چهارشنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۱۳ ۱۸۷
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2YXYr9mK2LHZitiqINmH2YjYtNmF2YbYryDYtNmH2LHZiiDZhdmH2K/ZiiDZgdmH2YXZitiv2Yc=

مدیریت هوشمند شهری مهدی فهمیده

امروزه شهر هوشمند به عنوان راهبرد جدید توسعه شهری، ابعاد مختلفی دارد. همچنین از مدیریت هوشمند شهر به عنوان مهم ترین بعد شهر هوشمند یاد می شود.یکی از مهم ترین مقوله ها در شهرهای امروز، موضوع رشد سریع جمعیت و به تبع آن گسترش شتابان شهرهاست که به دلیل نبود برنامه با مشکلات عدیده ای روبه رو شد ه اند. در پاسخگویی به این مسائل و مشکلات، مفاهیم و رویکردهای جدیدی برای توسعه های آتی مطرح شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، از جمله این رویکردها، شهر الکترونیک، شهر دیجیتال، شهر خلاق، شهر هوشمند و... است. پژوهش های زیادی درباره شهرهای الکترونیک، مجازی و دیجیتالی و شهر هوشمند در جهان و ایران صورت گرفته است، اما مؤلفه مدیریت هوشمند شهری کمتر بررسی شده است. یکی از مفاهیم جدید جهت مقابله با چالش های کنونی شهرها در عرصه برنامه ریزی شهری، توسعه شهر هوشمند است که در طول سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

شهر هوشمند در سال‌ های اخیر، شکل جدیدی از توسعه زندگی را نمایان کرده و به‌ عنوان ‌یک رویکرد مؤثر برای رسیدن به مدیریت بهتر شهری مطرح ‌شده است. از نظر مفهومی، در این نوع شهرها اثرات متقابل بین تکنولوژی‌های نو، سازماندهی‌های جدید و سیاست‌های نوین سازنده شهرهای هوشمند به ‌صورت سیستم اجتماعی و فنی جمع شده ‌اند. هدف شهر هوشمند، تحقق ‌بخشیدن به یکپارچگی خدمات شهری، کسب ‌و کار، حمل‌ و نقل، آب، انرژی و سایر زیرسیستم ‌های شهری از طریق ترکیب و تحلیل داده ‌های جمع‌ آوری‌ شده از طریق سنسورها و فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

مدیریت شهری در معنای هوشمندانه خود به معنی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتقاء تصمیم‌ گیری و سیاست‌ گذاری از طریق مشارکت فعال میان گروه‌ های ذینفع و بازیگران متفاوت (شهروندان، مدیریت شهری، گروه‌های متخصص در حوزه‌های مختلف) در راستای ارتقاء کیفیت زندگی در شهر است. مدیریت هوشمند شهر، ارتباط میان ساختار فیزیکی و ساختار فرهنگی شهر را به صورتی یکپارچه و همگون از طریق برنامه‌ ها و راهبردهای همه جانبه ایجاد کرده و کیفیت زیست شهر را از طریق این ارتباط و با بهره ‌گیری از فناوری‌ های نوین و به صورتی پویا و به ‌روز شونده ارتقاء می دهد. دستیابی به این چشم‌ انداز تنها با بهره ‌وری از ایده‌ های هوشمند در استفاده از فناوری نیست، بلکه نتیجه مدیریت هوشمندتر،‌ کارآمدتر و اقتصادی‌تر به همراهی تلاش برای هماهنگ‌سازی طرح‌ها و برنامه‌ها با فرهنگ و مشارکت حداکثری شهروندان در کلیه فرآیندهای مدیریت شهری است.

این تعریف کلی برای مدیریت هوشمند شهر به صورت ایده‌آل و چیستی مدیریت هوشمند برای شهرهای هوشمند است. لاکن سیر تحول مدیریت شهری سنتی و مدیریت الکترونیک به این نسل از مدیریت شهری در ساختار قانونی و اجتماعی ایران، مواجه با چالش‌ ها و معضلات قابل توجه است. شناخت این چالش‌ ها و تلاش برای یافتن راهکار مناسب برای مواجهه با آن‌ ها نخستین گام در راستای تبیین تحول هوشمند مدیریت شهری در ایران است.

دکتری مدیریت بحران شهری

منبع:
آدرس کوتاه شده: