پنجشنبه, ۰۴ آذر ۱۴۰۰ ۱۶:۵۶
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اجتماعی و فرهنگی
چچ
2YPYp9ix2q/YsdmI2YfZiiDYqNix2KfZiiDZh9mF2KfZh9mG2q/ZiiDYr9iz2Krar9in2YfigIzZh9in2Yog2YXYqtmI2YTZiiDYrNmH2Kog2KfZitmB2KfZiiDYrdmC2YjZgiDZhdix2K/ZhSDYqti02YPZitmEINmF2Yog2LTZiNiv

معاون دادستان کل کشور؛

کارگروهی برای هماهنگی دستگاه‌های متولی جهت ایفای حقوق مردم تشکیل می شود

معاون دادستان کل کشورگفت: اگر بخواهیم به صورت تمام عیار در مقام ایفای حقوق مردم برآییم باید کارگروهی برای هماهنگی دستگاه‌های متولی تشکیل شود که تشکیل این کارگروه به استانها ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، رضا خشنودی، در نشست تخصصی حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری افزود: احقاق حقوق عامه ضروری است، مدیران دستگاه‌های خدمت رسان باید در رفع مشکلات مردم نقش آفرینی کرده و وظیفه دادستان نیز نظارت و مطالبه‌گری از آنها است.
وی اضافه کرد: مسوولان باید با تلفیق اخلاق حرفه ای، قانون‌مداری و خردورزی به سمت مردم بروند و خود را در آگاه‌سازی مردم مسوول بدانند.

معاون دادستان کل کشور ادامه داد: اگر بخواهیم به صورت تمام عیار در مقام ایفای حقوق مردم برآییم باید کارگروهی برای هماهنگی دستگاه‌های متولی تشکیل شود،همچنین در سامانه گزارش های مردمی، مشخص شده مردم چگونه می‌توانند مشکلات خود را اعلام کنند در کنار این موارد در شهرستانها کارگره حقوق عامه نیز فعال است.

سیدامیر مرتضوی، معاون امور اجتماعی و پیشگیری ازجرم دادگستری خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست گفت: اگرمی خواهیم در زمینه اخلاق اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه موفق باشیم باید تحقیق و پژوهشهایمان همراه با اقدامات کاربردی باشد.

وی اضافه کرد: اما گاهی مشاهده می کنیم که به بخش پژوهش و تحقیق توجه کرده ایم اما این اقدامات صرفا علمی است و کاربردی نیست و در جامعه خروجی آن را زیاد مشاهده نمی کنیم.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری ازجرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه روحیه کارگروهی و مشارکتی شاید خیلی پررنگ نیست ، اظهارکرد: هرسازمانی در حوزه اجتماعی کارخودش را انجام می دهد و اولویت های خود را دارد، درحالی که در حوزه آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی اولیتهای مشترک داریم به عنوان مثال در حوزه اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مفساد اخلاقی و فضای مجازی تمام دستگاه ها باید براین موارد متمرکز شوند، اگر به دنبال خروجی مناسب هستیم.

مرتضوی با بیان اینکه همه دستگاه ها در حوزه پیشگیری از وقوع جرم وظیفه دارند ادامه داد: یکی از موضوعات حقوق عامه است و تنها دستگاه قضایی در این حوزه وظیفه ندارد و تمامی دستگاه ها باید دراین مسیر کمک کنند.

وی افزود: در حوزه هایی که همکاری و مشارکت داشته ایم موفق بوده ایم به عنوان مثال موضوع کودکان کار که با همکاری شهرداری و دستگاه قضائی و سایر بخش های ذی ربط بحث کودکان کار و حضور آنها در سر چهارراه ها و برخی موضوعات دیگرحل شد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری ازجرم دادگستری خراسان رضوی درادامه گفت: ما اکنون شهر ترمیمی را داریم، دانشگاه و دستگاه قضائی ترمیمی را داریم و به دنبال این هستیم تا جرائمی که امکان دارد را از این طریق حل وفصل کرده و از عدالت کیفری برای جرایم سخت و خشن استفاده کنیم.

مجیدخبیری

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7616333961487
Qt: 1.644255399704