یکشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۱
طبقه بندی: در آیینه رسانه
چچ
2YfYstmK2YbZhyDZh9in2Yog2b7Ziti02LHZgdiqINiq2YjYsyDYqNin2YrYryDYp9iyINiv2LHZiNmGINio2KfZgdiqINmF2YbYt9mC2Ycg2KrYp9mF2YrZhiDYtNmI2K8=

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد؛

هزینه های پیشرفت توس باید از درون بافت منطقه تامین شود

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد گفت: پیشرفت و آبادانی‌ برای توس هزینه دارد که این هزینه باید از درون بافت خودش تامین شود و به قول متخصصین شهرسازی تراز صفر باشد و تراز منفی نداشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد و به نقل از خبرگزاری ایلنا، مجید طهوریان عسکری، با اشاره به آخرین وضعیت منطقه توس، اظهار کرد: سال ۷۵ رهبر انقلاب از توس بازدید می ‌کنند و دست نوشته ‌ای می‌دهند و نگاه ما در شورای ششم معطوف به همان دست‌ نوشته و راهبرد رهبری است.

وی افزود: رهبری در ابتدای این دست‌ نوشته می‌فرمایند من در کنار زیارت امام رضا (ع)، آمده‌ ام تا از توس بازدید کنم. اولین پیامی که ایشان ارائه می ‌دهند این است که توس و مقام فردوسی در کنار و بعد از زیارت علی بن موسی الرضا (ع) قرار دارد و این نگاهی که می ‌گوید توس و فردوسی همتراز است در صحبت‌ های رهبری شفاف بیان شده است.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد بیان کرد: سال ۹۰ محدوده توس به شهرداری واگذار می ‌شود ولی شهرداری، دولت نیست. اگر قرار است شهرداری ورود پیدا کند، پیشرفت و آبادانی ‌اش هزینه دارد که این هزینه باید از درون بافت خودش تامین شود و به قول متخصصین شهرسازی تراز صفر باشد و تراز منفی نداشته باشد.

طهوریان عسکری ادامه داد: سال ۱۳۹۰ حدودا ۳۶۰۰ هکتار تحویل شهرداری می‌ شود اما طرح راهبردی در دوره ریاست جمهوری گذشته تدوین می ‌شود که ۳۶۰۰ هکتار تبدیل به ۱۸۰۰ هکتار شد یعنی فضاهایی که منابع درآمدی اتصال توس به شهر مشهد باشد تا مدیریت شهری هزینه‌ها را تامین کند، حذف شده است.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب در خصوص توس دستور دادند و دستورشان ۲۵ سال زمین مانده است. این بدین معنا نیست که بخواهیم پا پس بکشیم و در دوره آبادانی توس نقش نداشته باشیم اما اگر بخواهیم توس را توسعه دهیم دیگر نهادهای دولتی هم باید دست به دست دهند و کمک کنند تا شهرداری هم بتواند متولی گری کند.

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد تاکید کرد: پروژه‌هایی که در دوره گذشته کلید خورده در این دوره راه خود را ادامه خواهد داد. جالب است بدانید شورای پنجم در بودجه ۱۴۰۰ مشهد تبصره‌ای نوشته که تمامی منابع مرتبط با طرح‌ های مطالعاتی از سر فصل هزینه‌ های شهرداری در خصوص توس حذف و قراردادها هم حتی لغو شود؛ اما در دوره جدید طرحی آماده کردیم که این تبصره از بودجه ۱۴۰۰ حذف شود.

طهوریان عسکری با اشاره به اینکه بر خلاف نگاه پایانی دوره پنجم به زودی به آبادانی توس کمک خواهد شد، تاکید کرد: توس از نظر نظام شهرسازی منطقه منفصل شهر مشهد است که تنها ۱۸۰۰ هکتار آن در دسترس شهرداری است. در این خصوص با استانداری مکاتبه کردیم اما این مبنی بر این نیست که پا را پس کشیده‌ایم.

وی گفت: دنبال منافع شهر هم هستیم تا تضییع نشود. دوره ششم توجه ویژه به مسائل فرهنگی تاریخی با نگاه جهانی خواهد داشت. اعتقاد ما این است در کنار بارگاه نورانی علی بن موسی الرضا (ع) که نقطه ثقل جهانی است، توس و آرامگاه فردوسی هم ظرفیت جهانی شدن برای انتقال پیام جمهوری اسلامی دارد.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0855620702108
Qt: 0.60716938972473