دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۴۹ ۶۲
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • آخرین اخبار کرونا ویروس
  • خدمات شهری
چچ
2LbYsdmI2LHYqiDYr9mK2K/ZhyDYtNiv2YYg2LPYrtiq2Yog2YPYp9ixINio2LHYp9mKINmD2KfYsdmD2YbYp9mGINii2LHYp9mF2LPYqtin2YYg2YfYp9mKINmF2LTZh9iv

سرپرست اتحادیه آرامستان ‌های کشور تاکید کرد؛

ضرورت دیده شدن سختی کار برای کارکنان آرامستان های مشهد

سرپرست اتحادیه آرامستان ‌های کشور گفت: در خصوص سختی کار عوامل حوزه آرامستان‌ ها قبل از شیوع کرونا هم از سوی اتحادیه آرامستان ‌ها و هم آرامستان‌ های کلانشهرها به صورت مستقل پیگیری شده بود که متاسفانه به نتیجه مطلوبی نرسیده بود؛ اما در سال ۹۹ به همت سازمان فردوس‌ ها شهرداری مشهد موضوع در جلسات متعدد شورای عالی حفاظت کار مطرح و پیگیری‌ های مکرر صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حجت الاسلام حسین مهدوی دامغانی در خصوص وضعیت حقوق و مزایای شاغلین آرامستان‌ها پس از شیوع کرونا، اظهار کرد: شرایط کار در آرامستان با هر جای دیگری متفاوت است. در جامعه مشاغل سختی وجود دارد که افراد به روال عادی در آنجا کار نمی‌کنند و آرامستان‌ها نیز جزو همین دسته از مشاغل است.

وی افزود: اما از سویی افراد متکفل انجام یک امر واجب کفایی هستند؛ اما در مقابل باید گفت حقوق و مزایای این افراد در کشور ثابت نیست و بسته به توان و پتانسیل سازمان ‌های آرامستان ‌ها، این موضوع متفاوت است. شاید در کلانشهرها این عدد قابل قبول باشد؛ اما شهرهایی که از جمعیت کمتری برخوردار است در زمره کلانشهرها نیستند، شرایط مطلوبی را ندارند.

سرپرست اتحادیه آرامستان ‌های کشور با تاکید بر اینکه در مجموع قوانین کار رعایت می ‌شود، تصریح کرد: اما واقعا نوع سختی کار این افراد از کارگر عادی و ساده به مراتب بیشتر است و افراد کمتری حاضر به انجام این کار هستند و گاها این ملاحظات مغفول مانده است. البته در حدود ۲۰ ماه که از شیوع کرونا و درگیری آرامستان ‌ها با این موضوع می‌گذرد، شرایط بسیار متفاوت بوده ولی در اکثر شهرها متاسفانه آنگونه که باید قدردانی لازم از عوامل آرامستان ‌ها صورت نگرفته است.

دامغانی در خصوص سختی کار تعیین شده برای آن ها در طی مدتی که از شیوع کرونا می‌گذرد، عنوان کرد: در خصوص سختی کار عوامل حوزه آرامستان‌ ها قبل از شیوع کرونا هم از سوی اتحادیه آرامستان ‌ها و هم آرامستان‌ های کلانشهرها به صورت مستقل پیگیری شده بود که متاسفانه به نتیجه مطلوبی نرسیده بود؛ اما در سال ۹۹ به همت سازمان فردوس‌ ها شهرداری مشهد موضوع در جلسات متعدد شورای عالی حفاظت کار مطرح و پیگیری‌ های مکرر صورت گرفت.

وی اضافه کرد: پس از چند مرحله این پیشنهاد در خصوص برخی مشاغل حوزه آرامستان ‌ها که مباشرت با متوفیات داشته و با آن ها در ارتباط هستند مورد قبول و تصویب قرار گرفت و افرادی که در سالن تطهیر و دفن در سطح کشور مشغول بکار هستند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته می‌ شوند؛ اما در این سطح، برای دیگر عوامل مشغول در آرامستان ‌ها قابل قبول نیست به طوری که درخواست این است که مشاغل دیگر مانند رانندگان آمبولانس، نیروهای انتظامات و حتی کادر اداری و این امر با پیگیری‌ های مجدد از سوی اتحادیه در حال انجام است. امیدواریم در این شرایط سخت کاری در آرامستان‌ ها که هر روز شاهد پیک‌ های متعدد کرونا هستیم با نگاه مثبت و مبسوط به موضوع سختی شرایط کار، برای دیگر کارکنان آرامستان‌ ها هم به اجرا گذاشته شود و برای آنان نیز اثر گذار باشد.

سرپرست اتحادیه آرامستان ‌های کشور در رابطه با درخواست تبدیل وضعیت غسال‌ ها، ادامه داد: این امر تقاضای ما از ریاست محترم جمهور بود. با توجه به دیدگاه مبسوطی که در حوزه کار آرامستان‌ ها دارند بخصوص اینکه تاکنون چند امید داریم این امر محقق شود، زیرا اشکالی که وجود دارد این است که عوامل مجموعه سالن تطهیر و دفن، افراد متخصص در موضوع کاری خود هستند، علی الخصوص نیروهای غسال که افراد عادی نمی‌توانند در این حوزه کار کنند ولی نوع ارتباط استخدامی آن ‌ها با مجموعه سازمان آرامستان‌ها به صورت قرارداد کارگری ساده است که این سبک قرارداد شرایط خاصی را دارد.

دامغانی عنوان کرد: در سال ۹۹ در خصوص تبدیل وضعیت پرسنل چندین مرحله با وزارت کشور مکاتبه و پیگیری صورت گرفت تا غسال‌های سطح کشور و افرادی که در سالن تطهیر مشغول هستند تبدیل وضعیت شوند؛ اما پس از گذشت چندین ماه از سال ۱۴۰۰ و تغییر دولت هنوز به درخواست خود نرسیده‌ایم و امیدواریم با روی کار آمدن دولت جدید این موضوع به نتیجه برسد و بتوان قرارداد حدود دو هزار نفر نیروی غسال در سطح کشور تغییر پیدا کرده و از قبل بهتر شود.

وی در پاسخ به این سوال که پس از شیوع کرونا توجه ویژه‌ای به کادر درمان شد، به ویژه در بحث حقوق و درآمدها آیا پرسنل شاغل در آرامستان‌ها به این اندازه مورد توجه قرار گرفتند؛ اضافه کرد: در این شرایط به کادر درمان توجه ویژه‌ ای شده و یقینا به حق بوده و مستحق این توجه ویژه هستند و همه ما ستایشگر زحمات کادر درمان هستیم. ما شاهد این بودیم که تعدادی از این عزیزان در این راه به درجه رفیع شهادت نائل شدند؛ اما متاسفانه باید گفت در مقابل فاصله زیادی بین ارائه خدمات مطلوب به پرسنل آرامستان ‌ها در برابر کادر درمان هستیم و در این زمینه اقدام چشمگیری صورت نگرفته است.

سرپرست اتحادیه آرامستان ‌های کشور خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت گاها هدایایی به پرسنل ارائه شده اما اقدام قابل ذکر نیست و واقعا انتظار زیادی نیست که بخواهیم نگاه لطف و محبت به عوامل آرامستان ‌ها داشته باشند.

دامغانی با بیان اینکه در این ایام در برخی شهرها ساعت کاری پرسنل تا دو برابر بیشتر شد، تصریح کرد: پرسنل آرامستان ‌ها در شهرهایی مانند تهران و مشهد در زمان‌هایی به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مشغول بودند؛ اما آنگونه که انتظار می ‌رفت تقدیر شایسته‌ ای از این عزیزان صورت نگرفت و امیدواریم با نگاه و عمل بهتری از نیروهای زحمتکش آرامستان ‌ها که جهادگران خاموش هستند قدردانی داشته باشیم.

وی در خصوص شمولیت بیمه به همه شاغلین در آرامستان ها، خاطرنشان کرد: عوامل آرامستان ‌ها یا مستقیم با آرامستان ‌ها قرارداد دارند یا به واسطه شرکت‌ های پیمانکاری بیمه شده اند. اما همه آن‌ ها بر اساس اصل ۱۴۸ مشمول بیمه خواهند بود.

منبع:
آدرس کوتاه شده: