یکشنبه, ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸
چچ
2LbYsdmI2LHYqiDYqtmI2KzZhyDYqNmHINix2YjZitmD2LHYr9mH2KfZiiDZgdmD2LHZiiDYp9is2KrZhdin2Lkg2K/YsSDYqNin2LLZhtqv2LHZiiDYt9ix2K0g2KzYp9mF2Lk=

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تاکید کرد؛

ضرورت توجه به رویکردهای فکری اجتماع در بازنگری طرح جامع

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: ما نیاز به آن داریم با تغییر رویکردهای فکری اجتماع و تقاضاهای سازندگان بتوانیم طرحی را ارائه دهیم که موثر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژاد در خصوص طرح جامع مشهد، اظهار کرد: طرح جامع مشهد در سال 1351 توسط شرکت خازنی و در سال 1372 توسط شرکت مهرازان تهیه شد؛ اما به طرح تفصیلی منجر نشد.

وی ادامه داد: در سال 1383 بازنگری طرح جامع مشهد مجدد آغاز شد، اما روند طولانی را طی کرد، علت نیز اختلاف محدوده بین مشهد و بینالود بوده است که براساس قانون تعاریف و تقسیمات کشوری مصوب 1384؛ محدوده هر شهر نمی تواند از مرز شهرستان تجاوز کند و چون مرز شهرستان بینالود با محدوده ای که سال های برای شهرداری ملاک عمل بود؛ تداخل داشت، اختلافات های موجود زمان بر شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بیان کرد: این عوامل همه دست به دست هم داد تا طرح جامع ابلاغ نشود؛ پس از آن توسط برخی از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، فشار زیادی بر آقای آخوندی (وزیر وقت) آورده شد و ایشان عنوان کردند که طرح تصویب شده و در نهایت این طرح با پیش شرط هایی اعلام شد.

حسین نژاد در خصوص این پیش شرط ها، افزود: در این طرح تهیه سند بلندمرتبه ساز و تهیه سند پهنه بندی حریم شهر و... جز پیش شرط های اصلی بود؛ طرحی که بعد از آن همه سال با پیش شرط ابلاغ شود، بیانگر این است که در تصویب آن عجله زیادی دخیل بوده است.

وی تصریح کرد: بر اساس سندی که در این خصوص در سال 93 ابلاغ شده برای 7 حوزه باید طرح تفصیلی ایجاد شود؛ در حال حاضر 17 سال از شروع بازنگری طرح جامع می گذرد و ما مشغول تهیه طرح های تفصیلی هستیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تاکید کرد: این فاصله زمانی نشان می دهد که ما نیاز به آن داریم با تغییر رویکردهای فکری اجتماع و تقاضاهای سازندگان بتوانیم طرحی را ارائه دهیم که تاثیر گذار باشد.

حسین نژاد اضافه کرد: امید داریم به زودی بتوانیم طرح های تفصیلی را به تایید شورای شهر مشهد و سپس به تصویب کمسیون ماده 5 برسانیم واین طرح ملاک عمل قرار گیرد تا کار ما قانونی پیش برود، اما در این فاصله با تقاضاهای جدیدی که به پیشرفت زمان، تکنولوژی، شبکه های اجتماعی و... کمک می کند؛ باید بتوانیم به سمت ارائه یک طرحی گام برداریم که حداقل توفیقات لازم را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دنیا به شیوه دیگری در حال حرکت است و اینکه ما بخواهیم طرح های خود را حاکمیتی ابلاغ کنیم، براساس تجربیات من توفیقی در ایران نخواهد داشت؛ حتی اگر در زمان خودش تهیه شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: امید داریم با کمک شورای شهر و نمایندگان محترم مشهد بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که طرح های ما کاربردی و با مشارکت مردم باشد.

غزاله شهیدی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0239774386088
Qt: 0.46743583679199