سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ۲۱:۵۲ ۱۰۳
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • محرم و صفر 1400
چچ
2KfYudiy2KfZhSDZg9in2LHZiNin2YYg2K7Yr9in2YUg2KfZhNit2LPZitmGICjYuSkg2KjZhyDZg9i02YjYsSDYudix2KfZgg==

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد خبرداد؛

اعزام کاروان خدام الحسین (ع) به کشور عراق

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد از اعزام کاروان خدام الحسین (ع) به کشور عراق خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد مهدی صمصامی در جلسه توجیهی آموزشی کاروان خدام الحسین (ع) موکب شهدای شهرداری مشهد مقدس که با حضور رییس شورای اسلامی شهر مشهد، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد و جمعی از اعضای شورای شهر برگزار شد، اظهار کرد: از شورای شهر و شهرداری بابت آنکه شرایطی را به وجود آوردند تا ما عازم نجف اشرف شویم، کمال تشکر را دارم.

وی ادامه‌ داد: موضوع کاروان خدام الحسین (ع) که هر ساله برگزار می شود. این کاروان جمیعت هزار نفر را در خود جای میداد که سال های گذشته از مشهد به سمت حرم امیرالمومنین (ع) عازم می شدند و در شهر نجف اشرف و شوارع اطراف حرم خدمت ارائه می کردند.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: امسال نیز مانند سال های گذشته از ۶ ماه گذشته کار آغاز شده و مراحل انتخاب نیرو و گزینش و... طی شد.

صمصامی افزود: ما هرساله ۱۱۰ دستگاه اتوبوس را به نجف اشرف راهی میکردیم و حدود ۷۰۰ نفر از پارکبانان را همراه کاروان اعزام‌ می کردیم در سال جاری اعزام جمعیت هزار نفره هر ساله ما به دلیل کرونا امکان پذیر نبود، کل جمعیت کاروان ما به هفت گروه تقسیم می شود و هر گروه دارای یک سرگروه است. همه سرگروه ها مشخص شده و در کشور عراق نیز به ترتیب همین گروه اقدام کنیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر از جمعیت هزار نفره هر ساله ما ۶۰ نفر انتخاب شدند و خدا را شاکریم که این لطف شامل حال ما شد. باتوجه به تعداد محدودی که عازم می شوند باید رویکرد جهادی را در پیش بگیریم تا بتوانیم در پیشگاه امیرالمومنین (ع) شرمنده نباشیم.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد تصریح کرد: دوستانی که زائر اولی هستند در پیک استراحت خود، بتوانند گوشه ای از خاطرات خود را مکتوب کنند، در انتهای سفر توسط شورای امر به معروف هدیه ای به بهترین خاطره اهدا خواهد شد.

صمصامی در خصوص برخی از توصیه های لازم جهت رعایت در کشور عراق، خاطرنشان کرد: اعزام ما گروهی خواهد بود و هیچ کدام از عزیزان در طول سفر به صورت انفرادی عمل نکند. ما در قالب یک ماموریت سازمانی اعزام خواهیم شد و نباید انفرادی عمل کنیم‌ و‌‌ هیچگونه درخواست جدا شدن از گروه و یا ماندن بیشتر در سفر را داشته باشند.

وی اضافه کرد: تمام برنامه ریزی ما با سرگروه ها خواهد بود، هر نکته ای باشد با سرگروه ها مطرح کنید در برنامه سفر باتوجه به شرایط کرونا یک بشقاب و لیوان نشکن، قاشق و چنگال، ملحفه و دمپایی شخصی همراه خود داشته باشند و تا حدامکان از وسایل عمومی استفاده نکنند.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: سفر به عراق سختی های خاص خود را دارد، با سفرهای توریستی و گردشگری فرق دارد، جنس سفر زیارت امام حسین (ع) با سختی همراه است، آماده این سختی باشید.

صمصامی گفت: به جز کارت شناسایی که توسط ستاد به افراد داده می شود و گذرنامه ای که در اختیار کاروان است هیچ مدرک شناسایی نیاز نیست. جواب تست pcr داده شده نیز توسط ما از آزمایشگاه اخذ خواهد شد و نیاز مراجعه مجدد برای دریافت جواب نخواهد بود. اما دوستان حتما کارت واکسن خود را دانلود کرده و همراه خود داشته باشند.

وی اظهار کرد: همچنین بحث عوارض خروج از کشور نیز توسط خود ما پرداخت خواهد شد. داروی مصرفی هر فرد به اندازه دو هفته همراه باشد، نسخه دارو و عکس جلد دارو نیز به همراه باشد تا در صورت اتمام در عراق آن را تهیه کنیم.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد عنوان کرد: از آوردن اشیا با ارزش پرهیز شود، هوای عراق در ظهر ۴۲ درجه و در شب ۳۲ درجه است، باتوجه به هوای فصل لباس آورده شود.

وی گفت: اگر فردی دارای بیماری خاص است حتما به پرستار و‌ مسئولین کاروان اطلاع دهد و حتما دارو به همراه خود بیاورد.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد اضافه کرد: عراق تقسیم بندی گروه انجام خواهد شد، تقاضا آن را داریم درخواست تغییر گروه نداشته باشید. هیچ چیزی به عنوان زیارت انفرادی نداشته باشیم. ما به محض مستقر شدن در نجف به زیارت امیرالمومنین (ع) خواهیم رفت و کسب اجازه برای نوکری خواهیم کرد.

صمصامی تاکید‌ کرد: توجه داشته باشید هیچ اصراری برای عربی صحبت کردن وجود ندارد، فارسی صحبت کرده تا سوءتفاهمی در ادای معنا به وجود نیاید.

وی با اشاره به برخی موارد فرهنگی در عراق، گفت: در زیارت های خود کفش های خود را وارد حرم نکنید که این امر را توهین می دانند. داخل بردن موبایل به داخل حرم ها نیز ممنوع بوده این امر نیز مراعات شود.

دبیر ستاد اربعین شهرداری مشهد تاکید کرد: باتوجه به شرایط کرونا در عراق انواع موکب برپا است و انواع پذیرایی ها نیز انجام می‌شود، اگر خواستین‌ چیزی بیاشامید حتما از موارد غذایی بسته بندی شده استفاده کنید.

صمصامی خاطرنشان کرد: در عراق تقسیم بندی گروه انجام خواهد شد، تقاضا آن را داریم درخواست تغییر گروه نداشته باشید. هیچ چیزی به عنوان زیارت انفرادی نداشته باشیم. ما به محض مستقر شدن در نجف به زیارت امیرالمومنین (ع) خواهیم رفت و کسب اجازه برای نوکری خواهیم کرد.
غزاله شهیدی

آدرس کوتاه شده: