چهارشنبه, ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ۱۴:۲۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • انتخاب سردبیر
چچ
2KjYsdqv2LLYp9ix2Yog2K/ZiNix2Ycg2KLYtNmG2KfZitmKINio2Kcg2b7YsdmG2K/ZhyDZhtqv2LHZiiDZiCDZhdio2KfZhtmKINmF2K3Ziti3INiy2YrYs9iqINiv2LEg2KjYp9i02q/Yp9mHINm+2LHZhtiv2Ycg2Ybar9ix2Yog2YfZgdiqINit2YjYtg==

به مناسبت روز ملی پرنده نگری برگزار می شود؛

برگزاری دوره آشنایی با پرنده نگری و مبانی محیط زیست در باشگاه پرنده نگری هفت حوض

سرپرست شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض گفت: یکی از رسالت های شهرداری بحث آموزش شهروندی است که در این راستا روز چهارشنبه 3 آذر ماه به مناسبت روز ملی پرنده نگری، دوره آشنایی با پرنده نگری و مبانی محیط زیست در باشگاه پرنده نگری هفت حوض و پرنده نگری و طبیعت گردی در بوستان هفت حوض به صورت رایگان در مجموعه گردشگری هفت حوض برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، اصطلاح Birdwatching برای اولین بار توسط ادموند سلوس در کتابی با همین نام در سال ۱۹۰۱ به کار برده شد. اوایل دهه ۸۰ شمسی و با آغاز فعالیت اکوتوریسم و زیر شاخه‌های آن در ایران، معادل مشخصی برای واژه Birdwatching و Birdwatcher وجود نداشت اما نهایتاً کلمه پرنده‌نگری و پرنده‌نگر مورد تأیید قرار گرفت.

پایه کار در پرنده‌نگری، طبیعت است بنابراین نمی توان آن را به صورت مشخص در زیرشاخه علوم طبقه بندی کرد بنابراین به عنوان یکی از شاخه های اکوتوریسم از آن یاد می‌شود.

روز ملی پرنده نگری روزی است که کمیته ی ملی طبیعت گردی آن را به جهت تشویق به ترویج و آموزش پرنده نگری اعلام کرده است. این روز که برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ اعلام شد، تاکنون هنوز به صورت رسمی در تقویم های کشور ثبت نشده اما با این حال گروه های مختلف پرنده نگری در شهر های مختلف کشور این روز را پاس داشته و برنامه های آموزشی و ترویجی مرتبطی را برگزار میکنند. در واقع روز ملی پرنده نگری اولین پنج شنبه ی آذرماه هر سال است و دلیل انتخاب این زمان، اوج حضور پرندگان مهاجر در این بازه ی زمانی در کشور است.

«مرتضی گواهی»، سرپرست شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض در این خصوص اظهار کرد: یکی از رسالت های شهرداری بحث آموزش شهروندی است که در این راستا روز چهارشنبه 3 آذر ماه به مناسبت روز ملی پرنده نگری، دوره آشنایی با پرنده نگری و مبانی محیط زیست در باشگاه پرنده نگری هفت حوض و پرنده نگری و طبیعت گردی در بوستان هفت حوض به صورت رایگان در جموعه گردشگری هفت حوض برگزار می شود.

وی افزود: همچنین روز پنجشنبه 4 آذر ماه مصادف با روز ملی پرنده نگری نیز یک دوره آموزشی تئوری و عملی برای دانشجویان رشته محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

سرپرست شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض بیان کرد: پرنده نگری یکی از زیرشاخه های گردشگری طبیعت است که چندسالی در ایران فراگیر شده است. باشگاه پرنده نگری هفت حوض به همت شهرداری مشهد راه اندازی شده است و تاکنون آموزش هایی برای گروه های مختلف کوهنوردی، دانش آموزی، دانشجویی و... در این محل برگزار شده است.

حوریه جمالی پور

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.0954340298971
Qt: 2.0326850414276