دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۱۴:۴۶ ۱۰۲
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • حوزه شهردار
چچ
2KrYrNmH2YrYsiDZiCDYotmF2KfYr9mHINiz2KfYstmKINm+2KfYsdmDINmH2KfZiiDYqNin2YTYp9mKIDUg2YfZg9iq2KfYsSDYqNix2KfZiiDZiNix2LLYtCDZiCDZhti02KfYtyDYqNin2YbZiNin2YYgLyDZgdix2YfZhtqv2LPYsdin2Yog2LnZgdin2YEg2Ygg2K3YrNin2Kgg2KrZgtmI2YrYqiDYrtmI2KfZh9ivINi02K8=

شهردارجهان شهرمشهد در دیدار با فعالان حوزه عفاف و حجاب اعلام کرد؛

تجهیز و آماده سازی پارک های بالای 5 هکتار برای ورزش و نشاط بانوان / فرهنگسرای عفاف و حجاب تقویت خواهد شد

شهردارجهان شهرمشهد با اشاره به کمبود فضاهای مناسب جهت ورزش و نشاط بانوان در شهر گفت: برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتارجهان شهرمشهد، شرایط ورزش، نشاط و تفریح را آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در نشست با فعالان مردمی حوزه عفاف وحجاب افزود: از ابتدا اعلام کرده و در هر نشستی که با فعالان حوزه های مختلف داشته ام بر این نکته تاکید کرده ام که فلسفه وجودی جهان شهرمشهد، مضجع نورانی و قدسی امام رضا(ع) است؛ لذا هر فعالیتی باید حول محورحضرت رضا(ع) و تسریع دهنده صفات امام باشد.

وی اضافه کرد: نمی شود در مشهد امام رضا(ع) برنامه ای بدون نسبت مشخص و شفاف با فرهنگ رضوی اجرا شود، برهمین اساس در برنامه ای که برای اداره شهر به شورای شهر، ارائه دادم چند سرفصل عمده مد نظر قرارگرفت که تاکنون تعدادی از آنها درسطح مشهد و ملی در رسانه ها منتشر و برخی نیز در عرصه بین المللی برای اولین بارمنعکس شده است که دلیل آن وجود حرم نورانی امام رضا(ع) در این شهر است که آن را جهانی کرده است.

شهردارجهان شهرمشهد، با بیان اینکه شاه بیت برنامه دوره ششم مدیریت شهری در جهان شهر مشهد دو محور« مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی» و همچنین«مشهد تجلی گاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم، زائر، مجاور» است، اظهارکرد: البته در کنار این دو محور 17 گذاره چشم اندازی در محورهای مختلف برای پیگیری و اجرا در این دوره از مدیریت شهری طراحی شده است.

ارجائی با مطرح کردن این پرسش که چرا می گوییم مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی است؟، خاطرنشان کرد: زیرا معتقدیم برای مهربانی تفاسیر زیادی ارائه می دهند، اما منظورما مهربانی مبتنی بر رضای الهی است.

وی تصریح کرد: ابتدا باید به این نکته تاکید داشته باشم که مشهد جهان شهر است نه کلانشهر، زیرا کلانشهری جزئی از جهان شهری است و همینطور مشهد شهر جهانی نیست، بلکه جهان شهر است! با ظرفیت های خاص و بالقوه که ظرفیت بالفعل شدن را دارد.

شهردارجهان شهرمشهد گفت: لذا از همه کارشناسان و نخبگان جامعه دعوت می کنم که روی کلید واژه «جهان شهری» تعمل کنند و تا جایی که امکان دارد تلاش کنند این واژه را استفاده کرده و تبدیل به یک فرهنگ کنند.

ارجائی با بیان اینکه معنی آنکه ما می گوییم، مشهد جهان شهر مهربانی و رفتار عالمانه مبتنی بر رضای الهی، چیست؟ ادامه داد: جهان شهرمشهد، شهر امام رضا(ع) مقدس است و باید مقدس بماند، اما لازمه مقدس ماندن مشهد تسری صفات امام در رفتار مردم است، با بخشنامه، زور و قانون نمی شود تقدس مشهد را حفظ کرد آن چیز که می شود مشهد را مقدس نگاه دارد سیره و سبک زندگی در مشهد است و این باید منبعث از سیره و صفات حضرت رضا(ع) که بارزترین آن رئفت و مهربانی است باشد.

وی افزود: امام رضا(ع) علاوه برهمه خوبی ها چند ویژگی دارند، امام معین الضعفا هستند، رئوف و مهربان هستند و شیعه و سنی بر اینکه امام رضا(ع) عالم آل محمد(ص) هستند اتفاق نظر دارند، لذا مهربانی و داشتن رفتارعالمانه را به عنوان یک محور در فعالیت های مدیریت شهری به عنوان دو ویژگی برای تسری دادن به شهر و فعالیت هایمان در این دوره از مدیریت شهری انتخاب کرده ایم.

شهردار جهان شهرمشهد تاکید کرد: برهمین اساس دوران گرفتن تصمیمات لحظه ای، سلیقه ای، پروژه های دفعی و تصمیم گیری درون جلسات مدیریتی تمام شده است.

ارجائی اضافه کرد: البته مسلما مبنای کار ما در این دوره برنامه ریزی عالمانه و تصمیم گیری در جلسات کارشناسی با عقل جمعی در حداکثر مشورت پذیری با گوش های شنوا با نهایت تمرکز در ساحت برنامه ریزی و قاطعیت و سرعت در اجرا خواهد بود.

وی با بیان اینکه سیاست اصلی فرهنگی ما تسری صفات امام رضا(ع) به شهر است، اظهارکرد: معتقدیم شهر یک موجود زنده است نه یک کالبد بی روح!، شهر اجزایی دارد که یکی از اجزای آن ساکنانش هستند و باید به آنها توجه ویژه شود.

شهردارجهان شهرمشهد، در ادامه گفت: دومین محوری که در حوزه فرهنگی و اجتماعی بر آن تاکید داریم «جهان شهرمشهد تجلیگاه معنویت و اخلاق با الگوی سبک زندگی خادم،زائر،مجاور» است که اصلی ترین راهبرد معاونت فرهنگی شهرداری در این دوره خواهد بود.

ارجائی افزود: هرفردی که در شهرمشهد حاضراست یا زائر، یا خادم و یا مجاوراست و معتقدیم تمام افرادی که در مشهد زندگی می کنند همسایه امام رضا(ع) هستند، زیرا معنای همسایگی بسیار عمیقتر، وسیعتر و دارای بار معنایی بسیار بالاتری از واژه شهروندی است و در مجموع ادبیات مفهومی که پشت سرهمسایگی وجود دارد دریایی از پروژه های قابل اجرا است.

وی تصریح کرد: در باب اهمیت همسایگی همین بس که در برخی از مجتمع ها و آپارتمانها به دلیل حضور افراد مشهور و خاص هر فردی نمی تواند در آن واحدی خریداری و یا ساکن شود، زیرا باید به دلیل حضور آن افراد معروف و مشهور دارای شرایطی باشد به هرکسی اجازه نمی دهند در این مجتمع ها ساکن شوند، لذا می بینیم همسایگی بسیار اهمیت دارد و از شهروندی بالاتر است و شآنیت می آورد.

شهردار جهان شهر مشهد با اشاره به اینکه وقتی همسایگی با فردی مشهور پروتکل دارد، همسایگی با امام معصوم نیز پروتکل دارد، خاطرنشان کرد: قاعدتا پروتکل هایی وجود دارد، منظور ما از پروتکل مسائل سخت نیست بلکه فعالیت نرم و اقدامات فرهنگی است، ما دستگاه امنیتی و سیاسی نیستیم، بلکه دستگاهی خدماتی و خادم مردم هستیم و جنس ما از جنس حرفهای نرم ولی بسیار جدی است.

ارجائی افزود: برهمین اساس، همسایگی با امام هشتم باید چهارجوبی داشته باشد اما این چهارچوب باید استخراج و ترویج شود.

وی اضافه کرد: معتقدیم هر فردی که وارد مشهد می شود زائر است و مسافر نیست، طلبیده شده و زائر است، بحث خادم هم همینطور، خادم فقط به کفشدار و دربان بودن نیست بلکه کاسب، هتل دار، تاکسیران و...همه آنهایی که به زائران و مجاوران دراین شهر خدمت می کنند خادم هستند، براساس همین نگاه است که ما به دنبال ترویج سبک زندگی خادم، زائر و مجاور هستیم.

شهردارجهان شهر مشهد در ادامه گفت: اگر از من بپرسند چه برنامه ای در زمینه موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب دارید؟ می گویم همان مطالباتی که از شهردار قبل داشتم و آن اجرای مصوبه 427 است لذا برنامه ما اجرای این مصوبه است و فعالان این حوزه باید در این مسیر به ما کمک کنند زیرا به تنهایی نمی شود.

ارجائی تصریح کرد: محور این فعالیت ها فرهنگسرای عفاف و حجاب خواهد بود که احیا و تقویت شده و بند بند مصوبه 427 اجرایی خواهد شد.

وی افزود: وقتی قانون و شبه قانون داریم نیاز به اجتهاد و اقدامات سلیقه ای نداریم لذا عزم مان برای اجرای مصوبه 427 جزم است و آن را در سطح و سطوح شهرداری اجرایی خواهیم کرد.

شهردارجهان شهرمشهد در خصوص این مطالبه که فضاهای مناسب برای ورزش و تفریح بانوان در شهر کم است نیز گفت: برای نشاط و تفریح دختران وبانوان شهرمان برنامه داریم تا در تمام پارک های بالای پنج هکتار، شرایط مناسب نشاط و تفریح را برای ورزش بانوان آماده کرده و به طور وسیع در اختیار دختران و بانوان شهر امام مهربانی ها قراردهیم .

ارجائی ادامه داد: البته این برنامه درچهارچوب بودجه یکسال امکان پذیر نیست، لذا کار را امسال آغاز می کنیم و تا پایان دوره زیرساخت های لازم را برای ورزش و نشاط بانوان در بوستان های بالای پنج هکتار آماده خواهیم کرد.

مجید خبیری

آدرس کوتاه شده: