چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۷
چچ
2KrYudmK2YrZhiAxMCDZh9iv2YEg2YXZh9mFINio2LHYp9mKINiz2KfYstmF2KfZhiDZvtin2LHZgyDZh9inLyDYr9iz2KrZiNixINi02YfYsdiv2KfYsSDZhdi02YfYryDYqNix2KfZiiDYstmK2KjYpyDYs9in2LLZiiDYtNmH2LEg2LfZiiA2INmF2KfZhw==

تعیین 10 هدف مهم برای سازمان پارک ها/ دستور شهردار مشهد برای زیبا سازی شهر طی 6 ماه

شهردار مشهدالرضا علیه السلام در مراسم آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد، 10 هدف مهم را برای این سازمان تعیین کرد و گفت: 6 ماه برای زیبا سازی شهر مهلت می دهم و پس از مدت تعیین شده اگر این اتفاق رخ ندهد سازمانی با عنوان زیباسازی فضای شهری را به صورت مجزا تشکیل خواهم داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در مراسم آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد و شهردار منطقه ۹، خدمت در فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی را فرصتی دانست که خداوند در اختیار مدیران گذاشته و افزود: خدمت کردن در دستگاهی که باعث گره گشایی از مشکلات مردم مجاور حرم مطهر امام رضا(ع) می شود، از نعمت های بزرگ است.

وی ادامه دارد: عرفا و صلحای بزرگی حسرت درک نظام اسلامی را داشتند و برای به وجود آمدن این حکومت عادل اسلامی خون دل های زیادی خورده شد، این نظام با سطحی که امروز دارد امیدهای زیادی را در دل آزادگان جهان روشن کرده و آنان به نتیجه این انقلاب امیدوارند، پس تفاوتی نمی کند که یک نفر در این نظام وزیر، وکیل، عضو شورا و یا شهردار باشد، این القاب صرفا برای شناسایی افراد است تا مردم بدانند اگر مشکلی پیش آمد به چه کسی مراجعه کنند، مهم این است که از قطار خدمتگزاری جا نمانیم.

شهردار مشهدالرضا علیه السلام با تقدیر از اقدامات احمدرضا سلامی برای نزدیک به دو دهه فعالیت در سازمان پارک ها، زیبایی شهر مشهد را مرهون ابتکارات ذهن خلاق و کار اصولی وی دانست و از حسین مختاری خواست تا از تجربه او استفاده کند.

ارجائی خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی را به مسابقه ورزش دو(4 در صد متر) تشبیه کرد و گفت: باید تا جایی این مسابقه را ادامه دهیم تا نظام با دست رهبر معظم انقلاب به دست نور دیده همه ما امام زمان (عج) تقدیم شود، آنگاه ماموریت ما به اتمام می رسد.

وی در ادامه 10 هدف جدید برای سازمان پارک‌ها با عنوان «پارک ها، مراکز اجتماعی فرهنگی نشاط و تفریح سالم» تعریف کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه هزینه سفرها بسیار افزایش یافته است و دیگر مردم توان رفتن به تفرجگاه های خارج از شهر را ندارند؛ لذا باید پارک‌ها تبدیل به مرکز تفرج و گردهمایی های اجتماعی شود تا مردم بتوانند نشاط و تفریح سالم را در آن تجربه کنند.

پارک ها از نظر اقتصادی خودکفا شوند

شهردار مشهدالرضا علیه السلام با انتقاد از درآمدزا نبودن پارک های مهم سطح شهر، افزود: من از مسوولان می خواهم تا پارک های بزرگ را خودکفا کنید؛ از هر سانتی متر پارک کوهستگی می توان درآمد کسب کرد و حتی با درآمد آن شهر را اداره کرد؛ نباید این پارک‌ها از شهرداری بودجه دریافت کنند؛ برای این مساله یا ساختار را تقویت کنید و یا از مشاوران اقتصادی کمک بگیرید.

وی درباره فضای بانوان در پارک‌ها نیز متذکر شد: خانم های خانه دار با توجه به مشغله مدیریت خانه نمی توانند مسافت زیادی را برای رسیدن به پارک بانوان طی کنند، به همین دلیل باید در تمامی پارک های بالای پنج هکتار فضای بانوان درست شود. برای ساخت این پارک‌ها نیز دقت کنید تا هیچ ساختمانی به آن مشرف نباشد و از نیروی خدمات آقا نیز استفاده نشود.

ارجائی افزایش فضای سبز را از مهم ترین اهداف سازمان پارک‌ها عنوان و اظهار کرد: چند سالی است که در پل های احداثی، فضای سبز نیز در نظر گرفته می شود که این مساله بسیار کار مثبتی است، زیرا نه تنها موجب حل مشکل ترافیک می شود بلکه به زیبایی شهر نیز کمک می کند.

اهمیت مدیریت منابع آب در کاشت گونه های گیاهی

وی با اشاره به لزوم مدیریت آب، گفت: چند سالی است که به سمت خشکسالی در حرکت هستیم، باید منابع آب مدیریت شود، پس برای این موضوع به کاشت گونه های گیاهی مختص شهر مشهد دقت کنید و از پساب استفاده کنید.

شهردار مشهدالرضا علیه السلام با اشاره به کم شدن زمان تفریح مردم، ضمن درخواست از مدیران برای افزایش تعداد پارک های خطی و محلی برای کمک به زیبایی فضای شهری، بیان کرد: برای ساخت پارک های محلی، به صرفه آن فکر نکنید زیرا شیب خدمت باید به سمت مردم باشد.

وی ادامه داد: میزان خدمات پارک‌ها به مردم بسیار ضعیف است، نباید معلولین و سالمندان برای تردد در پارک‌ها مشکل داشته باشند، پارک‌ها باید برای آحاد مردم آماده باشد.

ارجائی توسعه عدالت محور فضای سبز در تمام شهر مشهد را مهم ارزیابی کرد و گفت: وقتی به نقشه نگاه می‌کنیم باید تمامی مناطق به صورت یکسان دارای فضای سبز باشند و خدمات یکپارچه تقسیم شده باشد.

شهردار مشهدالرضا علیه السلام درباره توسعه پارک های موضوعی، بیان کرد: چرا در پارک ها فرهنگسرایی با هزینه های ساخت و نگهداری می سازید؟ در ازای آن بهتر است پارک های موضوعی را گسترش دهید؛ امروزه پارک ملت و پایانه امام رضا بزرگترین فرهنگسرا است؛ در این دو مکان که مردم حضور دارند کار فرهنگی انجام دهید.

وی ادامه داد: چرا باید قطعه نام آوران و گلزار شهدای ما در آرامستان‌ها باشد؟ سردیس های آنان را در پارک‌ها بگذارید تا مردم ضمن استفاده از فضای سبز با شهدا نیز آشنا شوند.

ارجائی اهتمام ویژه به زیباسازی فضای شهر را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: باید ۵۰ درصد وقتتان را برای زیباسازی شهر بگذارید؛ من ۶ ماه به شما مهلت می‌دهم تا شهر را زیبا کنید و پس از مدت تعیین شده اگر این اتفاق رخ ندهد سازمانی با عنوان زیباسازی فضای شهری را به صورت مجزا تشکیل خواهم داد.

وی در ادامه از جواد اصغری به خاطرعملکرد بسیار خوبش در شهرداری منطقه 9 تشکر کرد و از سعید حسینقلی زاده مقدم، شهردار جدید این منطقه خواست ضمن عبور نکردن از مرز قانون، در تعامل با مردم و سرمایه گذاران کوشا باشد.

رضا رجائی

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4453326861064
Qt: 1.210079908371