلامت مصالح، حالت دوستانه برای بچه ها دارد، لذا سعی بر استفاده از وسایل بازی با متریال طبیعی چوب در این فضا شده است.

در ادامه برای استفاده بهتر از منظر طبیعت توسط بازدیدکنندگان مسیر چشم انداز زیست پارک با کمک به طول ۴۳۰ متر با طراحی زیبا و استفاده از متریال سنگ اقدام شده که در انتهای این مکان زیبا و دل انگیز سکوی چشم انداز با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع برای استفاده و استراحت همشهریان عزیز تعبیه شده است. همچنین به منظور دسترسی راحت شهروندان به نقاط مختلف زیست پارک اقدام به ایجاد مسیر اصلی دسترسی به طول یک کیلومتر و مسیرهای فرعی با متریال چوبی به طول ۱۲۰۰ متر شده است.

در این پروژه به منظور نیل به اهداف مجموعه در خصوص آشنایی بیشتر با طبیعت و محیط زیست فضای سبز زیبا و متنوعی با استفاده از ۱۶ نوع گونه گیاهی و بومی و کم آب طلب همسو با اقلیم و طبیعت منطقه زیبایی بخش پروژه ایجاد شده است سلامتی و نشاط بازی و ورزش کودکان در کنار آرامش خانواده در فضای پاک و در طبیعت بکر و کوهستانی به دور از هیاهوی شهری و در فضایی آرام بخش روستایی و عشایری در این پروژه مشهود است.

امید است زیست پارک ‌مشهد با خلق فضای آرامش‌بخش در راستای افزایش تعاملات اجتماعی و ارتقای فرهنگ اصیل بومی در سایه توجهات ولی نعمت مان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گامی موثر در راستای خدمت به شهروندان و زائران و مجاورین حریم مطهر امام مهربانی ها باشد. همچنین پذیرای سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی برای استفاده و سرمایه گذاری از فضاهای موجود در پروژه زیست پارک هستیم.

گفتنی است زیست پارک نخستین بوستان موضوعی روستایی و عشایری در کشور است.

غزاله شهیدی

آدرس کوتاه شده: