چهارشنبه, ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۱
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
2LPZh9mFINmF2LTZh9ivINin2LIg2KfZiNix2KfZgiDZhdi02KfYsdmD2Kog2YPZhNin2YbigIzYtNmH2LHZh9inINio2YcgMjDYr9ix2LXYryDYp9mB2LLYp9mK2LQg2YrYp9mB2Ko=

با همت مدیریت شهری؛

سهم مشهد از اوراق مشارکت کلان‌شهرها به 20درصد افزایش یافت

شهرداری مشهد موفق به دریافت مجوز انتشار ‌1600میلیارد تومان اوراق مشارکت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد به نقل از روزنامه شهرآرا؛ سرپرست معاونت و سازمان اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد با اعلام این خبر افزود: با وجود منابع محدود اوراق مشارکت در کشور و حجم بالای متقاضیان در فرایند دریافت مجوز و انتشار اوراق مشارکت، شهرداری مشهد توانست رشد اعتباری شایان توجهی در زمینه دریافت مجوز انتشار اوراق مشارکت داشته باشد.

اوراق مشارکت یکی از ابزار‌های مهم مالی برای تأمین منابع مورد نیاز شهرداری‌ها و پیشبرد پروژه‌های شهری است. انتشار اوراق مشارکت شهری علاوه‌بر اینکه باعث افزایش مشارکت مردم در ساخت‌وساز شهر می‌شود، راهی است که بسیاری از کشور‌های پیشرفته برای ساخت شهر بر پایه بدهی از آن استفاده می‎کنند و از این روش، تحولاتی را در خدمت‌رسانی به شهروندان ‌رقم می‌زنند.

در بودجه امسال تا سقف 8هزارمیلیارد تومان اوراق مشارکت برای شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور در نظر گرفته شده و اهمیت همین موضوع هم سبب شده است که سیدعبدا... ارجائی، شهردار مشهد به‌تازگی در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، خواستار افزایش این سقف شود. در این راستا پارسال برای مشهد 1230میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شد که انتشار اوراق برای توسعه سامانه اتوبوس‌رانی نخستین بار است و 50 درصد از اصل و سود این اوراق را دولت پرداخت ‌کرد. همچنین نخستین بار ، شهرداری مشهد توانست 230میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بازسازی و نوسازی زیرساخت‌های اطراف بارگاه منور امام‌هشتم(ع) با تعهد پرداخت سهم 50 درصدی اصل و سود توسط دولت منتشر کند.

مهدی حاتمی، سرپرست معاونت و سازمان اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ما، افزود: تاکنون مجوز انتشار 1300میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بازسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی از سوی بانک مرکزی صادر شده است؛ همچنین به زودی مجوز انتشار 300میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: با این روند از حجم کل اوراق مشارکت تخصیص یافته به شهرداری‌ها برای سال 1400 که حداکثر 8هزارمیلیارد تومان است، سهم مشهد از این رقم 20 درصد است.

وی با اشاره به اینکه سهم شهرداری مشهد از مقدار تخصیص یافته اوراق مشارکت نسبت به پارسال رشد 4درصدی داشته است، اضافه کرد: با اینکه تخصیص این حجم از اوراق مشارکت نسبت به کل شهرهای کشور دستاورد ارزشمندی است، اما با توجه به حضور بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در این شهر و اهمیت ارائه خدمات مناسب به زائران و مجاوران حضرت‌رضا(ع) این رقم باید افزایش یابد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6366087595622
Qt: 1.4379823207855