پنجشنبه, ۰۴ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۹
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اجتماعی و فرهنگی
چچ
2YbYtNiz2Kog2K3ZgtmI2YIg2Ygg2KfYrtmE2KfZgiDYp9is2KrZhdin2LnZiiDYr9ixINmF2K/Zitix2YrYqiDYtNmH2LHZiiDYqNix2q/Ystin2LEg2LTYrw==

با حضور معاون دادستان کل کشور در مشهد؛

نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری برگزار شد

نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری با هدف بررسی موضوعات فرهنگ اجتماعی در آینه شهر، فرهنگ و مدیریت شهری، اهمیت و نقش مدیریت شهری در نهادینه کردن اخلاق اجتماعی، تعهدات و مسئولیت های قوه قضاییه در قبال حقوق عامه، ارتقا و تعالی اخلاق اجتماعی در فرهنگ عمومی، اخلاق اجتماعی و‌ مقتضیات تمدن نوین اسلامی در مشهد و رهبری اخلاق و مدیریت رفتار سازمانی، برگزار شد.

نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری با هدف بررسی موضوعات فرهنگ اجتماعی در آینه شهر، فرهنگ و مدیریت شهری، اهمیت و نقش مدیریت شهری در نهادینه کردن اخلاق اجتماعی، تعهدات و مسئولیت های قوه قضاییه در قبال حقوق عامه، ارتقا و تعالی اخلاق اجتماعی در فرهنگ عمومی، اخلاق اجتماعی و‌ مقتضیات تمدن نوین اسلامی در مشهد و رهبری اخلاق و مدیریت رفتار سازمانی، برگزار شد.

وجود حاشیه شهر یک میلیون نفری مشهد مسئولیت اجتماعی ما را افزایش می دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید مجتبی منتظری معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این نشست که با حضور معاون دادستان کل کشور، مشاور رئیس جمهور و رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی، معاون رئیس کل دادگستری استان در پیشگیری از وقوع جرم، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و جمعی از اساتید دانشگاه برگزار شد، گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد از جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند و این موضوع اهمیت، توجه بیشتر به فرهنگ و اخلاق اجتماعی در شهرها را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: معتقدیم شهر دارای معنا و مفهوم فرهنگی است، زیرا اگر فرهنگ را به نوعی پاسخ بشر به نیازهایش در حوزه ارتباط بدانیم این نیاز با تشکیل شهرها پاسخ داده شده است.

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه طبق آمارهای رسمی 3میلیون نفر در مشهد ساکن هستند، اظهارکرد: در کنار این آمار بیش از یک میلیون نفر نیز در حاشیه شهر زندگی می کنند که با توجه به زیارتی بودن شهر مشهد استعداد افزایش جمعیت را نیز داریم که این موضوع مسئولیت اجتماعی و فرهنگی ما را به ویژه در مدیریت شهری بیشتر می کند.

منتظری تصریح کرد: هویت اصلی شهر مشهد و دلیل توسعه این شهر طی سالهای گذشته وجود مضجع نورانی حضرت رضا(ع) است و براین اساس توجه تنها به کالبد شهری و پاسخ به نیازهای خدماتی پاسخگو نیست بلکه باید پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی نیز مطابق با هویت شهر بسیار پررنگ باشد.

وی ادامه داد: در دوران شیوع کرونا که حرم مطهر برای مدت کوتاهی تعطیل شد و شاهد حضور زائران نبودیم دیدیم که چگونه هتل داران، رستوران‌داران، کسبه و...دچار مشکلاتی شدند و این اثبات کرد که کشش و ویژگی شهر مشهد وجود مرقد مطهر امام رضا (ع) است لذا موضوعات فرهنگی و اخلاق اجتماعی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه این نشست با توجه به اهمیت جایگاه فرهنگ و اخلاق اجتماعی برگزار شده است، گفت: اولویت ما این است که در حوزه مدیریت شهری به سمت توسعه فرهنگ شهروندی و ارتقا سطح اخلاق اجتماعی حرکت کنیم.

به دنبال آشنایی مردم با حقوقشان و پاسخگویی مسئولان هستیم

همچنین در ادامه این نشست دکترجوانبخت مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع)نیز اظهارکرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری که یکی از ادبیات موجود در فضای فرهنگی و شاخصه های فرهنگ عمومی ما را اخلاق اجتماعی می دانند، لذا باید در بحث های حقوقی و بحث های هنجاردار در همین چهارچوب حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: در همین راستا و با توجه به رویکردهای اندیشکده امام صادق (ع) شبکه سازی سالم و هدفمند در حوزه فرهنگ و اخلاق اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع)ادامه داد: به دنبال این هستیم تا با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب، مردم را با حقوقشان آشنا و مسئولان را نسبت به مطالبات قانونی مردم پاسخگو کنیم و در همین مسیر، نشست تخصصی حقوق و اخلاق اجتماعی با همکاری شهرداری مشهد برگزارشد.

مجید خبیری

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0944946606954
Qt: 0.5742781162262