سه شنبه, ۰۲ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۲
طبقه بندی:
  • یادداشت
  • انتخاب سردبیر
چچ
2YXYr9mK2LHZitiqINi52KfZhNmF2KfZhtmHINmIINis2YfYp9iv2Yog2KjYsdin2Yog2K3ZhCDZhdiz2KfYptmEINit2KfYtNmK2Ycg2LTZh9ixINmG2YrYp9iy2YXZhtivINmH2YXYsdin2YfZiiDYqNiz2YrYrCDYp9iz2KotINit2LPZitmGINit2LPYp9mF2Yo=

مدیریت عالمانه و جهادی برای حل مسائل حاشیه شهر نیازمند همراهی بسیج است- حسین حسامی

ضرورت دارد که بسیجیان مؤثر با تخصص های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، پزشکی و سلامت، عمران و آبادانی و همچنین هوشمندسازی باتوجه به پیشرفت های روزافزون بسیج در حوزه های علم و فناوری، کمک کنند تا کلان مسئله حاشیه شهر حل و معضلات پیش روی آن برداشته شود.

«بسیج یعنی متن مردم ، آن مردمی که می توان امید دفاع از انقلاب را از آن ها داشت.» (رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی)

شهرها به عنوان بافتی زنده، پویا و فعال هستند و فقط با رویکرد کالبدی و عمرانی معنا نمی یابند. شهرداری نیز به عنوان مجری مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند از عهده اداره شهر با موفقیت و سربلندی برآید. حال آنکه با وجود محدودیت منابع مالی و افزایش سرسام آور هزینه ها و بدون همراهی و مشارکت گروه های مردمی، مدیریت شهری آینده سختی را در پیش خواهد داشت. بنابراین ضروری است که نقش و جایگاه مردم در مدیریت شهری به شیوه ای صحیح تعریف و تبیین شود.

مهم ترین گروه مردمی بعد از انقلاب در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شجره طیبه بسیج است که از دل مردم و برای مردم همیشه به یاری دولت، نهادها و دستگاه های اجرایی آمده است؛ به ویژه در بزرگ ترین رویداد مردمی که دفاع مقدس بوده است. بعد از آن هم نیروهای بسیج و بسیجیان در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی، عمران و آبادانی و حتی نظامی کشور حضور پررنگی داشتند. بنابراین در مدیریت شهری نیز برای حل مسائل اساسی، همراهی و یاری مردم و گروه های مردمی ضروری است.

رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی همواره به نقش مهم و کلیدی مردم و گروه های مردمی در تحقق تمدن نوین اسلامی در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرده‌اند و از حلقه های میانی نام برده اند که نیروی مقاومت بسیج را می توان نقطه عطف حلقه های میانی و رکن اصلی در ایجاد آن پنداشت. بنابراین لازم است نقش بسیج را به عنوان عنصر مردمی در همه فرایندها و خدمات مدیریت شهری به صورت شفاف تبیین کرد؛ به ویژه در معضلاتی مانند حاشیه نشینی که با بحران گسترده و فراگیر روبه رو است.

مدیریت عالمانه و جهادی برای حل مسائل حاشیه شهر نیازمند همراهی بسیج است و ضرورت دارد که بسیجیان مؤثر با تخصص های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، پزشکی و سلامت، عمران و آبادانی و همچنین هوشمندسازی باتوجه به پیشرفت های روزافزون بسیج در حوزه های علم و فناوری، کمک کنند تا کلان مسئله حاشیه شهر حل و معضلات پیش روی آن برداشته شود. همچنین افزایش کیفیت خدمات، ارتقای نظارت بر اجرای صحیح فرایندهای مدیریت شهری، زمینه سازی اتخاذ تصمیم‌های صحیح برای مدیریت شهری و جلب همراهی و مشارکت مردمی نیز می تواند از ثمرات حضور بسیج در فعالیت های مدیریت شهری باشد.

کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر در تلاش است تا به ازای همه فعالیت های بودجه ای تعریف شده و همه فرایندهای شهروندمحور که قابلیت توسعه نقش مردم در آن وجود دارد، برای مردم و گروه های مردمی مانند بسیج و بسیجیان نقشی کلیدی قائل شود و در آینده با امضای تفاهم نامه ها و برقراری ارتباطات و تعاملات مؤثر، از توان این شبکه بزرگ استفاده کند.

به یقین، با همراهی و همکاری شجره طیبه بسیج، زمینه مدیریت بهره ور مشهدالرضا(ع) جهان شهر برکت و کرامت، فراهم خواهد شد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.8966833750407
Qt: 1.7575011253357