چهارشنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ۷۷
طبقه بندی:
  • اخبار کوتاه
  • محرم و صفر 1400
چچ
wqvZitin2K/ZiNin2LHZhyDYstmG2KfZhiDZhtmI2LrYp9mGwrsg2K/YsSDYs9mI2q8g2KfZhdin2YUg2LHYttinICjYuSkg2KjYsdqv2LLYp9ixINmF2Yog4oCM2LTZiNiv

به همت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد؛

«یادواره زنان نوغان» در سوگ امام رضا (ع) برگزار می ‌شود

«یادواره زنان نوغان» در سوگ امام رضا (ع) روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه در محله نوغان مشهد برگزار می ‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سوگواره امام رضا (ع) در روز شهادت این حضرت به همت زنان نوغان و با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در مسجد این محله برپا می ‌شود.

پس از سخنرانی آیت‌ الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در روز شهادت امام هشتم (ع) در سال ۱۳۸۵ درباره کار بزرگ زنان نوغان در زمان شهادت امام رضا (ع)، یادواره‌ ای در سوگ امام مهربانی ها شکل می‌ گیرد.

یکی از مکان‌ ها و زمان ‌هایی که بانوان گوی سبقت همت را از مردان ربودند، مراسم تشییع پیکر وجود نازنین مولا امام رضا (ع) بود که زنان محله نوغان، یکی از محله ‌های بسیار کهن خراسان حماسه آفریدند.

۱۲۰۰ سال پیش با شهادت غریبانه امام رئوف حضرت ثامن الحجج (ع) زنان نوغان، هنگامی که از شهادت مولا امام رضا (ع) با خبر شدند، با بخشیدن مهریه‌ های خود به شوهرانشان، اجازه گرفتند تا در آن هنگامه غم‌ بار و حزن انگیز که سلاله پاک رسول خدا (ص) به زهر مأمون عباسی تا عرش عروج کرده بود، شاخه‌ های گلی را تهیه دیده و برای عرض ارادت به امام رئوف (ع) راهی خاکسپاری پیکر حجت خدا شدند.

زنان نوغانی بسیار پرشکوه در این مراسم جانسوز و جانگداز شرکت جستند و این کار نیک غریب نوازی و مهمان نوازی را برای خود به ثبت رساندند؛ اقدامی که برای همیشه تاریخ ماندگار بوده و خواهد ماند.

یادواره زنان نوغان ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه در مسجد امام رضا (ع) کوچه نوغان مشهد برگزار می‌ شود.

منبع:
آدرس کوتاه شده: