یکشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۱۲
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • حوزه شهردار
چچ
2KzZhNmI2q/Zitix2Yog2KfYsiDYqNit2LHYp9mGINmH2KfZiiDYtNmH2LHZiiDYqNinINii2YXZiNiy2LQg2LTZh9ix2YjZhtiv2KfZhiDYr9ixINit2YjYstmHINin2YrZhdmG2Yo=

رئیس گروه پدافند غیر عامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد تاکید کرد؛

جلوگیری از بحران های شهری با آموزش شهروندان در حوزه ایمنی

رئیس گروه پدافند غیر عامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد گفت: شهروندان ‌می‌‌توانند بازوان ایمنی شهر باشند چرا که هر شهروند با انجام اصول اولیه در حوادث می‌تواند از یک بحران بزرگ جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، وحید اکلملی درباره مبحث اصول اولیه نجات در مواجهه با حوادث و بحث ایمنی در آپارتمان‌ها، اظهار کرد: زندگی در کلانشهرها پایه، اساس و الزامات خاص خودش را دارد و نوع حوادث نیز بر همین اساس متفاوت است و به همین دلیل نحوه مواجهه با خطرات نیز باید به گونه‌ای دیگر باشد.

وی با اشاره به اجرای طرح «هم‌سایگی ایمن» افزود: این طرح اتفاق بسیار خوبی است که به افزایش ایمنی در مجتمع‌های مسکونی و تجاری کمک خواهد کرد؛ همچنین هر ظرفیتی که در سطح شهر منجر به آموزش و هشدار به شهروندان در بحث‌های ایمنی شود، قابل ستایش است.

رئیس گروه پدافند غیر عامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد با بیان اینکه خسارات جانی و مالی در حوادث در اثر عدم آموزش مواجه با خطرات رخ می‌دهد، بیان کرد: اگر شهروندان گام‌های اولیه نکات ایمنی را رعایت کنند حتی در رخداد آتش سوزی با بستن یک شیر گاز شاید بتوان از حوادث بسیار بزرگتر جلوگیری کرد.

اکلملی خاطرنشان کرد: بر همین اساس با هدف توانمندسازی شهروندان در مشهد اتفاقی به نام «دوام ثامن» رقم خورد که این رویداد در قالب ساماندهی بیش از ۱۱ هزار نیروی داوطلب، آمادگی لازم برای مواجهه با بحران‌های مختلف را فراهم کرده تا نیروهای داوطلب در محلات خود به مدیریت شرایط بحرانی کمک کنند.

وی با بیان اینکه در دوام ثامن شهروندان 45 ساعت دوره های امداد و نجات، اطفا حریق، مدیریت بحران و حمایت روانی را طی می‌کنند، اضافه کرد: در مواجه با حوادث در گام اول شهروندان آموزش دیده، خود امدادی می‌کنند و بعد دیگر امدادی را انجام می‌دهند.

رئیس گروه پدافند غیر عامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد گفت: اگر در حادثه پلاسکو هم سیستم های آتش نشانی و ایمنی به درستی کار می‌کرد یا شهروندان آموزش های اولیه را فرا می‌گرفتند، شاید این اتفاق ناگوار در این حجم رخ نمیداد.

گفتنی است که طرح «هم‌سایگی ایمن»، کارویژه‌ای با رویکرد همسایه مداری و توجه به مسائل ایمنی ساختمان های بزرگ شهر بوده که به همت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در حال اجرا است.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7964685757955
Qt: 1.5873339176178