پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰ ۹۶
طبقه بندی:
  • اخبار کوتاه
  • اجتماعی و فرهنگی
چچ
2YPYqtin2Kgg2LXZiNiq2Yog2KfZiNiz2YbZhyDZh9in2Yog2K7Ysdin2LPYp9mG

فرهنگسرای بهشت منتشر کرد؛

کتاب صوتی اوسنه های خراسان

فرهنسگرای بهشت اوسنه های خراسان که کتابی گویا از قصه های ماندگار و داستان های شیرین محلی (نیشابور، تربت حیدریه، سبزوار، تایباد، اسفراین و..) با هنرمندی صدای پیشگان و هنرمندان صدا و سیمای خراسان رضوی را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، قصه گویی ضمن اینکه کودکان را با ناهمواری های زندگی آشنا می کند، نقشی مهم در پویایی زبان ها و گویش های محلی ایفا می کند و در این میان ادبیان کهن خراسان بزرگ منبعی غنی برای قصه گویان است.

قصه ‌ها ضامن حفظ هویت ملی و تبادل فرهنگی میان ملت‌ ها به شمار می رود؛ قصه مهمترین رکن انتقال تجربه های بشری و ابزاری مناسب برای انتقال فرهنگ ‌های مختلف جهان است.

از طریق قصه‌ گویی می ‌توان گنجینه‌ های فرهنگی سرزمین‌ های مختلف را به دیگران انتقال داد اندیشه ‌ها، عواطف و تجربیات اقوام و ملت‌ های مختلف از طریق قصه‌ ها و افسانه ‌ها منتقل می‌ شود.

کنکاش در فرهنگ سنتی و بومی‌ در عین حال پالایش زبان‌ ها و گویش ‌ها، ضامن احیای فرهنگ است.
نقل داستان ‌های بومی و محلی موجب افزایش وسعت نظر مخاطبان نسبت به فرهنگ‌‌ غنی و با ارزش مناطق مختلف می شود.

کودکان و نوجوانان به واسطه‌ ویژگی های خاص روحی به قصه زندگی پهلوانان و قهرمانان ایرانی علاقه دارند و تحت تاثیر شخصیت‌ های آنها قرار می‌ گیرند، جنبه ‌های مختلف زندگی اسطوره‌ های ایرانی با زبان قصه مخاطب را تحت تاثیر قرار داده و راه و رسم زندگی را به آن ‌ها می ‌آموزد.

نظر به ضرورت های فوق الذکر فرهنگسرای بهشت مشهد اقدام به تولید کتاب گویای افسانه های خراسان همان اوسنه های خراسان کرده است. این مجموعه صوتی در برگیرنده داستان های شیرین بومی و محلی شهرهای مختلف خراسان همچون نیشابور، بیرجند، سبزوار، اسفراین و سایر شهرهای خراسان بزرگ است که به صورت کاملا حرفه ای همراه با افکت و صداگذاری با کیفیت توسط گویندگان چیره دست صدا و سیمای خراسان ضبط شده و در مرحله اول در قالب 20 افسانه در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

این مجموعه توسط فرهنگسرای بهشت با همکاری و مشارکت انجمن قصه گویی کانون پرورش فکری خراسان رضوی در مدت 5 ماه تولید شده است.

منبع:
آدرس کوتاه شده: