شنبه, ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۰ ۱۱۰
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
2KrZiNiz2LnZhyDar9ix2K/YtNqv2LHZiiDYp9mK2LHYp9mGINin2LIg2YXYs9mK2LEg2YXYtNmH2K8=

توسعه گردشگری ایران از مسیر مشهد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ظرفیت‌های گردشگری مشهد برای پیشرفت کشور می‌گوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد به نقل از روزنامه شهرآرا؛ دکتر علی اصغر مونسان پیش از اینکه به عنوان اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در صحن علنی مجلس انتخاب شود، به مدت دوسال رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود. همچنین رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران بوده؛ به این دلیل گزینه خوبی است برای اینکه درباره مشهد و توسعه گردشگردی این شهر صحبت کند. فرصتی فراهم شد تا برخی مسائل و دغدغه های گردشگری مشهد را با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درمیان بگذاریم و از اقدامات دولتی برای توسعه گردشگری مشهد بپرسیم.

*آقای دکتر مونسان! گردشگری در مشهد از نگاه دولت چه جایگاهی دارد و رویکرد دولت و وزارتخانه خودتان را در این‌باره چگونه ارزیابی می‌کنید؟
خراسان رضوی 236هتل، 308 هتل آپارتمان، 376 مهمان پذیر، 629خانه مسافر و 125 اقامتگاه بوم گردی، 394شرکت خدمات مسافرتی دارد که بیش از 90درصد این تأسیسات گردشگری در مشهد فعالیت می کنند. این میزان تأسیسات گردشگری در مشهد که بالغ بر 50 درصد تأسیسات گردشگری کشور است، نشان از توانمندی بالای مشهد مقدس در زمینه گردشگری دارد که قابل مقایسه با هیچ یک از شهرهای ایران نیست.
همچنین با توجه به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی و پایتخت فرهنگی جهان اسلام ازسوی سازمان کنفرانس اسلامی در سال2017 با برخورداری از زیرساخت های مناسب شهری ازجمله مترو و مراکز بزرگ تجاری و وجود فرودگاه بین المللی مشهد با پروازهای مستقیم به کشورهای مسلمان و همسایه و با برجسته کردن سایر مزیت های رقابتی شهر، ازجمله هزینه های اقتصادی سفر به مشهد مقدس در مقایسه با سایر کشورهای مسلمان، می توان با برنامه ریزی صحیح تبلیغاتی، مشهدالرضا‌(ع)را کانون گردشگری حلال قرار داد و در جهت گسترش و توسعه گردشگری در این شهر اقدام کرد.


به گردشگری حلال که در دنیا شناخته شده است، اشاره کردید. دیدگاه شما درباره «گردشگری سلامت» در مشهد چگونه است؟
مشهد در حوزه گردشگری سلامت به دلیل بهره مندی از زیرساخت های مناسب گردشگری، کادر پزشکی و تجهیزات پزشکی مطلوب توانسته است یکی از مهم ترین پایگاه های جذب و درمان بیماران خارجی در ایران باشد؛ به طوری که این شهر رتبه برتر جذب توریست سلامت را در کشور دارد. هم اکنون ۱۲بیمارستان و سه مرکز جراحی محدود، مجوز پذیرش گردشگران سلامت در شهر مشهد را دارند و سالانه بیش از 20هزار گردشگر سلامت در مراکز بیمارستانی و مراکز جراحی محدود زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات درمانی دریافت می کنند که این رقم غیر از خدمات ارائه شده در بخش سرپایی است. گردشگران سلامت هم که در بخش خدمات معاینه سرپایی و پاراکلینیک مشهد خدمات دریافت می کنند بیش از ۱۰۰هزار نفر هستند.
با این همه، در صورت توسعه و گسترش بیمارستان ها و مجموعه های مجهز درمانی، اقامتی و پذیرایی گردشگری سلامت، شاهد افزایش بارز ورود گردشگران سلامت به مشهد خواهیم بود.
با توجه به انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها، ایجاد و آغاز ساخت مرکز جهانی گوهرسنگ ها هم می تواند مشهد را به عنوان یک مرکز مهم مورد توجه گردشگران قرار دهد.


*مشهد سالانه پذیرای میلیون ها زائر و مسافر است، با این وجود، زیرساخت‌ها چندان درخور این«میزبانی ملی» و چه بسا« فراملی» نیست. دولت برای توسعه خدمت‌رسانی به زائران در این شهر چه کرده است؟
دولت در استان خراسان رضوی و مشهد به صورت متمرکز در قالب ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی همه خدمات مورد نیاز زائران و گردشگران را تأمین می کند. تقریبا در هیچ برهه ای و در هیچ دوره اوج حضور مسافران در مشهد با کمبودی مواجه نبوده ایم؛ چون توسعه خدمات در بخش دولتی و خصوصی متناسب با نیاز بوده است و به همین دلیل هم بیش از نیمی از واحدهای اقامتی کشور در مشهد قرار دارد.
«توزیع سفر، توزیع ثروت» یکی از راهبردهایی بوده که در کشور و به طور خاص در استان خراسان‌رضوی اجرا شده است. در این راهبرد تلاش شده با توزیع زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری در سراسر استان، ثروت و عایدی ناشی از سفر را در خود استان توزیع کنیم. همچنین در راستای تأمین زیرساخت های گردشگری برای اجرای راهبرد «توزیع سفر توزیع ثروت» ایجاد و راه اندازی حدود 125اقامتگاه بوم گردی در روستاهای دارای ظرفیت گردشگری و شهرستان های استان صورت گرفته است.
برپایی بیش از 80نوروزگاه در سراسر استان و 40نوروزگاه در شهر مشهد و اطراف این شهر، مشارکت در برپایی «ایستگاه های استقبال از زائر» در ستاد خدمات سفر برای ارائه خدمات گردشگری به زائران استان و مشهد در مبادی ورودی مشهد از دیگر خدمات ارائه شده به زائران است.
از دیگر خدمات مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نظارت بر عملکرد مطلوب تأسیسات بی شمار گردشگری استان خراسان‌رضوی اعم از هتل ها، هتل‌آپارتمان ها، مهمان پذیرها، اقامتگاه های بوم گردی، رستوران های بین راهی و سفره خانه های سنتی در محور طرقبه شاندیز و نظارت بر عملکرد دفاتر و شرکــــت های خـــدمــــات مســـافرتی است تا خدمات شایسته و مناسب به زائران ارائه کند.
با وجود تداوم شیوع ویروس کرونا و آسیب به کسب وکارهای حوزه گردشگری به ویژه در شهر مشهد که اقتصاد آن وابستگی زیادی به گردشگری دارد، در استان مجوز بیش از 80واحد گردشگری اعم از اقامتی، پذیرایی و مسافرتی در سال99 صادر شده که حدود 70درصد این مجوزها برای شهر مشهد بوده است. همچنین240 پروژه گردشگری هم اکنون در استان درحال ساخت است و دولت از 31هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری درحال احداث حمایت یارانه ای می کند.


*« شهر هوشمند» یک مفهوم بین‌المللی است که تحقق آن در دستور کار مدیریت شهری مشهد نیز بوده است. دولت و وزارتخانه متبوع شما چه‌قدر در اجرایی کردن این مهم، مشارکت داشته اند؟
مشهد به عنوان دومین کلان شهر ایران پس از تهران و قطب گردشگری مذهبی و زیارتی، اولویت بالایی در پیشگام شدن برای پیاده سازی و بهره گیری راهکارهای نوین در خدمت رسانی به شهروندان و زائران و گردشگران دارد.
شهرهوشمند از اهداف برنامه ریزی شهری است که همکاری و همراهی دستگاه های متعدد را می طلبد و ما در حوزه گردشگری از نهایت توان خود در این زمینه بهره جسته ایم. بدون شک نقش شهرداری ها در برنامه ریزی و مدیریت این موضوع مهم است و درصورت استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات، کیفیت و عملکرد خدمات شهری نیز بهبود می یابد.
اما آنچه مربوط به نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تحقق شهر هوشمند است، باید گفت هم اکنون همه زائرانی که قصد سفر به مشهد مقدس را دارند می توانند تمام خدمات گردشگری خود را از طریق سامانه های مختلف و مربوطه در بستر اینترنت از مبدأ سفر خود رزرو کنند. ازجمله انواع خدمات اقامتی یا رزرو بسته های سفر به مشهد سامانه اطلاع رسانی و تبلیغات گردشگری در فضای مجازی است تا اطلاعات مورد نیاز زائران و گردشگران را در بستر اینترنت دراختیار آنان قرار دهد. از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان برای توسعه گردشگری مبتنی بر هوشمندسازی بهره برده شده است.
در بخش ارائه خدمات گردشگری به شهروندان نیز تقریبا همه خدمات مورد نیاز شهروندان در حوزه گردشگری در بستر اینترنت تعریف شده است. در این زمینه سامانه های مربوط به سرمایه گذاران حوزه گردشگری، صدور مجوزهای گردشگری در حوزه اقامتی و پذیرایی و دفاتر خدمات مسافرتی، تمدید پروانه های بهره برداری تأسیسات گردشگری، سامانه های آمارگیری و پایش فعالیت های بخش خصوصی گردشگری و سامانه رسیدگی به شکایت های گردشگران با استفاده از زیرساخت های فــنــــــاوری اطـــــلاعات طــــراحـی و پیاده سازی شده است.
بی تردید با توجه به ضرورت ها برای توسعه یک شهر هوشمند همچون مشهد مقدس که سالانه پذیرای تعداد زیادی از زائران و گردشگران است، پوشش مناسب شبکه های اینترنت و شبکه های مخابراتی، تأمین زیرساخت های لازم برای تعریف تمامی خدمات گردشگری در بخش عمومی و تخصصی در بستر اینترنت، انجام آموزش های مداوم و مستمر به شهروندان در راستای هوشمندسازی تأمین امنیت اطلاعات باید توسط مدیران و مسئولان شهر مشهد به ویژه شهرداری مشهد با همکاری فرمانداری و استانداری دنبال شود.


*و اما «توس» ... آقای وزیر! نگاه مدیریت شهری به توس، نگاه ویژه‌ای بوده است. نظر شما در این‌باره چیست؟
شهر توس نگین تاریخی، فرهنگی و ادبی کشور است که به واسطه حماسه سرای بی نظیر ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی، شهرتی جهانی پیدا کرده اما پیش از این مورد غفلت و کم توجهی بوده است.
رهبر معظم انقلاب در سال 1375 پس از بازدیدی که از شهر تاریخی توس داشتند، طی مرقومه ای بر ضرورت آبادانی توس تأکید کرده اند و خواستار رسیدگی بیشتر به این محدوده تاریخی فرهنگی شده اند. اما چندان اقدام شایسته و بایسته ای صورت نگرفته بود تا اینکه در دولت دوازدهم با همکاری شورای اسلامی شهر مشهد و شهرداری، گام بزرگی برای رفع دغدغه های رهبر معظم انقلاب برداشته شد. توجه به شهر تاریخی توس و مجموعه فرهنگی تاریخی آرامگاه فردوسی به عنوان پشتوانه تاریخی، فرهنگی و حماسی ایران، یک ضرورت و یک تکلیف است، چون فردوسی در قالب شعر، هویت و تاریخی و فرهنگ ایران زمین را یادآور شده و آن را زنده نگه داشته است. این هویت فرهنگی اکنون به ما سپرده شده است و باید تلاش کنیم این میراث ماندگار را حفظ کرده و به نسل های بعد منتقل کنیم.


*اقدامات و رویکردهای مدیریت شهری و دولت را در این خصوص چگونه ارزیابی می کنید؟
در راستای اجرای فرمایش رهبرمعظم انقلاب پس از 23سال برای احیای شهر تاریخی توس اقدام شد و از ابتدای دولت دوازدهم نماینده عالی دولت در استان خراسان رضوی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد، دستگاه قضایی و مردم همه با هم هماهنگ و دلسوزانه برای آبادانی توس گام برداشتند و ابتدا طرح های بازپیرایی و احیای توس تهیه و تصویب شد و پس از آن اقدامات بزرگی را در توس آغاز کردیم.
طرح های توسعه در منطقه توس و مجموعه آرامگاه فردوسی با هزینه ای حدود 105میلیارد تومان شامل دو بخش بود، یک بخش مربوط به پروژه هایی که تأمین کننده منابع و مجری آن، دولت بود و بخش دیگر پروژه هایی که با مشارکت و حمایت شورای اسلامی شهر مشهد، شهرداری مشهد و دیگر دستگاه های اجرایی استان ازجمله دستگاه استانداری، دستگاه قضایی و مردم اجرا شده است.
پروژه های اجراشده توسط دولت شامل خواناسازی و لایه برداری حصار و دروازه رودبار، مرمت و احیای فاز یک حصار و دروازه تاریخی رودبار شهر تاریخی توس، به روزرسانی و نوسازی تأسیسات آرامگاه فردوسی بعد از 50 سال، بازسازی مراکز و خانه های صنایع دستی (دست بافته ها و سفال)، مرمت و احیای خانه منسوب به فردوسی در روستای پاژ، مرکز صنایع دستی گوهرسنگ ها، مرمت و احیای فاز دوم حصار و دروازه تاریخی رودبار شهر تاریخی توس با اعتباری بیش از 45میلیارد تومان بوده است.
پروژه های جلوخان آرامگاه فردوسی در مساحت 7هکتار، فاز یک علمیات مرمتی عمارت تاریخی چهاربرج، بهسازی و پیاده روسازی مسیر ارگ کهن دژ توس به طول حدود یک کیلومتر، طراحی بولوار پردیس توس، طراحی باغ مشاهیر و مفاخر توس، طراحی و اجرای پل محدود کشف رود، ورزشگاه چهاربرج و پیاده روسازی مسیر جلوخان آرامگاه فردوسی به مجموعه تاریخی هارونیه به طول 700متر نیز با مشارکت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد و با هزینه بیش از 60 میلیارد تومان اجرا شده است.
محدوده آرامگاه فردوسی حدود 6.5 هکتار بود که با بازپیرایی جلوخان آرامگاه، مسیر دسترسی به ارگ کهن دژ و مجموعه هارونیه، محدوده مناسب برای گردشگران به حدود 40هکتار افزایش یافته است. اقدامات انجام شده در توس در مدت چند سال اخیر موجب شده است آمار گردشگران این شهر افزایش یابد و توس به مقصد مهم گردشگری تبدیل شود، به گونه ای که ماندگاری زائران و گردشگران در مشهد را حدود یک روز افزایش دهد. به عنوان مثال تعداد گردشگرانی که در 15روز اول سال جاری از توس بازدید کرده اند حدود 560هزار نفر بوده است که این تعداد با بازدیدکنندگان طول سال99 برابری می کند.
و در پایان، نظر شما درباره ظرفیت ها در شهری همچون مشهد و توسعه شهری چیست؟
مشهد شهری ملی و فراملی است که ظرفیت های فراوان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در عرصه ملی و بین المللی دارد؛ از این رو شهر مشهد نه تنها موجب توسعه خراسان و شرق ایران، بلکه موجب رشد و توسعه ایران شده است. وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) زمینه جذب زائر و گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کرده است که نقش مهمی در توسعه شهر مشهد و رشد گردشگری کشور دارد و زائران درصورت برنامه ریزی می توانند از حداکثر جاذبه های گردشگری مشهد در سفر خود استفاده و بهره برداری کنند.

آدرس کوتاه شده: