شنبه, ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۱۱
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • خدمات شهری
چچ
2LbYsdmI2LHYqiDYqtmI2LPYudmHIDEzMCDZh9mD2KrYp9ixINmB2LbYp9mKINiz2KjYsiDYqNinINmH2K/ZgSDYrdmB2Lgg2LPYsdin2YbZhyDZgdi22KfZiiDYs9io2LIg2YXZiNis2YjYrw==

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد خبرداد؛

ضرورت توسعه 130 هکتار فضای سبز با هدف حفظ سرانه فضای سبز موجود

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت: با توجه به نرخ رشد جمعیت، ایجاد سالیانه 130 هکتار فضای سبز باید در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، احمدرضا سلامی با بیان این خبر، اظهار کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز مشهد 18.7 متر مربع است که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال 1400 به 20.5 مترمربع برسد.

وی افزود: فضای سبز شهر مشهد شامل 585 هکتار بوستان های محلی و ناحیه ای، هزار 216 هکتار بوستان های شهری، 875 هکتار مساحت فضای سبز معابر، میادین، لچکی ها و نیز سه هزار و 522 هکتار مساحت کمربند سبز می شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد بیان کرد: بارندگی های کم، وقوع خشکسالی های پیاپی، کمبود آب شیرین در دسترس و محدودیت خاک مناسب برای کاشت، از جمله موارد محدود کننده گسترش فضای سبز در شهرها محسوب می شود.

سلامی با بیان این که به کارگیری روش های سازگاری با کم آبی می تواند یکی از راه حل های مناسب گسترش بهینه فضای سبز باشد، خاطرنشان کرد: باتوجه به وقوع بحران های خشکسالی پیاپی در سال های اخیر و با توجه به اهمیت حفظ و گسترش فضای سبز شهری در جهت بهینه سازی مصرف آب در فضای سبز شهری روش های مختلفی از جمله استفاده از روش های آبیاری نوین همچون آبیاری بارانی، قطره ای و قطره ای زیر سطحی، کاربرد آب های نامتعارف، کاربرد تکنیک های حفظ و افزایش ظرفیت نگهداری آب در محیط ریشه گیاهان، انتخاب گونه های گیاهی متناسب با شرایط اقلیمی مشهد در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده و نیز بهره گیری از روان آب های سطحی جهت آبیاری فضای سبز می تواند راهکاری مناسب و کاربردی در تامین منابع آبی پایدار باشد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد با اشاره به اصلاح الگوی کاشت و اصلاح الگوی مصرف، گفت: اصلاح الگوی کاشت به منظور استفاده از گونه‌های درختی و پوششی است که به آب کمتری نیاز دارند؛ اصلاح الگوی مصرف نیز به معنای استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌ها و همچنین احداث تصفیه‌خانه به منظور کاهش وابستگی آبیاری به آب های زیرزمینی، لایروبی و بهسازی قنوات برای آبگیری بیشتر و در نهایت توسعه شبکه انتقال و توزیع آب خام و استقرار سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و هوشمند برای صرفه‌جویی در مصرف آب است.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.9754819869995
Qt: 3.3354961872101