شنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۹ ۸۹
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • شهرسازی و معماری
چچ
2KLYs9in2YrYtCDYqNi12LHZiiDYp9iyINmF2YjZhNmB2YfigIwg2YfYp9mKINmF2YfZhSDZiCDYp9iz2KfYs9mKINmB2LbYp9mH2KfZiiDYtNmH2LHZiiDYp9iz2Ko=

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد؛

آسایش بصری از مولفه‌ های مهم و اساسی فضاهای شهری است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: امروزه آسایش بصری از مولفه‌ های مهم و اساسی محیط های انسان ساخت و فضاهای شهری به ویژه در فضاهای شهری به شمار می رود و همانطور که محیط زندگی انسان بایستی از زیبایی برخوردار باشد تا حس رضایت اعضا ایجاد کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژاد در خصوص اهمیت موضوع نمای شهری، اظهار کرد: نمای شهر بیش از هر چهره دیگری با مردم، ساکنان و توریست های شهری ارتباط برقرار می کند و در آن مقوله های بسیاری از هویت و زیبایی تا فناوری و فناوری ساخت، دخیل است.

وی ادامه داد: در واقع هر یک از نمای جداره های خیابان، میدان ها و فضاهای شهری نشانه وضعیت اقتصادی و اجتماعی سازنده و نحوه تفکر و نگرش آنان به مسائل مختلف است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بیان کرد: نمای شهری در واقع ترکیبی از اجزا متفاوت است که براساس اتفاقاتی که در خیابان ها و معابر می افتد، شکل می گیرد.

حسین نژاد افزود: این اجزا در صورت رعایت مسائلی مانند ریتم، ارتفاع خط آسمان، تعادل و تقارن و... می تواند با یکدیگر تعریف شده و مجموعه منسجم با اثرگذاری مثبت بر اذهان افراد ایجاد کند.

وی تصریح کرد: به طور کلی نمای ساختمان‌ ها چون نمود خارجی هر بنا است و به سبب آنکه سازنده بدنی شهری بوده و در واقع بستر کالبدی شکل دهنده به تصویر ذهنی شهروندان از محیطی که در آن قرار گرفته اهمیت می ‌یابد؛ به سبب همین اهمیت است که در بسیاری از شهرهای پیشرو جهان ضوابط و مقررات ویژه‌ای در ارتباط با سیما و کالبد شهر وجود دارد و گروهی از متخصصین با محوریت در موضوعی چون شهرسازی زیباشناسی محیط و معماری به کنترل طرح های معماری و شهرسازی از نقطه هماهنگی نمای بیرونی ساختمان ها بستر قرارگیری و متقابلاً تاثیری که بر مخاطبی و شهروندان می گذارد؛ می پردازد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تاکید کرد: نمای ساختمان در عرصه شهر نه در فردیت و استقلال بلکه در ترکیب و وحدت با سایر ابنیه در فضایی که خیابان یا میدان نامیده می‌شود که به دید می‌ آید و مورد ارزیابی و سنجش ذهنی و عینی شهروندان قرار می‌ گیرد؛ بنابراین نمای شهری در واقع ترکیبی از اجزای متفاوت است که بر اساس اتفاقی که در خیابان‌ها و معابر می افتد شکل می‌گیرد این اجزا می‌تواند با یک دیگر نقاط اشتراک جالبی داشته باشد که نمی‌توان وجود آن را نفی کرد.

حسین نژاد اضافه کرد: امروزه آسایش بصری از مولفه‌ های مهم و اساسی محیط های انسان ساخت به ویژه در فضاهای شهری به شمار می رود و همانطور که محیط زندگی انسان بایستی از زیبایی برخوردار باشد تا حس رضایت اعضا ایجاد نمایند، محیط بیرونی یعنی شهر نیز باید زیبا و دارای کیفیت های بصری مناسب باشد تا بتواند برای شهروندان مطلوب واقع شود و در آنان ایجاد حس مملو از رضایت و آرامش ایجاد کند.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده: