شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰ ۱۴۶
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • انتخاب سردبیر
چچ
2LHZhtqvINmH2Kcg2K/YsSDar9mI2K8g2LXYryDYs9in2YTZhyDZhdi02YfYrw==

نگاهی به طرح «هرخانه یک رنگ» گود فخار؛

رنگ ها در گود صد ساله مشهد

گود فخار منطقه ایی در محدوده شهرداری منطقه پنج مشهد است که قدمت آن به حدود یک قرن پیش بازمی گردد، منطقه ایی مسکونی در عمق 7 متری زمین که این روزها و بعد از اجرای طرح «هرخانه یک رنگ» جانی دوباره گرفته و ظاهری متفاوت پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، رنگ به عنوان یکی از مولفه های مهم بصری است که در جای جای شهر از جمله بدنه و نمای ساختمان ها، پوشش بام، کف سازی ها، مبلمان شهری، فضای سبز، خودروها و حتی رنگ آمیزی لباس افراد می توان آن را مشاهده کرد؛ مولفه ای که نقش مهمی در تعیین چهره رنگی شهر دارد و به نوعی زیست پذیری در این فضاها را تحمل پذیرتر می کند.

در واقع رنگ ها بیان کننده احساس شهر هستند و می توانند شهری را سرزنده، شاد، غمگین یا سرد نشان دهند. همچنین به کارگیری رنگ ها باعث برجسته کردن زیبایی های شهر یا در جایی باعث پنهان سازی عیوب طراحی می شود.

در گذشته هر شهر هویت رنگی خاص خود را داشت. بنابراین، نقش رنگ در شهر هم به لحاظ نمادین و اعتقادات مذهبی و سنتی ساکنان و هم ایجاد آرامش روانی و هم به لحاظ عملکردی و هماهنگی با زمینه و شخصیت بنا و محیط اطراف، مطلوبیت فضایی را ایجاد می کرد. به عنوان مثال بناهای مذهبی با تزئینات کاشی فیروزه ای رنگ در زمینه خاکی شهرهای کویری، با آسمان آبی، درختان سبز و بناهای خاکی و گنبدهای فیروزه ای رنگ، تصویری چشم نواز در ذهن وخاطر هر بیننده ای حک می کرد.

شهرهای امروزی غالبا خاکستری هستند؛ پل ها، ساختمان های سیمانی، سنگی و درختانی که از فرط آلودگی هوا سبزی شان رنگ باخته و دیگر مجالی برای عرض اندام رنگ در آن ها باقی نگذاشته است.

در سال های اخیر شهرداری مشهد اقدامات خوبی در زمینه رنگ آمیزی شهری در راستای افزایش شور و نشاط در شهر و محلات کرده است. از جمله این اقدامات می توان اجرای «طرح هر خانه یک رنگ» در گود فخار اشاره کرد.

گود فخار با مساحت 1.4 هکتار در محدوده میدان میرزا کوچک خان مشهد و با جمعیت 672 نفر است که در گذشته به دلیل دارا بودن خاک مرغوب و حفاری این منطقه برای تامین خاک مورد نیاز کوره ها، هم اکنون با عمق هفت کیلومتر به محلی برای سکونت شهروندان تبدیل شده است، حسب اطلاعات موجود و روایت اهالی قدمت زندگی در این محدوده به حدود 100 سال پیش بازمیگردد.

همچینین نقل است که از خاک این محدوده در ساخت بخش هایی از بنای حرم مطهر نیز استفاده شده است.

در گذشته این گود وضعیت مناسبی نداشت و وجود 9 هزار و 100 متر مربع زمین خالی مزید بر علت شده و به محلی برای حضور معتادان متجاهر و مصرف مواد مخدر و همچنین وجود حیوانات موذی تبدیل شده بود، همچنین وجود تپه های ماهوری شکل و خارهای یک متری در زمین های خالی این منطقه شرایط بدی را برای ساکنان ایجاد کرده بود که در راستای ساماندهی منطقه، شهرداری مشهد در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ موضوع بهسازی این گود را در دستورکار اجرایی خود قرار داد.

علاوه بر این به دلیل عدم وجود فضای بازی برای کودکان، در زمینی به مساحت هزار و 300 متر یک پارک برای کودکان ساخته شده است.

در حال حاضر در این گود 672 نفر در قالب 220 منزل سکونت دارند و تغییرات ایجاد شده رضایت نسبی ساکنان را به همراه داشته است اما نقطه عطف ساماندهی این گود، اجرای طرح «هرخانه یک رنگ» است. که در این راستا ابتدا جداره منازل زیرسازی و با سیمان سفید همسطح سازی شده و سپس با رنگ های مختلف به سلیقه ساکنان منازل، رنگ آمیزی شده که این اقدام زیبایی منحصر به فردی ایجاد کرده و فضای محله بیش از پیش رنگ و بوی زندگی به خود گرفته است و قرار است در گام بعدی گلدان گذاری هایی نیز صورت بگیرد.

حوریه جمالی پور

آدرس کوتاه شده: