سه شنبه, ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۱۶ ۱۵۴
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • شهرسازی و معماری
چچ
2KrYqNmK2YYg2KfZh9iv2KfZgSDYt9ix2K0g2KrZgdi12YrZhNmKINis2YbZiNioINi62LHYqA==

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مطرح کرد؛

تبین اهداف طرح تفصیلی جنوب غرب

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: پیش بینی قلمروهای رفتاری در حوزه جنوب غربی در حاشیه محورهای خدماتی و مراکز فعالیتی پیشنهادی در مقیاس های مختلف و همچنین مسیل ها و کال های موجود و یا قابل بازیابی به عنوان مسیل های سبز و پیاده از دیگر اهداف این طرح است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژاد در خصوص طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد، اظهار کرد: حوزه جنوب غربی به دلیل دارا بودن بستری با ویژگی های طبیعی خاص شامل ارتفاعات و مسیل ها و همین طور دسترسی این حوزه به محورهای طرقبه و شاندیز از طریق محور وکیل آباد، به عنوان یک دروازه گردشگری عمل کرده و فعالیت های بسیاری چون هتل ها و مراکز اقامتی، رستوران ها، مراکز تفریحی، فرهنگسراها و پارک های موضوعی در محل کال چهل بازه و پهنه گردشگری طبیعی واقع در ارتفاعات جنوب را در خود جای داده و مورد استقبال گردشگران و زائران واقع می شود.

وی ادامه داد: مسیل ها و ارتفاعات در بستر شهر مشهد در قالب ساختار شبکه سبز و پیاده خود را به پسکرانه های طبیعی شهر پیوند داده و از سوی دیگر تا مرکز شهر مشهد ادامه می یابند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بیان کرد: کال چهل بازه در شمال به صورت پارک موضوعی ویژه و ارتفاعات بینالود در جنوب حوزه به عنوان پهنه های گردشگری با ایجاد امکانات تفریحی، ورزشی، فرهنگی و... در حوزه نقش بازی می کند.

حسین نژاد تاکید کرد: گونه های مسکن از مسکونی تک خانواری تا مسکونی با تراکم زیاد برای اقشار و سلایق مختلف اقتصادی و اجتماعی در حوزه جنوب غربی ایجاد شده است.

وی در خصوص اهداف اصلی طرح در حوزه، تصریح کرد: از اهداف اصلی این طرح می توان به شکل گیری سکونت پایدار و همراه با خدمات گردشگری مقیاس شهر و فراشهر در شمال و جنوب آن مطابق با ویژگی های محیطی وایجاد محورهای مختلط عمکلردی در مقیاس های مختلف شهر، منطقه، ناحیه و محله اشاره کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در خصوص دیگر اهداف این طرح، عنوان کرد: پیش بینی قلمروهای رفتاری در حوزه جنوب غربی در حاشیه محورهای خدماتی و مراکز فعالیتی پیشنهادی در مقیاس های مختلف و همچنین مسیل ها و کال های موجود و یا قابل بازیابی به عنوان مسیل های سبز و پیاده از دیگر اهداف این طرح است.

حسین نژاد خاطرنشان کرد: در طول کل حوزه مسیرهای ویژه پیاده و سبز و اتصال مسیرهای سبز پیاده و با ارتفاعات جنوبی با عنوان دروازه های پیاده ورودی به ارتفاعات پیش بینی شده است.

وی در خصوص تفاوت ها و نگرش متفاوت طرح جنوب غرب نسبت به سایر طرح های مصوب پیشین، افزود: ارائه راهکارها و پیشنهادات متفاوت به منظور تحقق پذیری سرانه های خدماتی از جمله (جابه جایی سرانه کاربری های مشابه در سطوح و مقیاس متفاوت، اختلاط کاربری ها به ویژه در معابر و محورهای اصلی و...)، ایجاد مشوق های کارآمد با هدف افزایش سطح خدماتی مورد نیاز به ویژه در سطح نواحی محلات شهری از طریق افزایش سطوح قابل بارگذاری و ایجاد ساختار پیوسته سبز و پیاده در حاشیه مسیل های موجود و یا متروکه و در هم پیوندی با فضای سبز و پارک های موجود از جمله تفاوت های این طرح بشمار می آید.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در خصوص جزیئات این طرح، اضافه کرد: این طرح شامل 5 هزار و 736 هکتار مساحت بوده و میزان تراکم خالص مسکونی موجود 330 نفر در هکتار است. همچنین جمعیت موجود آن براساس سرشماری سال 95، 508 هزار 257 نفر است.

حسین نژاد با بیان اینکه میزان تراکم ناخالص مسکونی نیز 105 نفر در هکتار است، اظهار کرد: همچنین جمعیت پیشنهادی افق طرح نیز 605 هزار نفر است.

وی ادامه داد: در مشهد پاسخگویی به مردم به صورت هوشمند و با سیستم یکپارچه شهرسازی صورت می گیرد؛ زمانی که طرح تفصیلی تغییر پیدا می کند، پاسخگویی های ما مجددا باید بر سیستم بارگزاری شود. درخواستی که ما داشته ایم این بوده که به جای آنکه مردم در شرایط کرونایی حضوری مراجعه کنند، فرصتی یک ماه به ما بدهند تا این مصوبه روی سیستم گنجانده شود تا پاسخگویی ما به صورت سیستمی صورت گیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تاکید کرد: شورای اسلامی مصوبه ای را بر این اساس تعیین کرده و منتظر نتیجه کمیته انطباق هستیم که اگر به تایید برسد؛ مهلتی به مردم و شهرداری داده می شود تا بتوانند اطلاعات خود را بر سیستم پیاده سازی کنند تا پاسخگویی سیستمی روال قبلی خود را طی کند. اگربه تایید کمیته انطباق نیز نرسد، مجبور خواهیم بود این پاسخگویی را با کمک مشاوران مستقر در مناطق در منطقه های 9 و 11 که در حال حاضر شامل مصوبه طرح تفصیلی جنوب غربی می شوند، ملاک عمل واقع شود.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده: